REKLAMA

Rosja: Wikipedia wycofana z listy zakazanych portali

2015-08-25 10:25
publikacja
2015-08-25 10:25
YAY Foto

Rosyjskojęzyczna Wikipedia, wpisana w poniedziałek na listę zakazanych portali, we wtorek została z tej listy wycofana. Przedmiotem sporu był artykuł traktujący o historii i produkcji narkotyku zwanego czaras.

Rosyjski Roskomnadzor - służba nadzorująca media i internet - wciągnął Wikipedię na czarną listę, powołując się na czerwcowe orzeczenie sądu, zgodnie z którym publikowanie w Rosji instrukcji wytwarzania haszyszu jest nielegalne. Czaras to jedna z odmian haszyszu, smółka z liści i kwiatów konopi indyjskich.

Wkrótce potem Roskomnadzor poinformował jednak, że Wikipedia została "wycofana z rejestru zakazanych informacji", ponieważ zakwestionowany artykuł został przeredagowany tak, że nie narusza już prawa.

Wcześniej podawano, że Roskomnadzor nakazał operatorom internetu uniemożliwienie dostępu do tego konkretnego artykułu, ale że struktura Wikipedii uniemożliwia providerom blokowanie poszczególnych stron portalu.

Od czasu, gdy w 2012 roku Władimir Putin powrócił na urząd prezydenta, w Rosji ustawowo zakazano m.in. portali internetowych zawierających dziecięcą pornografię, materiały poświęcone narkotykom, propagujące samobójstwa...

Krytycy twierdzą, że ograniczana jest w ten sposób swoboda internetu i że nowe przepisy mogą prowadzić do zakazywania bardziej ogólnych treści. Władze argumentują natomiast, że chodzi im głównie o ochronę dzieci i młodzieży.

"Financial Times" pisał w poniedziałek, że decyzja zablokowania rosyjskojęzycznej Wikipedii "podnosi działania Kremla wobec internetu na nowy poziom" - po raz pierwszy władze wzięły na cel międzynarodowy portal, wykorzystywany na wielką skalę przez zwykłych Rosjan, a nie media internetowe krytyczne wobec reżimu Putina.

Na wieść o zablokowaniu rosyjskojęzycznej Wikipedii redaktor zajmującego się prawami obywatelskimi portalu Mediazona, Siergiej Smirnow, wyraził opinię, że dobrze się stało, ponieważ "teraz o wiele więcej ludzi dowie się, jak omijać blokady".

We wtorek przed południem na stronie poświęconej czarasowi w rosyjskojęzycznej Wikipedii, bez problemów dostępnej z Warszawy, zamieszcony był czarny nagłówek z informacją, że w Rosji zaczęto blokować Wikipedię i z linkiem do szczegółowej instrukcji, jak ominąć blokadę.(PAP)

az/ ro/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki