Rubel przestał być petrowalutą

Powiązanie kursu rubla z notowaniami ropy naftowej jest najsłabsze od czterech lat.

(fot. Kirill Kukhmar / FORUM)

Od trzech miesięcy korelacja notowań rubla i ropy jest lekko ujemna, najniższa od czterech lat, oblicza agencja Bloomberg. To może szokować, bo czarne złoto jest kluczowym towarem eksportowym Rosji, a wahania jego cen w ostatnich miesiącach były bardzo znaczne (od szczytu hossy z początku października notowania odmiany brent spadły już o 32 proc.). Przyczyna praktycznego wygaśnięcia powiązania rubla z ropą to groźba nałożenia przez USA na Rosję rygorystycznych sankcji. Jednocześnie w coraz większym stopniu notowania rubla są związane z saldem napływów i odpływów zagranicznego kapitału na rosyjski rynek obligacji.

Od kiedy w kwietniu Waszyngton nałożył na Moskwę nowe sankcje, groźba ich dalszego zaostrzania zdominowała zachowanie rosyjskich aktywów. Od tamtej pory obcokrajowcy wycofali z rynku rosyjskich obligacji skarbowych 7,6 mld USD, co przyczyniło się do tego, że rubel był jedną z najsłabszych walut 2018 r. Osłabił się do dolara o 13 proc., a wśród 32 ważniejszych walut więcej straciły tylko argentyńskie peso, turecka lira i brazylijski real.

Do zniknięcia powiązania między rublem i ropą przyczyniło się także wprowadzenie nad Wołgą reguły budżetowej, zgodnie z którą nadwyżki ze sprzedaży ropy są przeznaczane na zwiększenie rezerw walutowych (to przez nią rubel nie umacniał się w pierwszej połowie tego roku, przy rosnących cenach ropy). Choć reguła, o której mowa, została zarzucona wraz z zaostrzeniem w kwietniu sankcji, to korelacja z drożejącą jeszcze do początku października ropą nie powróciła za sprawą geopolityki, ocenia agencja Bloomberg.

Marek Wierciszewski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 plutarch

to cieszy

! Odpowiedz
7 33 jes

Tylko w tytule rubel się pokazał i aż 13 komentarzy "ajwaj". Pracuje ciężko chłopaczyna. 13 kopiejek.

! Odpowiedz
20 9 ajwaj

Nie czytaj cudzych listów plujtrah
za ciezki temat dla ciebie

! Odpowiedz
21 11 ajwaj odpowiada ajwaj

pewnie sa gdzies fora dla ruso-fobów (z gr, fobia=przerazenie, paniczny lek, smiertelny strach przed Rosja)

! Odpowiedz
56 24 ajwaj

A co z ""bezpiecznymi", ultra-drogimi weglowodorami itd. PISy (jesli parowce dojada)? Abstrahujac od dlugów firm lupkowych ca 300 mld. $$$

""W przemyśle łupkowym Stany Zjednoczone mają poważne problemy. Według analityków z Wood Mackenzie, wydajność amerykańskich depozytów gwałtownie maleje. W ciągu pięciu lat wydobycie ropy naftowej z odwiertów spadło o 15 procent lub więcej, dwa do trzech razy więcej niż początkowe oczekiwania na cięcia w produkcji.""
Oznacza to, że koszty firm stale rosną, a produkcja w najlepszym wypadku pozostaje na stałym poziomie.

Ponadto eksperci zauważają, że studnie łupkowe zuzywaja zasoby znacznie szybciej niż tradycyjne pola. W Goldman Sachs oddzielne badanie poświęcono temu problemowi i okazało się, że "łupek staje się mniej istotnym motorem globalnej podaży".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 21 ajwaj

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wie cós niecós, a wyglada dla konsumentów ropy nie wesolo:

""Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzega również przed ryzykiem znacznego niedoboru ropy na globalnym rynku do połowy przyszłej dekady.

"Widzimy poważny problem", powiedział Fatih Birol, szef organizacji. "Z jednej strony istnieje duże zapotrzebowanie na ropę, wspomagane przez ciężarówki, samoloty, statki, a może przede wszystkim - przemysł petrochemiczny, z drugiej strony, gdy patrzymy na inwestycje i zatwierdzamy dziś widzimy poważną lukę między wzrostem popytu a perspektywami produkcji ".

Nie ma nadziei dla amerykańskiego przemysłu łupkowego. "Aby uniknąć znacznego niedoboru zaopatrzenia do roku 2025, konieczne jest zwiększenie produkcji o dziesięć milionów baryłek dziennie" - powiedział Birol. "To byłby cud."""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 20 sel

Dla Rosji istotna jest wymiana handlowa z Chinami i Europą ,a nie z USA. .To raczej USA może stracić rynek na swoje wiertnie i usługi .

! Odpowiedz
46 36 ajwaj

Last but not least:) .

DIE WELT o S-400 i suwerennosci (nie dotyczy kompradorów Magdalenki, Okr. Stola skazanych dozgonnie na SMS na kolanach od kuratora)

""System pocisków przeciwlotniczych S-400 stał się rosyjskim "hitem eksportowym" na światowym rynku zbrojeń, pisze dziennik Die Welt.

Jak zauważa gazeta, na początku stycznia Chiny już je otrzymały, w przyszłym roku S-400 powinien przybyć do Turcji, a w październiku podpisano umowę z Indiami na dostawę systemów rakietowych obrony powietrznej o wartości ponad pięciu miliardów dolarów.

Według ekspertów gazety, pod względem parametrów technicznych, C-400znacznie wyprzedza amerykańskie systemy. W szczególności rosyjski kompleks może uderzać w różne cele, lecąc na wysokości do 30 kilometrów w promieniu 400 kilometrów i może być wyposażony w pociski o różnych zasięgach. Z kolei amerykański system Patriot wyposażony jest tylko w pociski o zasięgu 100 kilometrów, kontroluje tylko wycinek przestrzeni i jest drogi, przestarzaly.

Jednak według autora artykułu cechy techniczne mają dla kupujących niewielkie znaczenie, ponieważ transakcje mają implikacje polityczne. Pod tym względem S-400 stał się dla wielu krajów ważnym atutem w dialogu ze Stanami Zjednoczonymi, co pomaga im bronić ich niezależności.

"Już teraz jedynym zainteresowaniem w zakupie kompleksu jest możliwość pozycjonowania się jako suwerenne państwo, co NIE pozwala dyktować warunków Waszyngtonu" - podsumowuje publikacja.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 32 resisdus

ajwaj... teraz się rakietami nie wojuje tylko sankcjami...

! Odpowiedz
ROPA 1,11% 62,05
2019-06-14 22:58:00
USD/PLN 0,53% 3,7926
2019-06-14 23:01:00
EUR/PLN 0,00% 4,2551
2019-06-14 22:59:00
EUR/USD -0,63% 1,1206
2019-06-14 22:59:00
CHF/PLN 0,04% 3,7960
2019-06-14 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil