REKLAMA
WEBINAR

MEDIARosyjskie okręty "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem NS i NS2

2023-05-03 14:19
publikacja
2023-05-03 14:19

Czy to Rosjanie stoją za wybuchami gazociągów Nord Stream 1 i 2? Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.

Rosyjskie okręty "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem NS i NS2
Rosyjskie okręty "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem NS i NS2
fot. Danish Defense Ministry / / Xinhua News Agency

Według szwedzkiej telewizji SVT, duńskiej DR, norweskiej NRK oraz fińskiej Yle statki dla ukrycia lokalizacji miały wyłączone systemy AIS. "Jednak pozyskane przez nas komunikaty radiowe wysyłane przez jednostki do baz rosyjskiej marynarki wojennej pozwoliły na odtworzenie ich pozycji, kierunku oraz prędkości" - podkreślają dziennikarze. Następnie zdjęcia satelitarne udostępnione przez norweską firmę KSAT umożliwiły potwierdzenie trasy dwóch z trzech okrętów.

Na tej podstawie ujawniono, że pierwszy z okrętów (nie rozpoznano jego nazwy) wypłynął z bazy rosyjskiej marynarki wojennej w Bałtijsku 6 czerwca 2022 r., a następnie 7 czerwca dotarł w miejsce późniejszych wybuchów na północny wschód od Bornholmu.

Drugim rosyjskim okrętem wojennym zlokalizowanym 14 czerwca na tym obszarze jest 86-metrowy Sibiriakow, który stacjonuje w Łomonosowie koło Sankt Petersburga. "Statek przebywał nad gazociągami w rejonie miejsc sabotażu prawie dobę, operował z małą prędkością" - zaznaczają twórcy reportażu.

Trzecią rozpoznaną jednostką jest SB-123 - 49-metrowy holownik należący do rosyjskiej Floty Bałtyckiej w obwodzie kaliningradzkim. Statek dopłynął w rejon późniejszych eksplozji wieczorem 21 września, czyli na pięć dni przed pierwszą detonacją. "Jest to jednostka służąca m.in. wsparciu służb ratowniczych w operacjach podwodnych. Posiada dźwig o znacznej sile podnoszenia" - potwierdza cytowany w materiale ekspert wojskowości z Uniwersytetu w Kopenhadze Jens Wenzel Kristoffersen.

Wcześniej o rosyjskich okrętach informowali Duńczycy

Prowadzący szwedzkie śledztwo w sprawie sabotażu prokurator Mats Ljungqvist oświadczył, że "posiada dobry obraz ruchu statków w rejonie i w okresie ważnym dla dochodzenia". "Dotyczy to również statków z wyłączonym system AIS" - podkreślił. Odmówił ujawnienia dalszych szczegółów.

Wcześniej media ujawniły obecność w okolicach sabotażu jeszcze innej rosyjskiej jednostki. Pod koniec kwietnia dowództwo sił zbrojnych Danii potwierdziło duńskiej gazecie "Information", że 22 września na cztery dni przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych SS-750. Jednostka posiada na pokładzie niewielką łódź podwodną AS-26 Priz.

Duńska marynarka wojenna wykonała 26 zdjęć dokumentujących obecność okrętu. Wcześniej duńskie wojsko oświadczyło, że jest w posiadaniu 112 zdjęć różnych rosyjskich jednostek pływających w okolicach miejsc, gdzie doszło do eksplozji NS 1 i 2. Nie wiadomo, jakie dokładnie jednostki przedstawia pozostałych 86 fotografii.

Do wycieków gazu z rosyjsko-niemieckich gazociągów Nord Stream doszło w dniach 26-27 września 2022 roku na południowy wschód od Bornholmu oraz na północny wschód od wyspy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi duńska oraz szwedzka prokuratura. Śledczy obu krajów potwierdzili, że doszło do eksplozji materiału wybuchowego, wskazali na akt sabotażu.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
and00
Jak to ruskie okręty?
Przecież Nowy Jork Times pisał że to ukraińscy partyzanci?
zoomek
To jest już męczące - Radek mówił i Biden mówił że Nord Stream - no longer.
Dziennikarka - ale jak?
Biden - zrobimy to.
Nie wiem - Biden musi własną krwią podpisać że to zrobili???
jas2
"Rosyjskie okręty "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem NS i NS2"
Można by im nakazać odbudowę i natychmiastowe wznowienie dostaw.
hfjdj
To przedtem nie widzieli teraz okazuje sie że widzieli? Przypominają mi sie oskarżenia o gwałt, koleś zdobywa pieniądze, sławę, i nagle okazuje się że kiedyś kogoś zgwałcił. Hahahaha.
samsza
https://newsnadzis.pl/amerykanski-ekonomista-sachs-wskazuje-kraje-odpowiedzialne-za-zamach-na-north-streams/

Duńczycy latają amerykańskimi helikopterami z Gdańska i robią zdjęcia, ok.
:)
pikawka
a moze to kosmici bo przeciez tak jak te okrety "gdzies przeciez sa" :D
ministerprawdy
I tyle kluczenia i miesięcy było trzeba .... eee idźmy za pieniądzem i interesami.
Raffmo
Czas topić wszystkie roSS.yjskie statki i zestrzeliwać samoloty naruszające przestrzeń powietrzną EU.

roSS.ja to terrorystyczne państwo. Powinno się rozpaść jak najszybciej na niezależne republiki.
od_redakcji
I po co ten dym puszczacie? Ale o tym, że Biden powiedział, że znajdą sposób na rurociąg to ani słowa. Komu to ma służyć. Aby ludzie się zastanawiali, dlaczego nas tak okłamywano?
"Prezydent Joe Biden obiecał 7 lutego 2022, że uniemożliwi uruchomienie Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. „Jeśli Rosja dokona
I po co ten dym puszczacie? Ale o tym, że Biden powiedział, że znajdą sposób na rurociąg to ani słowa. Komu to ma służyć. Aby ludzie się zastanawiali, dlaczego nas tak okłamywano?
"Prezydent Joe Biden obiecał 7 lutego 2022, że uniemożliwi uruchomienie Nord Stream 2 w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. „Jeśli Rosja dokona inwazji”, powiedział Biden, „wtedy nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres”.Reporter: „Ale jak dokładnie to zrobisz, skoro… projekt jest pod kontrolą Niemiec?”Biden: „Obiecuję ci, że będziemy w stanie to zrobić”.

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki