Rośnie liczba miliarderów i są coraz bogatsi

Na świecie jest coraz więcej miliarderów i są oni coraz bogatsi - pokazują opublikowane w piątek dane zestawione przez PwC (globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze) i wielki szwajcarski bank UBS.

(YAY Foto)

Niskie stopy procentowe, rosnące kursy akcji i nieruchomości, wzrost gospodarczy to czynniki, za sprawą których w 2017 r. majątek najbogatszych ludzi na świecie powiększył się o 19 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając rekordową wartość 8,9 biliona dol.

Ta gigantyczna suma (w przeliczeniu na euro ponad dwukrotnie większa od PKB Niemiec - odnotowuje agencja dpa) przypada na 2158 ludzi, czyli 4,1 mld dol. na osobę. W 2016 roku miliarderów było "tylko" 1979.

Przy obliczaniu majątku superbogaczy uwzględniane są aktywa, odnotowywane po raz piąty z rzędu: firmy, udziały w firmach, prywatne nieruchomości, a także zbiory dzieł sztuki.

Od lat szybko rosną majątki najzamożniejszych Chińczyków. W 2017 r. superbogacze w Państwie Środka warci byli 1,12 biliona dol., co oznacza wzrost o 39 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Chiński klub miliarderów liczył w 2017 r. 373 osoby; rok wcześniej było ich 318.

Średnia wieku chińskich miliarderów wynosi 55 lat, podczas gdy średnia światowa dla klubu superbogaczy to 64 lata.

Majątek superbogaczy jest największy w USA; w 2017 r. wzrósł o 12 proc., osiągając 3,1 biliona dol. W Europie wzrost ten wyniósł 19 proc., co oznacza, że europejscy miliarderzy są warci 1,9 biliona dol. Bank USB zwrócił uwagę, że w Europie głównym źródłem wzrostu był wzrost kursu euro wobec amerykańskiego dolara. Liczba europejskich miliarderów wzrosła zaledwie o 4 proc.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 jes

I dlatego świat czeka wojna lub rewolucja a zwycięzcami będzie islam. Przez pazerność i nie mam na myśli podatków tylko za niskich wynagrodzeń, promowania taniochy i pracy za miskę ryżu (tu bardzo pomocny byłby powerpoint).

! Odpowiedz
6 2 silvio_gesell

Od kiedy niskie stopy procentowe pomnażają majątek najbogatszych. Widocznie są za wysokie.

! Odpowiedz
7 20 xiven

warto tutaj przypomnieć że narastający udział w tym procederze mają szkodliwe antyludzkie regulacje prawne a mianowicie kuriozum praw autorskich

wyobraźcie sobie że gdzieś jest ktoś kto zarabia pieniądze za to że posiada prawa autorskie to utworu którego autor nawet już nie żyje ale prawa autorskie krążą i wysysają z nas wszystkich kapitał i transferują go do miliardera kolekcjonującego prawa autorskie ludzi już umarłych, gdzieś na świecie są bogacze co osiągają korzyści finansowe z powodu kupienia sobie praw autorskich do rzeczy których nawet nie wymyślili

jeśli kuriozum obecnych praw autorskich utrzymało by się przez kilkaset lat powstałą by nowa kasta szlachciców która skolekcjonowała by prawa do wszystkiego a pospólstwo było by skazane na płacenie tym szlacheckim rodom za wszystko


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 januszbizensu

Przecież autor może nie publikować albo nie pobierać opłat albo nie sprzedawać praw więc i tak nie masz na to wpływu.

! Odpowiedz
7 7 karbinadel

Nie wiem, czy kolega się orientuje, ale prawa autorskie wygasają 50 lat po śmierci autora. Tak czy inaczej, nie widzę nic niesprawiedliwego w tym, że ktoś czerpie korzyści z praw, które legalnie zakupił

! Odpowiedz
0 1 jes

Podczas gdy patent ma ważność 10 lub 20 lat i staje się własnością każdego a opłaty za patent rosną z roku na rok.

! Odpowiedz
8 13 januszbizensu

Zawsze można się po równo dzielić wszystkim tak jak w wenezueli :)

! Odpowiedz
1 16 karbinadel

W Wenezueli to chyba akurat miliarderów nie brakuje. Oczywiście licząc w lokalnej walucie :)

! Odpowiedz
18 11 prs

Maja tyle szmalu a jeszcze trzeba do nich chodzic, prosic sie...
Uwolnili by ten pieniadz, puscili w obieg, wszystkim by bylo lepiej, i im i nam...

! Odpowiedz
1 3 mhm

r > g
;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne