Abe i Putin uzgodnili przyspieszenie rozmów pokojowych

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili w środę przyspieszenie rozmów w sprawie toczonego od dekad sporu terytorialnego oraz formalnego zakończenia wojny - poinformował Abe po spotkaniu z Putinem w Singapurze.

(fot. Alexei Druzhinin / Reuters)

Uzgodniłem z prezydentem Putinem przyspieszenie negocjacji w sprawie traktatu pokojowego na bazie wspólnej deklaracji pomiędzy Japonią a ZSRR z 1956 roku - powiedział japoński premier. Dodał, że na początku przyszłego roku odwiedzi Rosję, by podjąć rozmowy, i wyraził nadzieję, że uda się dzięki nim zakończyć konflikt terytorialny.

Rosja i Japonia nie podpisały traktatu pokojowego po drugiej wojnie światowej z powodu sporu o kontrolowane przez Moskwę wyspy na Oceanie Spokojnym, które Rosjanie nazywają Kurylami Południowymi, a Japończycy Terytoriami Północnymi.

Przywódcy obu krajów omawiali ten temat, gdy w środę spotkali się w kuluarach 33. dorocznego szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w Singapurze.

Środowe spotkanie było pierwszym, odkąd we wrześniu Putin zaproponował, aby oba kraje zawarły traktat pokojowy bez żadnych warunków wstępnych jeszcze w tym roku. Abe odrzucił jednak tę ofertę, twierdząc, że najpierw należy rozwiązać kwestię wysp.

Armia Czerwona zajęła sporne wyspy razem z całym archipelagiem latem 1945 roku, tuż po kapitulacji Japonii w drugiej wojnie światowej. Tokio zrzekło się później praw do Kuryli, ale utrzymuje, że sporne wyspy nie należą do tego archipelagu.(PAP)

anb/ ndz/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil