REKLAMA

Rozmowy w Brukseli w sprawie reformy systemu dopłat do rolnictwa nadal bez porozumienia

2021-05-28 14:32
publikacja
2021-05-28 14:32
Rozmowy w Brukseli w sprawie reformy systemu dopłat do rolnictwa nadal bez porozumienia
Rozmowy w Brukseli w sprawie reformy systemu dopłat do rolnictwa nadal bez porozumienia
fot. Curioso.Photography / / Shutterstock

Negocjatorzy Rady UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej nie porozumieli się w tym tygodniu ws. reformy systemu unijnych dopłat dla rolnictwa. Rozmowy mają zostać wznowione w czerwcu.

UE jest obecnie na finiszu trzyletnich negocjacji dotyczących zreformowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Jedna trzecia z budżetu UE na lata 2021-2027 - 387 miliardów euro - ma trafić na płatności dla rolników i wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Jak przypomina Reuters, zmiany w WPR w ramach nowej budżetowej "siedmiolatki" mają na celu ograniczenie wpływu rolnictwa na siedliska i gatunki w Europie. Rolnictwo odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE.

Ostatecznie, chociaż poczyniono postępy w kilku obszarach, wiele kluczowych kwestii pozostało nierozstrzygniętych. Dlatego postanowiono odłożyć rozmowy do następnego spotkania ministrów rolnictwa i rybołówstwa w czerwcu.

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że negocjatorzy byli „bardzo blisko” porozumienia. "Mam jednak nadzieję, że dojdziemy do kompromisu jeszcze w trakcie sprawowania prezydencji w UE przez Portugalię" - napisał na Twitterze.

Nierozwiązane kwestie obejmują m.in. to, ile pieniędzy wydać na „ekoprogramy” mające na celu ochronę środowiska, takie jak rolnictwo ekologiczne.

Koordynator Grupy Socjalistów i Demokratów w Komisji Rolnictwa PE, europoseł Paolo De Castro, również ocenił, że negocjatorzy byli bardzo blisko pozytywnego zakończenia negocjacji.

„Jesteśmy również blisko zapewnienia lepszego ukierunkowania finansowania na wzmocnienie konkurencyjności naszych rolników oraz tych, którzy są naprawdę odpowiedzialni za produkcję żywności wysokiej jakości w przystępnej cenie dla wszystkich konsumentów w UE, a także za rozwój obszarów wiejskich. (...) Jesteśmy przekonani, że przy dobrej woli i wierze wszystkich zaangażowanych stron można jeszcze osiągnąć sprawiedliwy kompromis przed końcem prezydencji portugalskiej" - wskazał.

Celem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), zapoczątkowanej w 1962 r., jest wspieranie rolników i poprawa wydajności rolnictwa przez zapewnienie stabilnych dostaw żywności po przystępnych cenach, zapewnienie unijnym rolnikom odpowiedniego standardu życia, wspieranie zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i przeciwdziałania zmianie klimatu, ochrona obszarów wiejskich i krajobrazów w całej UE, kultywowanie gospodarki wiejskiej przez promowanie zatrudnienia w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym i w sektorach powiązanych. WPR jest wspólną polityką, która jest zarządzana i finansowana na poziomie europejskim ze środków pochodzących z budżetu UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki