Rynek nieruchomości w 2017 roku: wyższy wkład własny będzie miał największy wpływ

redaktor Bankier.pl

Zaostrzenie polityki kredytowej banków, szybkie wyczerpanie się środków w programie „Mieszkanie dla młodych” i trudności z nabywaniem kolejnych gruntów inwestycyjnych – to według ekspertów czynniki, które będą miały największy wpływ na sytuację rynku mieszkaniowego w Polsce w przyszłym roku. W jaki sposób przełoży się to na ceny?

Ceny nieruchomości w całym kraju nie wykazują się zmiennością. Wartość indeksu urban.one (dawniej Indeks BCN) dla Polski wyniosła w listopadzie 95,53 pkt, co oznaczało spadek 0,08 pkt względem października. Niewielka różnica występuje także w ujęciu rocznym – w tym samym okresie 2015 r. wskazania indeksu były wyższe zaledwie o 0,34 pkt.– wynika z danych zgromadzonych w comiesięcznym raporcie Cenatorium, „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl.

Co wpłynie na sytuację na rynku nieruchomości w 2017 r.?
Co wpłynie na sytuację na rynku nieruchomości w 2017 r.? (FORUM)

Coraz gorsze perspektywy dla warunków gospodarczych

Znikoma zmiana cen występuje także w grupie tylko dużych miast Polski (Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia i Łódź) i samej Warszawy. W stolicy wahania cen z miesiąca na miesiąc wyniosły zaledwie 0,03 pkt., a względem listopada ubiegłego roku 0,07 pkt. Indeks dla dużych miast wskazał na 94,91 pkt dla poprzedniego miesiąca.

Choć ceny stoją w miejscu, zmieniły się prognozy ekspertów z rynku nieruchomości względem oceny warunków gospodarczych, jakie będą obowiązywać w mieszkaniówce w pierwszej połowie 2017 r. Jeszcze w listopadzie większość (ponad 70 proc. ankietowanych) zakładała utrzymanie się obecnego stanu. W grudniowej edycji badania szala przechyliła się nieco na stronę pogorszenia się warunków gospodarczych. Nikt nie opowiedział się za ich poprawą.

Dla Warszawy 66,7 proc. respondentów spodziewa się utrzymania warunków, a 1/3 ich pogorszenia. Najbardziej podzielone zdania dotyczą warunków dla dużych miast i całej Polski – 47,6 proc. za pogorszeniem i 52,4 proc. za utrzymaniem się obecnej sytuacji.

Podobnie dzielą się głosy dotyczące poziomów cen mieszkań w przyszłym roku. 2/3 ankietowanych przewiduje brak zmian w tym zakresie, a 22 proc. uważa, że stawki spadną. Tylko 11 proc. widzi możliwość wzrostu cen.

Wyższy wkład własny będzie miał największy wpływ na rynek w 2017 r.

Specjaliści zapytani o czynniki, które będą miały największy wpływ na rynek nieruchomości mieszkalnych w Polsce w 2017 roku, wskazywali najczęściej na zaostrzenie polityki kredytowej banków i zakończenie programu „Mieszkanie dla młodych”. Ponad połowa respondentów wskazała na te zmiany. Nieco mniej, bo 40 proc. spodziewa się trudności z nabywaniem gruntów inwestycyjnych.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań w Polsce
Indeks cen transakcyjnych mieszkań w Polsce (Bankier.pl)

Najrzadziej wskazywano rozwój programu Mieszkanie+. 1/4 ankietowanych uważa natomiast, że na rynku może dojść w przyszłym roku do nadpodaży mieszkań.

Warunki gospodarcze na rynku gruntów pod zabudowę bez zmian?

Choć w przypadku mieszkań prognozy ekspertów są mniej pozytywne, na rynku gruntów pod zabudowę spodziewają się głównie zastoju. Według 66,7 proc. respondentów warunki gospodarcze w tym segmencie utrzymają się (wzrost z 50 proc. z ubiegłego miesiąca), a pozostali (33,3 proc.) spodziewa się raczej pogorszenia.

Podobnie jak w mieszkaniówce, ceny gruntów również nie notowały większych korekt na przestrzeni roku. Indeks cen gruntów urban.one wyniósł w listopadzie 122,2 pkt, co stanowiło wartość o 1,02 pkt mniejszą względem października. Podobne wahania wystąpiły także w relacji rok do roku.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Gubernator

Ekspert od stodół, tak piszesz że dziwie się jak ty studia skończyłeś.. .

! Odpowiedz
1 2 ~karroryfer

nie ma jednego rynku - Wawa i duże miasta to jedno ( tu w wielu lokalizacjach mogą wystąpić spadki )
natomiast ceny w małych miastach i na wsi są z reguły( choćnie wszędzie oczywiście - np Sopot ) tak niskie że taniej nie będzie

! Odpowiedz
6 9 ~hehe

Polska to druga Hiszpania ceny spadną o 75%... Na szycie bańki mieszkania kosztowały dla przykładu po 200 000 Euro a teraz po 50 000 Euro. Na youtube są filmiki gdzie pod Madrytem stoją osiedla widma. Gdzie nie ma żywego człowieka...

! Odpowiedz
0 8 ~afg

Tak, spadają już od 10 lat i jakoś spadków nie widać, za to co chwilę wzrastający wkład własny.
Czeka , aż stanieją można aż do śmierci, nie każdy chce mieszkać kątek u rodziców, czy wynajmowac mieszkanie / pokój do 40tski i żyć jak asceta odkładając na wkład.

! Odpowiedz
0 4 ~witek odpowiada ~afg

Poczekamy do smierci.

! Odpowiedz
1 2 ~afg odpowiada ~witek

Wytrwałosci!

! Odpowiedz
2 2 ~dezubekizator

Warszawa to nie Madryt , bliżej nam do Moskwy kraju gdzie przytłaczająca większość ludzi żyje w nędzy jednak bogaci ludzie spływający z całego kraju windują ceny mieszkań to samo jest w Warszawie , ludzie z całego kraju ciągną tu furmankami jak by tu nie wiadomo jaki dobrobyt panował a pieniądze leżały na ulicy , ci bogatsi wykupują mieszkania na własność a biedniejsi wynajmują w imieniu których mieszkania kupują janusze biznesu. Do polskiej ludności napływowej należy dodać nacje wschodnie Białoruś, Rosja, Ukraina oraz azja Chiny, Wietnam.
Więc według mnie nie ma najmniejszych podstaw do obniżek biorąc również pod uwagę rosnące ceny materiałów, robocizny oraz wyczerpujące się zasoby ziemi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~mob

40% ma rację grunt to grunt. Np. w Ełku była budka z kebabem, a teraz grunt odzyskano, choć bardzo dużym kosztem i taniej nie będzie.

! Odpowiedz
7 3 ~Ptv

A w jakim kraju nie trzeba sie zsdluzac zeby kupic mieszkanie? Polska nie jest zadnym wyjatkiem. Poza tym ceny nie sa niewiadomo jak wysokie.

! Odpowiedz
3 6 ~aha

to nie chodzi o zadłużanie tylko o wysokość zarobków Polaków. Po prostu za mało zarabiamy by płacić po 300-400 tysięcy za mieszkanie. Nieruchomości są wywindowane bardzo wysoko. I na dzień dzisiejszy po obecnych cenach nie jest to atrakcyjna inwestycja.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl