REKLAMA

Rosjanie kupują euro i dolary

2018-04-11 07:38, akt.2018-04-11 10:40
publikacja
2018-04-11 07:38
aktualizacja
2018-04-11 10:40

Rosjanie pozbywają się rubla na rzecz euro i dolara. W ciągu ostatnich dwóch dni wartość rosyjskiej waluty gwałtownie spadła.

/ fot. Shamil Zhumatov / Reuters

Na giełdzie walutowej w Moskwie płacono w środę rano za 1 euro ponad 80 rubli; po raz ostatni europejska waluta osiągała taki kurs w marcu 2016 roku. Dolar podniósł się do poziomu 64,7 rubla za 1 dol.; tak drogo nie było od półtora roku.

Analitycy giełdowi potwierdzają, że ma to związek z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na Rosję. W ubiegłym tygodniu Departament Skarbu USA ogłosił restrykcje wobec części rosyjskich oligarchów i ich firm, a także wpisał na czarną listę osób objętych ograniczeniami 17 urzędników z bliskiego otoczenia Władimira Putina. Waszyngton poinformował, że sankcje są odpowiedzią na działania Rosji, które destabilizują sytuację na świecie.

Według gazety "Moskiewski Komsomolec" Rosjanie ustawiają się w kolejkach, aby zamienić ruble na euro lub dolary. Na wartości tracą także akcje rosyjskich firm. Objęci amerykańskimi sankcjami oligarchowie do tej pory stracili łącznie kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Radio Svoboda podało, że flagowe firmy rosyjskich oligarchów znalazły się trudnej sytuacji, a ceny ich akcji spadły nawet o 50 proc. Analityk giełdowy Igor Nikołajew w rozmowie z rozgłośnią Echo Moskwy zauważył, że Rosjan czeka przyszłość nie do pozazdroszczenia. Premier rosyjskiego rządu Dmitrij Miedwiediew zapowiedział przygotowanie programu pomocy dla biznesmenów dotkniętych amerykańskimi sankcjami. Doniesienia te skomentował politolog Gleb Pawłowski, który przewiduje, że Kreml wyciągnie pieniądze z budżetu państwa, aby ratować przyjaciół Putina, co odbije się na kieszeni przeciętnego obywatela.

Stany Zjednoczone, nakładając na Rosję sankcje, zaznaczyły, że jest to reakcja na działania Moskwy, które destabilizują sytuację na świecie. Biały Dom wskazał między innymi na aneksję Krymu, wojny w Donbasie i Syrii oraz ingerowanie w procesy polityczne krajów Unii Europejskiej i USA.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/kj

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
summit
Jeżeli tak dużo kupują EUR i USD to kurs tych walut powinien znacznie się podnieść nie tylko w Rosji! jak na razie nie widać tego w Polsce !?
jkl777
"Majatki" biedakow sa okruszkami forexu...
rttyuiop
przeceniasz wielkość ich gospodarki - rosja jest gospodarką 10 mniejszą od usa i 10x mniejsza od UE, więc run ich obywateli na USD czy EUR nie ma szans w widoczny sposób wpłynąć na kurs tych dwóch walut
silvio_gesell
Takie są efekty utrzymywania wysokich stóp gdy spada populacja. Ukraina zresztą zrobiła ten sam błąd.
madarot
Ruskie zawsze krzyczeli Rasija, rubel a ukradkiem kupowali te złe dolce!
2kbb
Ruska swołocz podczas marszu na Berlin , gwałciła nasze kobiety i młode dziewczęta.... Przyszedł czas zapłaty za zbrodnie Stalinowskie i Sowieckie.... USA i Chiny zajęte swoją rywalizacją skroiły manto szczekającemu psu ze wschodu ....
2kbb
W tym roku wakacje rosyjskich kacapów zamienią się w wyjazd nad swoje skażone chemikaliami morza jeziora i rzeki gdzieś na Urali.... Skończyło się eldorado.... Od kiedy EU wprowadziły bezwizowy reżim dla Ukrainy... Robotnicy Ukraińscy którzy do tej pory pracowali w Rosji masowo ją opuszczają i przenoszą się do Polski W tym roku wakacje rosyjskich kacapów zamienią się w wyjazd nad swoje skażone chemikaliami morza jeziora i rzeki gdzieś na Urali.... Skończyło się eldorado.... Od kiedy EU wprowadziły bezwizowy reżim dla Ukrainy... Robotnicy Ukraińscy którzy do tej pory pracowali w Rosji masowo ją opuszczają i przenoszą się do Polski i innych krajów Europy Środkowej i Zachodniej. to dodatkowo dobija Rosję.... Ten kraj może się już z tego nie wygrzebać.... Ale cóż . W Polsce i innych krajach pracy u nas dostatek.... Ruskie skończą kiedyś w Polsce na zmywakach.... Merkel już też powiedziała Finito.....
2kbb
Zachowanie tych Ruskich pajaców najlepiej pokazuje jakim G .... jest ten naród... Pucion z rodowodem z ulicy myślał że zostanie drugim Stalinem który poprowadzi "Matuszkę Rossiję "
do ataku na Polskę i Europę.... A tym czasem wypierdy z Moskwy mają na to wywalone....
Patrzą aby dobrze pożreć , wypić,
Zachowanie tych Ruskich pajaców najlepiej pokazuje jakim G .... jest ten naród... Pucion z rodowodem z ulicy myślał że zostanie drugim Stalinem który poprowadzi "Matuszkę Rossiję "
do ataku na Polskę i Europę.... A tym czasem wypierdy z Moskwy mają na to wywalone....
Patrzą aby dobrze pożreć , wypić, pofiglować z kobietkami i poleżeć na ciepłej plaży.... Ten naród to zwykłą swołocz a nie fajterzy z czasów Sowieckich ....
jkl777
W Polsce istnieje wiele analogii... niestety.
talmud
co na to chinsko-rosyjskie trolle ??

dlaczego rosjanie kupuja "bezwartosciowe" $$$ ?? czyzby nieczytali kolanego ze chiny i rosja zbroja sie w "zolty metal" (sic)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki