Rynki zadowolone z ustaleń w Osace

2019-07-01 09:46
publikacja
2019-07-01 09:46
ingimage

Wiadomości o wznowieniu rozmów handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami przyniosły zwyżkę ulgi na giełdowych parkietach. Najbardziej optymistycznie zareagowały rynki w Tokio i Szanghaju.

 - Zgodziłem się nie wprowadzać nowych ceł na towary z Chin i zezwolić, aby amerykańskie firmy wciąż sprzedawały sprzęt koncernowi Huawei – powiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w kuluarach szczytu G20 w Osace. Poinformowano także, że Pekin i Waszyngton zgodziły się wznowić negocjacje handlowe.

/ Bankier.pl

Choć do zakończenia wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata droga wciąż jest długa i kręta, to pierwsze komentarze są umiarkowanie optymistyczne. Dziennik "Global Times" ocenił wynik spotkania Xi-Trump jako "zgodny z globalnymi oczekiwaniami" i przypomniał, że klimat prowadzonych wcześniej rozmów handlowych bywał zmienny, więc nie wiadomo czy nowa runda negocjacji przyniesie efekty.

- Spotkanie Trumpo-Xi na szczycie G20 zdaje się być skromną wygraną Chin i w krótkim terminie jest pozytywną wiadomością dla ryzykownych aktywów, lecz sam wynik mieści się w zasięgu prognoz – powiedział Richard Franulovich, ekonomista Westpac cytowany przez agencje Reutera.

Największe giełdy w Azji zareagowały bardzo optymistycznie. Japoński Nikkei225 poszedł w górę o 2,1%. W Szanghaju indeks SSE zwyżkował o 2,2%, a zrzeszający największe chińskie spółki CSI300 odnotował wzrost o 2,9% i znalazł się na najwyższym poziomie od kwietnia. O ponad 1% rosły też giełdy w Singapurze i na Tajwanie.

/ Bankier.pl

Bardziej stonowana – ale też pozytywna – była reakcja inwestorów w Europie. O 9:30 niemiecki DAX zyskiwał 1,7%, a indeksy w Londynie, Paryżu i Mediolanie notowały wzrosty w granicach 1%. Wiele wskazuje na to, że także sesja za Atlantykiem rozpocznie się na solidnym plusie. Rano kontrakty terminowe na Nasdaq zwyżkowały o 1,7%, a na S&P500 o 1,1%.

Jak na razie inwestorom nastrojów nie psują słabe odczyty PMI dla przemysłu. W recesyjnym terytorium (tj. poniżej 50 pkt.) w czerwcu znalazły się wskaźniki dla Australii, Chin, Japonii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Czech, Włoch i Niemiec.

KK

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki