Rozpoczął się proces byłego premiera Francois Fillona

W poniedziałek w Paryżu formalnie rozpoczął się proces byłego premiera Francji Francois Fillona. Odpowie on na zarzuty sprzeniewierzenia publicznych pieniędzy; miał zatrudniać żonę i dzieci na fikcyjnych etatach. Jest to finał afery, która wybuchła w 2017 r.

Jak donosi agencja AP, proces oficjalnie rozpoczął się w poniedziałek, ale został zawieszony do środy na prośbę uczestniczących w nim prawników, którzy chcieli w ten sposób wyrazić solidarność z kolegami strajkującymi przeciwko reformie emerytalnej przygotowywanej przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona. Zgodnie z planem proces ma się zakończyć 11 marca.

Za stawiane mu zarzuty grozi mu do 10 lat więzienia oraz grzywna w wysokości 1 mln euro.

Prowadzący od 2017 r. dochodzenie sędziowie śledczy utrzymują, że Fillon, premier Francji w latach 2007-2014, zatrudniał swoją żonę Penelope jako asystentkę parlamentarną, podczas gdy w rzeczywistości nie wykonywała ona tej pracy. Proceder miał trwać przez wiele lat, część zarzutów już się przedawniła. Tylko w latach 1998-2013 Penelope Fillon miała otrzymać ponad milion euro za rzekomo niewykonywaną pracę.

Podobne podejrzenia dotyczą dwójki dzieci Fillonów, które miały otrzymywać wynagrodzenie za pracę w charakterze prawników, kiedy Fillon był senatorem w latach 2005-2007.

Obok byłego premiera na ławie oskarżonych zasiądzie jego żona, której zarzuca się współudział w przestępstwach męża, oraz były deputowany i bliski współpracownik Fillona Marc Joulaud, który również miał zatrudniać Penelope Fillon na kolejnym fikcyjnym etacie.

Fillon zaprzecza oskarżeniom. Jak pisze AFP, były premier zapewnia, że podczas procesu zostaną zaprezentowane dowody świadczące o tym, że jego żona wykonywała realną pracę.

Afera wokół fikcyjnego zatrudniania członków rodziny Fillona rozpoczęła się w styczniu 2017 r. od publikacji tygodnika "Canard Enchaine" i zakłóciła toczącą się wówczas kampanię prezydencką. Uważany za faworyta Fillon, reprezentujący partię Republikanie, uzyskał w pierwszej turze trzecie miejsce i nie przeszedł tym samym do drugiej tury.(PAP)

adj/ akl/ arch/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil