REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Rosja ma więcej złota niż Chiny

Krzysztof Kolany2018-02-28 09:27główny analityk Bankier.pl
publikacja
2018-02-28 09:27
Rosja ma więcej złota niż Chiny
Rosja ma więcej złota niż Chiny
fot. Alexsey Druginyny / / FORUM

Rosja wyprzedziła Chiny w „złotym wyścigu” i ma już większe rezerwy królewskiego metalu niż Państwo Środka. Pytanie tylko, czy Ludowy Bank Chin faktycznie ma tyle złota, ile deklaruje.

W styczniu Bank Rosji dokupił 20 ton złota i pokazał oficjalne rezerwy w wysokości 1857 ton żółtego metalu. Tymczasem Chińczycy w dalszym ciągu niezmiennie raportują 1843 tony złota.

Władze Rosji zwiększały rezerwy złota każdego miesiąca od marca 2015 roku, podczas gdy Ludowy Bank Chin ostatni wzrost zasobów królewskiego metalu pokazał w październiku 2016 roku.

Mimo intensywnych zakupów złota, jakie Chiny i Rosja dokonywały w ostatniej dekadzie, oba kraje wciąż znajdują się poza pierwszą piątką największych posiadaczy kruszcu. Oficjalnie największymi rezerwami złota dysponują Stany Zjednoczone (8133,5 ton), ale mimo usilnych zapewnień władz nie wszyscy wierzą, że amerykańskie złoto nadal spoczywa w Forcie Knox. Ostatni niezależny audyt tych rezerw przeprowadzono bowiem w roku 1953.

Więcej złota od Rosji i Chin mają Niemcy (3373,6 ton), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2814 ton) oraz Włochy (2451,8 ton) i Francja (2436 ton). Tyle że wielu ekspertów wątpi w to, czy Chiny pokazują całe złoto, jakie prawdopodobnie zakupiły w poprzednich latach. Nieoficjalnie mówi się o wielkościach rzędu 5000-8000 ton, które Pekin ujawni, gdy nadejdzie na to odpowiednia pora.

Teoretycznie wielkość rezerw złota nie ma większego znaczenia we współczesnej gospodarce. Przy obecnej cenie (ok. 1320 USD za uncję) tona złota warta jest blisko 42,5 mln dolarów. Zatem rosyjskie rezerwy złota są wyceniane na 78,8 mld dolarów, co stanowi tylko 17,7 proc. całości rezerw walutowych Rosji. W przypadku Chin udział złota w rezerwach walutowych wynosi oficjalnie zaledwie 2,4 proc.

Dlaczego zatem oba mocarstwa od lat „zbroją się w złoto”? Zakup złota jest jednoznacznym wotum nieufności wobec dolara i współczesnego systemu monetarnego opartego o amerykańską walutę. Można tylko spekulować, że Pekin i Moskwa, kupując złoto, zwiększają swoje udziały w przyszłym systemie monetarnym, który wyłoni się po upadku obecnego. Złoto mogłoby stanowić brakujący element uwiarygodniający nową globalną walutę rezerwową, którą mogą stać się specjalne prawa ciągnienia (SDR) emitowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (27)

dodaj komentarz
stratx
Pytanie ile złota mają Chiny to jedno, a drugie czy Rosja na pewno ma tyle złota to drugie :-) wiadomo jak to w ruskim banku ;-) masz tylko wypłacić się nie da :D
karbinadel
Dlaczego złoto? To proste: 1. Jest od tysiącleci znane i akceptowane praktycznie we wszystkich kulturach (może z wyjątkiem "kultury" Facebooka), 2. Istnieje w postaci fizycznej, 3. Obrót nie wymaga praktycznie żadnych środków technicznych ani zależności od technologii (które mogą przestać działać z dnia na dzień)
sharkhunter
Dlaczego zloto a nie srebro, platyna czy pallad? Bo jakas "rzydkiewka" w przeszlosci handlowala zlotem to teraz tez zloto?

No tak chyba ze ktos jest "dilerem" to tylko zloto, zloto i zloto.
zielonyfraktal odpowiada sharkhunter
ponieważ pozostałe metale są użyteczne w przemyśle, a złoto nie. Przemysł zużywa ok 50 ton złota rocznie, czyli tyle co nic.
Po co się zastanawiać, czy przeznaczyć srebro na monety czy zrobić z niego coś pożytecznego?
sharkhunter
"Rosja wyprzedziła Chiny w „złotym wyścigu” i ma już większe rezerwy królewskiego metalu niż Państwo Środka. Pytanie tylko, czy Ludowy Bank Chin faktycznie ma tyle złota, ile deklaruje."

Ha ha obiektywizm dziennikarski. Czyli Krzysiu wierzysz co ruscy powiadaja a nie co chinczycy? Prawda jezeli chodzi
"Rosja wyprzedziła Chiny w „złotym wyścigu” i ma już większe rezerwy królewskiego metalu niż Państwo Środka. Pytanie tylko, czy Ludowy Bank Chin faktycznie ma tyle złota, ile deklaruje."

Ha ha obiektywizm dziennikarski. Czyli Krzysiu wierzysz co ruscy powiadaja a nie co chinczycy? Prawda jezeli chodzi o zloto jest tylko jedna- Krzysia prawda.

Caly czas pamietam jak Krzysiu w sierpniu 2016 wiescil ze taniej jak $1,350 za uncje nie bedzie.... kupujta bo taniej nie bedzie buahahaha
warszawyak
A ile USA i gdzie się podziało złoto polskiego narodu się grzecznie pytam ?
tindala
Skarby Rosji są niezmierzone. Żal tylko że służą one wąskiej elicie.
I jako pozłotka na Moskiewskie i Petersburskie kopuły.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki