Rosjanie przestają wierzyć w Putina?

Rosyjska pozarządowa organizacja badań opinii publicznej Levada – Center, która od lat przygotowuje raporty dotyczące m.in. oceny polityki zewnętrznej Kremla, opublikowała dzisiaj raport, z którego wynika, że Rosjanie są coraz bardziej zmęczeni trudną sytuacją ekonomiczną, za którą obarczają Władimira Putina.

(fot. Mikhail Metzel / FORUM)

Levada – Center, założona jeszcze w czasach pierestrojki, cieszy się uznaniem opinii międzynarodowej, która potwierdza niezależność względem rosyjskiej władzy. Organizacja od prawie 30 lat bada nastroje Rosjan dotyczące opinii na temat polityki prowadzonej przez Kreml. Z zestawień przez nią opracowanych wynika, że obywatele największego kraju świata coraz mniej godzą się z polityką prowadzoną przed włodarzy z Moskwy. W najbliższym czasie nie należy więc spodziewać się kolejnych przebojów disco wychwalających prezydenta, pokroju „Takiego jak Putin”, który bił rekordy popularności w Rosji dekadę temu.

Sankcje bolą, portfele chudną

Odnowione w listopadzie sankcje nakładane na Rosję od 2014 r. z powodu polityki prowadzonej wobec Ukrainy, do których dochodzi konflikt w Syrii, zaczynają coraz mocniej ciążyć na gospodarce naszego wielkiego sąsiada. Oprócz sankcji gospodarczych, powodujących wzmożony odpływ kapitału zagranicznego z rosyjskiego rynku, objawiający się wycofywaniem europejskich koncernów z Rosji, takich jak np. Castorama czy Media Markt. Decyzje te powiązane są najczęściej z malejącą siłą nabywczą Rosjan, za co odpowiada słaby rubel. Rosyjska gospodarka, oparta przede wszystkim na sprzedaży surowców naturalnych z dalekiej Syberii, jest szczególnie podatna na zmiany ich cen. Rubel jest więc wyjątkowo wrażliwy na wszelkie wahania cen przez stałe powiązanie jego kursu z ceną ropy.  

Badania przeprowadzono w okresie 22-28 listopada 2018 roku na grupie 1600 osób z 52. regionów Federacji Rosyjskiej, a więc w czasie mocnych spadków cen ropy naftowej, co wywołało tąpnięcie rubla. Ankietowani zostali zapytani o to, jak odnoszą się do sankcji nakładanych na Moskwę przez kraje zachodnie. Do wyboru było pięć opcji. Jak widać, zamieszczone przez Levade badania wyraźnie wskazują, że dodatkowe sankcje nałożone w listopadzie nie przekonują Rosjan do polityki Putina. W zestawieniu to samo pytanie zadane ankietowanym w kwietniu bieżącego roku:  

Wyniki obecne:

Kuryle już nie takie ważne

Rosja, borykająca się z coraz to bardziej postępującą izolacją na arenie międzynarodowej, zmuszona jest do szukania sojuszników. To może tłumaczyć ostatnią zmianę retoryki względem chociażby Wysp Kurylskich, o które Tokio toczy spór z Moskwą od 1945 r. Opisywane w "Imperium" przez Ryszarda Kapuścińskiego protesty społeczne, które miały miejsce w Rosji w okresie rozpadu ZSRR, związane z żądaniami Japonii domagającej się zwrotu nielegalnie zaanektowanych przez Moskwę wysp, tym razem nie przetoczyły się przez rosyjskie miasta. Chiny, które od lat patrzą łakomym okiem na niezmierzone połacie syberyjskiej ziemi, na której i tak wkrótce osiągną przewagę liczebną, zmuszają Kreml do szukania wsparcia w Tokio. 

Wzmacnianie więzi gospodarczych z Japonią, a także z Arabią Saudyjską, której głównym źródłem dochodów także są surowce naturalne, może nieco ograniczyć skutki bardzo niekorzystnych relacji z Waszyngtonem i Brukselą. Póki co jednak rosyjska gospodarka znalazła się w poważnych kłopotach, której na pewno nie pomogą takie wydarzenia jak te na Morzu Azowskim czy też spór z Białym Domem o traktat rozbrojeniowy. Jeżeli rubel nadal będzie tracił siłę nabywczą, nie wróży to Putinowi utrzymania wysokiego poparcia, co w rosyjskich realiach może oznaczać zamieszki, a w konsekwencji utratę stabilności wewnętrznej. 

KS

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 plutarch

Czy ja dobrze widzę, że dziś na obronę rubla bank centralny znów wydał masę zielonej kapusty? :)

! Odpowiedz
0 1 plutarch

nie może być

! Odpowiedz
15 7 ajwaj

Rosjanie dadza rade, jak od setek lat permanentnego ataku lozy, sekt itd.

Gorzej np. w UE :)
"Majdany" we Francji, Holandii, w GB itd.

! Odpowiedz
8 6 ajwaj

Francuzcy przyjaciele > jak w tradycji moga potrzebowac wielu gilotyn :)

Start-up "Tylko gilotyna z PL gwarancja szybkiego sukcesu" ?

! Odpowiedz
0 4 plutarch

Wciąż się tu produkujesz, kremlowska mizerio?

! Odpowiedz
15 5 talmud

..."cieszy się uznaniem opinii międzynarodowej, ".....BUAHA HAHA HAA HAA


.......nikt normalny nie wierzy w fake news :)

! Odpowiedz
3 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil