Rostowski będzie szefem doradców premiera i ministrem bez teki

B. wicepremier i b. minister finansów Jacek Rostowski zostanie szefem doradców premier Ewy Kopacz w randze ministra bez teki - dowiedziała się PAP ze źródeł w Kancelarii Premiera.

Źródło: EastNewsEwa Kopacz i Jan Rostowski

Rzecznik rządu Iwona Sulik potwierdziła w piątek w rozmowie z PAP, że Rostowski zostanie szefem doradców premier Kopacz.

Według informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, Rostowski ma zostać ministrem bez teki, a nominacja dla niego jest spodziewana w najbliższych dniach. Minister bez teki nie kieruje działem administracji rządowej i nie jest obsługiwany przez ministerstwo, lecz wypełnia zadania określone przez prezesa Rady Ministrów.

Według informacji PAP ze źródeł w KPRM, na swoim stanowisku pozostanie szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. "Pytanie, czy Bielecki i Rostowski będą ze sobą współpracowali, czy rywalizowali o względy i ucho premiera. To przecież dwie bardzo silne osobowości" - powiedział PAP polityk z władz PO.

Ireneusz Raś (PO) powiedział PAP, że trudno sobie wyobrazić, żeby Rostowski - osoba z wielkimi kompetencjami - nie został wykorzystany w procesie zarządzania krajem. "To dobrze, że premier skorzysta z porad polityka doświadczonego i stabilnego w poglądach, to nie jest zaskoczenie" - podkreślił.

Z kolei Jolanta Gruszka, była szefowa gabinetu Ewy Kopacz, z czasów gdy sprawowała ona funkcję marszałka Sejmu, została szefową gabinetu politycznego premiera. Potwierdziła to w rozmowie z PAP sama Gruszka.

Doradcą Kopacz do spraw europejskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Sekretarz stanu w KPRM Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że Trzaskowski będzie w KPRM odpowiedzialny za sprawy Unii Europejskiej, m.in. przygotowania do szczytów unijnych, w tym najbliższego październikowego szczytu, poświęconego polityce klimatycznej. Trzaskowski zastąpił na tej funkcji najbliższego współpracownika Donalda Tuska - Piotra Serafina.

Według informacji PAP na razie w Kancelarii Premiera zostanie Paweł Graś; następnie dołączy w Brukseli do Donalda Tuska, który 1 grudnia obejmie funkcje szefa Rady Europejskiej. "Decyzja już zapadła, Graś wyjeżdża do Brukseli, zaczął już nawet szukać tam mieszkania" - potwierdziło PAP źródło z KPRM. Politycy PO przekonują, że Graś na pewno zostanie w kraju do listopadowych wyborów samorządowych, szczególnie że - jako sekretarz generalny partii - odpowiada za wynik partii w tych wyborach.

W KPRM ma pozostać - według informacji PAP ze źródeł rządowych - dotychczasowych doradca Tuska - Łukasz Zaręba. Bliskim współpracownikiem Kopacz pozostanie też Adam Piechowicz - jej dotychczasowy doradca do spraw wizerunku i wystąpień medialnych.

Za relacje KPRM-parlament odpowiada Małgorzata Kidawa-Błońska. "Będę odpowiadała za kontakty z Sejmem i Senatem, z marszałkami obu izb, klubami parlamentarnymi, ale także z organizacjami i instytucjami w kraju. W parlamencie mam za zadanie usprawnić proces legislacyjny, tak żeby kluby wcześniej wiedziały, jakie ustawy rządowe wpłynęły do Sejmu, oraz monitorować, na jakim są etapie" - powiedziała PAP Kidawa-Błońska.

Nie wiadomo, czy i jaka będzie funkcja b. spin doctora PiS Michała Kamińskiego, o którym media piszą, że pomagał Kopacz pisać expose i że zostanie doradcą premiera odpowiedzialnym za wizerunek.

"Expose pisała premier Kopacz. Jak ktoś uważa, że można powiedzieć premier Kopacz, żeby coś zrobiła, to nie zna Ewy Kopacz, bo to osoba, która jest absolutnie pewna tego w co wierzy" - powiedział PAP Kamiński. Pytany, czy pomagał Kopacz przy expose powiedział: "Gdybym miał powiedzieć, że nie rozmawiałem z premier Kopacz o expose, to bym skłamał, rozmawiałem i to nie rzadko, ale expose to jest w pełni dzieło premier Kopacz".

Politycy PO mają rozbieżne zdanie na temat możliwej współpracy Kamińskiego przy kształtowaniu wizerunku premier. "Nie bardzo sobie wyobrażam Kamińskiego jako speca od wizerunku Kopacz, chociaż ostatnio zrobił się on bardzo aktywny w Platformie. Nie sądzę, żeby otrzymał formalny status doradcy w KPRM, jeśli już, to w formule nieoficjalnego pomocnika" - powiedział PAP polityk z władz Platformy.

Szef klubu PO Rafał Grupiński, pytany niedawno w TVP Info, czy Kamiński może zostać spin doktorem premier, zauważył, że ideowo Kamiński jest daleko od Ewy Kopacz. "Nie wiem, na ile Michał Kamiński jest blisko PO, by nasze cele akceptować" stwierdził Grupiński.

Z kolei Raś powiedział PAP, że nie jest dla niego zaskoczeniem, iż osoba związana z partią, jest zaangażowana w budowanie projektu Platformy. "Kamiński z pewnością ma kompetencje z zakresu budowy marketingu politycznego i budowanie wizerunku" - powiedział polityk PO. (PAP)

mrr/ mok/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~J23

Ile będzie brał za nic - publicznej forsy!!! Kumoterstwo i nepotyzm paskudna sitwa!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~KRÓLzlodziei

powinna go za ten krawat i na suchą gałąź - za to że nas okradł z OFE - tego gościa wywalali ze wsząd gdzie się pojawił nie chcieli go w GB i H to tusek przygarną - teraz sitwa dlej będzie nas grabić !!!

! Odpowiedz
0 1 ~AFERAnonstop

PROSZĘ ..... RZĄD KŁAMCZUCHY SKŁADA SIĘ ZE STAREJ SITWY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 4 ~jss

wystarczy zrobic porownanie ile polakow wyjechalo przez tego goscia za granice polski - nalezalo hy go przegonic na cztery wiatry

! Odpowiedz
0 4 ~azaz

Każdy minister z teką za coś odpowiada, minister bez teki odpowiada za ...nic !

! Odpowiedz
0 6 ~wwff

Rostowski będzie szefem premiera. Taka to u nas demokracja.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 14 ~kmj

czyli ciag dalszy strzelania sobie w kolano przez PO przed wyborami... wziac do pracy czlowieka ktory zapozyczyl nasz kraj i zabral oszczednosci emerytalne... i ktorego nie chciano w europarlamencie... brawo

! Odpowiedz
0 20 ~RIMET

Musi byc parytet... Nie bylo łysych, teraz są.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,3% III 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 599,72 zł II 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,9% III 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl