REKLAMA

Rekordowo niska frekwencja w referendum konstytucyjnym w Algierii

2020-11-02 02:04
publikacja
2020-11-02 02:04
Rekordowo niska frekwencja w referendum konstytucyjnym w Algierii
Rekordowo niska frekwencja w referendum konstytucyjnym w Algierii
fot. Ramzi Boudina / / FORUM

Frekwencja w niedzielnym referendum konstytucyjnym w Algierii wyniosła 23,7 proc. - poinformował Mohamed Charfi, przewodniczący Państwowej Niezależnej Komisji Wyborczej (ANIE). To najniższy udział obywateli w ogólnonarodowym głosowaniu w historii tego kraju.

Oficjalne wyniki referendum mają być ogłoszone w poniedziałek przed południem. Jak pisze agencja AFP, najprawdopodobniej większość głosujących opowiedziała się za zmianami w konstytucji.

Referendum zostało rozpisane przez prezydenta Abdelmadżida Tebbune w ślad za protestami społecznymi, jakie wstrząsały krajem przez wiele miesięcy od lutego 2019 r. Sam inicjator referendum przebywa na leczeniu w Niemczech. Tak niska frekwencja postrzegana jest jako porażka jego inicjatywy.

W odbiorze społecznym referendum jest taktycznym ruchem prezydenta, który ma wzmocnić jego pozycję, przy okazji cementując kluczową rolę armii w polityce wewnętrznej. Według komentatorów Tebbune liczy na "wybicie z siodła" opozycyjnego ruchu Hirak, który nie ma wyraźnego lidera i wydaje się tracić wpływ na rozwój sytuacji w kraju.

Zwolennicy ruchu Hirak są zdecydowanymi przeciwnikami przyjęcia zmian w ustawie zasadniczej, jakie zaproponował Tebbune. Wynik referendum mają pokazać, czyje wpływy są większe, ale może również ujawnić skalę społecznej apatii.

Algieria pogrążyła się w kryzysie politycznym w lutym 2019 roku, gdy wybuchły masowe protesty przeciwko kandydowaniu wieloletniego prezydenta kraju Abdelaziza Butefliki po raz piąty w przewidzianych na lipiec tego roku wyborach. Pod naciskiem demonstrujących Buteflika ustąpił z urzędu 2 kwietnia. (PAP)

zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki