REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

USA uderza w sojusz Moskwy i Teheranu. Tajna sieć zaopatrzenia Iranu rozbita

2026-07-16 07:00
publikacja
2026-07-16 07:00
Dodaj Bankier.pl w Google

Dwoje obywateli Rosji i moskiewska firma znaleźli się w środę wśród siedmiu osób i podmiotów objętych amerykańskimi sankcjami za udział w międzynarodowej siatce pozyskującej uzbrojenie dla irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) - poinformowało ministerstwo finansów USA.

USA uderza w sojusz Moskwy i Teheranu. Tajna sieć zaopatrzenia Iranu rozbita
USA uderza w sojusz Moskwy i Teheranu. Tajna sieć zaopatrzenia Iranu rozbita
fot. e-crow / / Shutterstock

Jak podał resort, restrykcje nałożone przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) są odpowiedzią na ataki Iranu na statki handlowe w cieśninie Ormuz.

Sankcjami objęto m.in. Rosjankę Marię Selinę, opisaną przez ministerstwo jako wieloletnią agentkę zaopatrzeniową działającą na rzecz Iranu. Selina kieruje działem finansowym firmy Awratek, zajmującej się transportem lotniczym, która również trafiła na listę sankcyjną. Restrykcje nałożono także na jej współpracownika z Awratek, Rosjanina Wadima Drużbina, który według OFAC organizował podróże członków siatki i wcześniej brał udział w koordynowaniu irańskich transportów.

Centralną postacią siatki ma być Irańczyk Behrouz Namazi, dyrektor spółki Nika Jet, produkującej i serwisującej części do samolotów oraz drony. Namazi miał zabiegać o pozyskanie uzbrojenia dla Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Sankcjami objęto również samą Nika Jet, nigeryjską firmę Vanguard Tactical Supply Limited, występującą jako pośrednik, oraz obywatelkę Włoch Dounię Ettaib z Mediolanu, którą OFAC określił jako świadomą uczestniczkę zakupów broni na rzecz Namaziego.

„Prezydent Trump jasno powiedział, że Iran musi się zdenuklearyzować” - oświadczył w komunikacie minister finansów Scott Bessent. Dodał, że resort będzie nadal uderzać w nielegalne siatki zaopatrzeniowe, finansujące irańskie programy zbrojeniowe i machinę wojenną.

Wakacje na giełdzie

Jest to kolejny krok w kierunku zwiększania presji USA na Iran po wznowieniu działań wojennych przez obie strony. Dzień wcześniej restrykcje dotknęły sieć irańskiego magnata naftowego Mohammeda Szamchaniego oraz ponad 50 powiązanych z nim osób, podmiotów i statków.

Z Atlanty Oskar Górzyński (PAP)

osk/ kj/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
katzpodola
"...sieć zaopatrzenia Iranu rozbita". Nie wiem czy smiać sie czy płakać

Powiązane: Stany Zjednoczone/USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki