Rosyjski bank centralny zmniejszył rezerwy w dolarach do 22 proc.

Rosyjski bank centralny zmniejszył w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2018 roku udział dolara amerykańskiego w swych rezerwach walutowych do 21,9 proc.; wcześniej było to 43,7 proc. Bank zwiększył zarazem w rezerwach udział innych walut - juana i euro.

(fot. Pavel Smertin / FORUM)

Dane te opublikowane zostały w ogłoszonym przez bank centralny raporcie o zarządzaniu aktywami w walucie i złocie. Raport, który pojawił się z półrocznym opóźnieniem, omówiły w czwartek media w Rosji.

Wynika z niego, że w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2018 roku wielkość aktywów w złocie i walutach wzrosła o 9,6 proc., do 458,1 mld USD. Udział dolara w rynkowej wartości tych aktywów spadł z 43,7 proc. (według stanu z końca marca 2018 roku) do 21,9 proc., udział euro wzrósł z 22,2 proc. do 32 proc., a udział juana zwiększył się trzykrotnie - z 5 proc. do 14,7 proc.

W październiku ub.r. prezydent Władimir Putin powiedział, że bank centralny został zmuszony do zmiany struktury rezerw walutowych ze względu na ryzyko wynikające z sytuacji politycznej. Szefowa banku Elwira Nabiullina zapewniła wówczas, że w dywersyfikowaniu rezerw międzynarodowych bank uwzględnia ryzyko płynące z sytuacji geopolitycznej, jak i względy ekonomiczne i finansowe.

W zeszłym roku bank centralny sprzedał 85 proc. amerykańskich obligacji skarbowych i Rosja opuściła grono głównych posiadaczy tych obligacji. Zmniejszyła swój stan posiadania z obligacji o wartości 96,1 mld USD najpierw do 48,7 mld USD, a później - w maju ub.r. - już do 14,9 mld USD. Rosja kupiła także rekordową ilość złota, przygotowując się do ewentualnego dalszego zaostrzania nałożonych na nią amerykańskich sankcji.

Władze w Moskwie zapowiadają także "dedolaryzację" krajowej gospodarki i dążą do przechodzenia w rozliczeniach z Chinami czy UE na - odpowiednio - juany i euro, a w rozliczeniach z krajami poradzieckimi należącymi do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EuAG) - na ruble.

(Bankier.pl )

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ cyk/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 13 mooooo

A kto chciał by stracić w wypadku krachu gospodarczego ani obywatel ani państwo wiec nie ma co się dziwić ze odchodzą w bezpieczna przystań

! Odpowiedz
14 5 andiauae

Nie lipa z $$$. Najwieksze wzrosty USD jeszcze przed nami. A wiaze sie to z upadaniem Unii, poteznym zadluzeniem swiata i Japonii, i swiatowymi przeplywami kapitalow do USA. Niemcy juz weszly w recesje a nastroje w Unii ciagle sie pogarszaja. Rosja w sama pore sprzedala obligacje amerykanskie, wykorzystujac historyczne maxima ich cen, ale w stosunku do sprzedazy uSD pospieszyla sie i popelnila blad dokupujac Euro. Szczyty wartosci USD dopiero przed nami. Obecna korekta/reakcja na USD jest niewielka i powinna byc glebsza, aby wzrost dolara po korekcie byl bardziej spektakularny. Prawdziwa jazda na walutach dopiero przed nami. Gdy zasygnalizuja nam koniecznosc reformy obecnego swiatowego systemu walutowego, gdzie waluta rezerwowa jest USD, bedzie to sygnalem do sprzedazy dolara.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 ajwaj

Problem ze sprzedaza zelonych papierków wtedy czy ktos to wezmie, a jak wezmie to za ile ?


""Dolar amerykański może być rywalizowany przez chińską walutę narodową - juan - która prawdopodobnie stanie się główną globalną walutą rezerwową, według gubernatora Banku Anglii (BoE), Marka Carneya.

"Sądzę, że jest prawdopodobne, że ostatecznie będziemy dysponować walutami rezerwowymi innymi niż dolary amerykańskie" - powiedział najwyższy urzędnik finansowy Wielkiej Brytanii podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi przeprowadzonej w ramach Future Forum Banku Anglii.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 18 ajwaj

LIPA z $$$ :)

""Indeks dolara stracił około 2% od połowy grudnia i pozostaje blisko trzymiesięcznego minimum 95,638 punktów osiągniętego w poniedziałek.

Jak zauważył Reuters, pomimo korekty, prognozy dotyczące kursu dolara pozostają ponure.
Inwestorzy dokonuja ponownej oceny ich perspektyw dla amerykańskiej waluty po tym jak Rezerwa Federalna Jerome Powell dokonała oatatniej podwyżki w tym roku.

Wcześniej Morgan Stanley i Goldman Sachs ujawnili słabe prognozy dotyczące kursu wymiany dolara w 2019 roku.

"Gra ze wzrostem stóp w USA dobiega końca" - dodaje.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 13 warszawyak

Ja zacznę go kupować jak będzie PO złotówce . Wtedy POjadę na wycieczkę do USA robiąc zakupy w NY . Wykupię całą seventh avenue.

! Odpowiedz
USD/PLN 0,09% 3,7661
2019-01-18 22:59:00
EUR/PLN 0,02% 4,2857
2019-01-18 23:00:00
EUR/USD -0,21% 1,1363
2019-01-18 22:59:00
CHF/PLN 0,13% 3,7889
2019-01-18 23:00:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil