REKLAMA

Rosyjscy hakerzy włamali się do systemów Partii Republikańskiej

2021-07-07 00:24
publikacja
2021-07-07 00:24
Rosyjscy hakerzy włamali się do systemów Partii Republikańskiej
Rosyjscy hakerzy włamali się do systemów Partii Republikańskiej
fot. Elnur / / Shutterstock

Związana z rosyjskimi służbami grupa hakerów "Cozy Bear" włamała się do systemów komputerowych Komitetu Krajowego Partii Republikańskiej (RNC) - podała we wtorek agencja Bloomberg. Do ataku miało dojść niedawno, równocześnie z atakiem ransomware na Kaseyę.

Agencja powołuje się, informując o ataku na RNC, na dwie osoby wtajemniczone w sprawę. Jednocześnie sama Partia Republikańska oświadczyła, że po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie, nie uzyskano żadnych dowodów, by ktoś z zewnątrz uzyskał dostęp do danych RNC.

We wcześniejszym oświadczeniu dla Bloomberga rzecznik RNC Mike Reed przyznał jednak, że otrzymał informację o tym, że firma informatyczna Synnex, świadcząca usługi dla partii, mogła być narażona.

Sama spółka stwierdziła, że jest świadoma "kilku przypadków, gdzie zewnętrzni aktorzy usiłowali uzyskać dostęp, poprzez Synnex, do aplikacji klientów w obrębie środowiska chmury Microsoftu". Rzecznik Synnex podał w komunikacie, że trwa przegląd wszystkich systemów firmy i dopiero po jego ukończeniu znane będą szczegóły.

Według informacji Bloomberga włamania na serwery centralnych struktur Partii Republikańskiej dokonali hakerzy związani z rosyjskimi służbami APT29, nazwaną "Cozy Bear". Tej samej grupie wcześniej przypisano włamanie na serwery Demokratów w 2016 r. oraz atak na Solarwinds z ubiegłego roku, za pomocą którego dokonano włamania do systemów dziewięciu rządowych agencji.

Bloomberg pisze, że nie jest jasne, jakie systemy przełamali hakerzy ani też jakie informacje mogli wykraść. Nie jest też jasne, czy atak związany jest z próbą wymuszenia okupu według schematu ransomware stosowanego przez rosyjską grupę cyberprzestępczą REvil, choć do obu ataków miało dojść mniej więcej w tym samym czasie. Hakerzy z REvil włamali się do systemów firmy Kaseya oraz - za jej pośrednictwem - do firm, dla których świadczyła usługi, a także klientów tych firm.

Wiceprezydent ośrodka zajmującego się cyberbezpieczeństwem Mandiant, Charles Carmakal, powiedział agencji Bloomberg, że pracujący w nim eksperci zaobserwowali w ostatnim czasie włamania rosyjskich hakerów związanych ze służbami, lecz nie podał więcej szczegółów. Dodał jednak, że "nie ma wątpliwości, że rosyjskie władze absolutnie korzystają na tym, iż firmy zajmujące się bezpieczeństwem i służby wywiadowcze są tak skoncentrowane na atakach ransomware".

"Czy to (było) skoordynowane i zaplanowane? Nie mam pojęcia. Wiem, że obie rzeczy się dzieją, po prostu nie wiem dlaczego" - skomentował Carmakal. (PAP)

osk/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (13)

dodaj komentarz
pippin
Ahh, ci rosyjscy hakerzy..straszne lobuziaki z nich;)
samsza
spotkanie Biden-Putin, tak dla ns2, łagodzenie sankcji, atak na republikanów,
brakuje śledztwa w sprawie powiązań Trumpa lub republikanów z Putinem
jpelerj
A po tytule sądziłem, że zhakowali Bielana...
abcx
Oj biedni ci Amerykanie, mają super firmy internetowe Google, Micro$oft, Facebook itd a nie potrafią sobie poradzić z hakerami, coś się mocno nie zgadza w tej historii...
kwiecien2021
....... tworzą wroga. Tak samo jak z "małych chińskich rączek" zrobili "chińskie zagrożenie" albo z Perskiego generała, który zdążył być ich bohaterem (ich tj. USA zob. ft. ) zrobili przywódcę zła. Co dało im pretekst do ataku na 2 państwa (Irak i ww. generał Iranu)
kwiecien2021
https://www.youtube.com/watch?v=IO4yaIZBtLM
darius19
jezu - tylko nie linki prosze - moge dac linki udowadniajace ze Ziemia jest plaska
kwiecien2021 odpowiada darius19
Co do zasady zgoda. "Rzeczy trzeba upraszczać tak bardzo jak się da ale nie bardziej"
Może kiedyś Pana temat zaintryguje. Ma Pan punkt odbicia
darius19
mamy juz adwokata wzorowych wschodnich demokracji "ajwaj_". Ze stajni Putina. Metody bolszewickie. Mentalnosc psia. Dezinformacja,Oplowanie,Zamet...
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly, ma niespotykane talenty Multitasking.
Potrafi
mamy juz adwokata wzorowych wschodnich demokracji "ajwaj_". Ze stajni Putina. Metody bolszewickie. Mentalnosc psia. Dezinformacja,Oplowanie,Zamet...
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly, ma niespotykane talenty Multitasking.
Potrafi jednoczesnie ustalac cós o wojnie w Syrii, Karabachu, mieszkaniach we Wladywostoku, na przerwie sniadaniowej rezmawia z Murzynami, Arabami, Makronem. Do tego czarne pasy sztuk walki"
"ajwaj_2021-06-23 Prez. Lukashenko wlasnie z okazji 80 lat dolozyl do pieca
N-TV Niemcy"
"ajwaj_2021-06-17 Cyberbezpieczenstwo obgadane, bedzie zespól do wspólpracy
Padl przyklad, Joe nie spal jakos,
Zródla przestepczosci cybernetycznej na swiecie
1.USA
2, Canada
3+4 Ameryka Lacinska
5. GB"
"ajwaj_2021-04-16 ""za ubiegłoroczny atak hakerski"" :)
Jankesi to czolówka uposledzonych cyfrowo panstw w swiecie,
/wybieraja im prezydentów, szwendaja sie kal-bojom po tajnych serwerach 7/24 itd"

kwiecien2021
ten komentarz ajwaj... ma poparcie w faktach. Strategia Rosji zakłada to ww. napisał. To samo ws. USA zob. https://www.foreignaffairs.com/ Joseph R. Biden, Jr. March/April 2020.

W tym wypadku nie ma mowy o tezach jakie postawiłeś. c.n.d.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki