Rosną wydatki na księży

2020-07-08 07:43
publikacja
2020-07-08 07:43
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Finansowane przez państwo składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla części duchownych były w ubiegłym roku rekordowe – podaje środowa „Rzeczpospolita”.

Według dziennika w 2019 r. wydatki na składki emerytalne i zdrowotne duchowieństwa Kościołów i związków wyznaniowych pochłonęły 153 mln zł.

"To główny element Funduszu Kościelnego, który w ubiegłym roku wyniósł 171 mln. To nieco mniej w stosunku do roku 2018, ale sama kwota na składki była rekordowa" - pisze "Rz".

Gazeta podała dane za informacją MSWiA o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa w części "wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne".

"Rz" przypomniała, że podczas kampanii wyborczej zmian w funduszu domagało się trzech kandydatów, a projekt przewidujący jego likwidację złożyła w Sejmie Lewica.

ago/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (74)

dodaj komentarz
and00
W tytule że wydatki na księży wzrosły, a z treści wynika że jednak spadły...
Ogarnijcie się w tym portalu
nostsherlock
Ile tu się pisowych trolli zleciało, znajdują najbardziej absurdalne argumenty, próbują prawić moralitety i inne badziewia tylko po to, żeby utrzymać linię partyjną. Wszyscy wiedzą że pisuary mają układ z kościołem bo ci dostarczają im elektoratu i tylko dzięki temu mają swoich fanatyków partyjnych w tak dużej ilości
konik_garbusek
Gdyby nie kosciół, liczba zabójstw, aborcji, pijanstwa, ogólnego rozkładu i zepsucia byłaby 10 x wyzsza. Popatrzcie sobie na Ukraine i inne postsowieckie kraje, w których zabito wiekszosc kleru za cięzkiej komunu i zniszczono wiarę. Całkowity rozpad tkanki społecznej. Ale bolszewikom własnie o to chodzi, by doprowadzić Gdyby nie kosciół, liczba zabójstw, aborcji, pijanstwa, ogólnego rozkładu i zepsucia byłaby 10 x wyzsza. Popatrzcie sobie na Ukraine i inne postsowieckie kraje, w których zabito wiekszosc kleru za cięzkiej komunu i zniszczono wiarę. Całkowity rozpad tkanki społecznej. Ale bolszewikom własnie o to chodzi, by doprowadzić do tego ujadania wsród zwykłych ludzi. Już nie trzeba zabijać księży, burzyć kosciołów. Ludzie mają TV i socliberalne media i już wiedza lepiej. Wystarczy im dac parę filmików propagandowych, pokazać 1-2 skandale i temat jest "wiadomy" - Kościół to dno dna, prawda? Miliardy rocznie wydaje kosciol i organizacje przykoscielne na pomoc dla biednych, chorych, głodnych iopuszczonych. Zakonnicy oddają swoje zycie by pomóc choć t rochę uposledzonym przez zycie. CO zrobiliscie dla innych, by tak ujadać na kosciół? Pan Bóg, jesli jest, oceni każde wasze słowo. A jeśli go nie ma, to po prostu jest to niesmaczne tak pluć na innych.
marxs
gdyby nie kościół to byłbyś mądrym człowiekiem a tak jesteś tylko jednym z tych milionów polskojęzycznych głupów
potiomkin
Akurat na księżach nie ma co oszczędzać. Kościół to jedna z najważniejszych instytucji życia publicznego, która dba o kondycję duchową społeczeństwa. A to jest warte każdych pieniędzy.
anna_domagalczyk
Skandal. Oby wprowadzili procent podatku na kościół. Wreszcie przestali by łożyć z moich pieniędzy na coś, co uważam za szkodliwą bzdurę, a dostanę wybór czy chcę łożyć na kościół, a jeśli tak, to na jaki. Przecierz nikt nie zabrania wiernym takim jak tutejsi komentatorzy wspierać KK nie tylko cudzymi podatkami.
jes
Niestety. Nie masz wyboru bo o tym decyduje Nieinternowany. I będziesz nadal łożyć na księży, patologię, Rydzyka i czeki towarzysza ewangelisty Morawieckiego.
meryt odpowiada jes
jes "Niestety. Nie masz wyboru bo o tym decyduje Nieinternowany. I będziesz nadal łożyć na księży, patologię, Rydzyka i czeki towarzysza ewangelisty Morawieckiego."

Rozporządzenie rozszerzające podpisał. L. Balcerowicz

"ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 23 sierpnia 1990 r w sprawie rozszerzenia
jes "Niestety. Nie masz wyboru bo o tym decyduje Nieinternowany. I będziesz nadal łożyć na księży, patologię, Rydzyka i czeki towarzysza ewangelisty Morawieckiego."

Rozporządzenie rozszerzające podpisał. L. Balcerowicz

"ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 23 sierpnia 1990 r w sprawie rozszerzenia zakresu celów Funduszu Kościelnego"
Prezes rady Ministrów; w. z. L. Balcerowicz

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19900610354/O/D19900354.pdf
sammler odpowiada jes
Czas przejścia do "lepszego ze światów", w który nieinternowany wierzy i którego musi pragnąć, nieubłaganie nadchodzi. Natury się nie oszuka.
looop
Fundusz Kościelny, o czym lewacy nie wiedzą, jest rekompensatą za mienie ukradzione Kościołowi po II WŚ przez komunistów.....

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki