Rosja i Polska wciąż bez porozumienia w sprawie TIR-ów

Rosyjscy kierowcy skarżą się na blokadę polskich granic. Według agencji Ria Novosti, w długich kolejkach utknęły setki ciężarówek. Od 1 lutego Polska i Rosja nie mogą dojść do porozumienia w sprawie rocznej kwoty zezwoleń na przejazdy. Prowadzone w ubiegłym tygodniu w Warszawie polsko-rosyjskie konsultacje utknęły w martwym punkcie.

Rosja i Polska wciąż bez porozumienia w sprawie TIR-ów
Rosja i Polska wciąż bez porozumienia w sprawie TIR-ów (YAY Foto)

Agencja Ria Novosti twierdzi, że najdłuższe kolejki rosyjskich ciężarówek ustawiły się na białorusko-litewskich przejściach granicznych. Przez Białoruś kierowcy próbują dostać się do litewskiego portu w Kłajpedzie. Tam kontenery ładowane są na promy i, omijając Polskę, docierają do Niemiec. Druga trasa, którą wybierają rosyjscy przewoźnicy, aby ominąć nasz kraj. prowadzi przez Białoruś i Ukrainę na Słowację, Węgry i do Rumunii.

Moskwa twierdzi, że Warszawa domaga się większej liczby zezwoleń dla polskich kierowców i dlatego blokuje negocjacje. Natomiast polskie ministerstwo infrastruktury wyjaśnia, że strona rosyjska, naruszając międzynarodowe umowy, wprowadza obostrzenia dla zagranicznych przewoźników oraz systematycznie zmniejsza liczbę wydawanych zezwoleń. W opinii polskich ekspertów, Rosjanie chcą w ten sposób zmonopolizować przewozy ciężarowe na własnym terytorium.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 9 ~tytek

A to szok przeżyli ruscy. Byli przekonani że dalej mają rząd co podpisze każde gów.no na kolanach a tu du..pa. Polski rząd broni polskie firmy. Toż to szok. Tego ruscy nie zdzierżą. Trzeba zorganizować akcję KOD w obronie rosyjskich przewoźników.

! Odpowiedz
8 10 ~ona

co za glupi tekst

! Odpowiedz
3 3 ~gość1

Nie głupi tylko trywialny .

! Odpowiedz
0 1 ~che

no ale o co Ci chodzi???

! Odpowiedz
4 11 ~Zatroskany

Mam wrażenie, że gra na rosyjskim fortepianie w wykonaniu ministra Waszczykowskiego może wyjść nam bokiem. 10 lat temu podobna aranżacja wykonaniu ministry Fotygi skutkowała jedynym w Europie embargiem na polskie mięso do Rosji.

! Odpowiedz
5 9 ~StanRS

Nie tylko do Rosji, ale też do naszych "przyjaciół" ukraińców jest embargo na polskie mięso. Podczas gdy Niemcy sprzedają tam bez problemów.

! Odpowiedz
0 3 ~gość

Moi państwo , mamy państwo czy lokajstwo ? Proszę przypomnieć sobie Liberadzkiego i zezwolenia na wjazd do Niemiec - obudzili się w 48 godzin - trzeba chcieć .
Którędy ruski mają wozić import ? - przez Turcję czy Ukrainę ; 90 % towaru jedzie przez Polskę .

Ja wybudowałbym duże magazyny i chłodnie niedaleko granicy ( choć niekoniecznie ) i wszystko co jedzie do Rosji i z Rosji kazał zrzucać w Polsce ( dotyczy to wszystkich przewoźników oprócz naszych ) , zaletą była by kontrola przepływu towarów w tamtą stronę i Putin zastanowiłby się zakręcając kurek lub podnosząc ceny . Ponadto mielibyśmy solidarność europejską w garści .
Jest embargo na naszą wołowinę - to jest solidarność : wołowiny u Ruskich niet .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 ~gość1

Mamy tak - jakich gamoni wybieramy . Państwa Polskiego nie widać .

! Odpowiedz
8 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne