Rekordowa liczba turystów z Chin odwiedziła Polskę

W 2018 r. padł kolejny rekord odwiedzin Polski przez turystów zza Muru. Niestety, popularność kraju wśród Chińczyków nie rośnie już tak szybko jak kiedyś, a do liderów regionu - Czechów - wciąż nam bardzo daleko.

W 2017 r. Polskę odwiedziło nieco ponad 130 tys. przybyszów z Państwa Środka, natomiast od stycznia do listopada 2018 r. było to ok. 129 tys. - wynika z danych GUS. Zważywszy na to, że w grudniu liczba turystów zza Muru z pewnością przekroczyła 1000 osób, w ubiegłym roku po raz kolejny udało się pobić rekord liczby odwiedzin. Na podstawie wyniku z grudnia 2017 r. można oszacować, że w całym 2018 r. do Polski przybyło ok. 135 tys. turystów z Chin.

Rekordowa liczba turystów z Chin odwiedziła Polskę
Rekordowa liczba turystów z Chin odwiedziła Polskę (Bankier.pl na podstawie danych GUS)

O ile cieszyć może kolejny rekordowy wynik, to optymizmem nie napawa wyraźny spadek dynamiki wzrostu. W 2017 r. Polskę odwiedziło o niemal 60 proc. więcej Chińczyków niż w 2016 r., w poprzednich 3 latach dynamika przekraczała 20 proc. Natomiast porównując pierwsze 11 miesięcy 2018 r. do analogicznego okresu 2017 r., tempo wzrostu wyniosło raptem 4 proc.

Aż o 70 proc. - z niecałych 11 tys. do ponad 18 tys. - wzrosła za to liczba turystów z Hongkongu, specjalnego regionu administracyjnego ChRL klasyfikowanego w danych GUS osobno.

W 11 miesięcy udało się również pobić rekord liczby noclegów udzielonych Chińczykom z kontynentu - przebiła ona 212 tys., podczas gdy w 2017 r. sięgnęła 211,2 tys.

W grudniu Polska Agencja Turystyczna informowała, że nasz kraj został wyróżniony przez renomowany magazyn turystyczny China Travel Agent jako "New Holiday Destination of the Year 2018". Polska została uhonorowana jako jedyny kraj w Europie.

Najpopularniejszym celem chińskich turystów w regionie Europy Środkowej pozostają Czechy. W ubiegłym roku ojczyznę Szwejka odwiedziło blisko pół miliona turystów z Chin, o 38 proc. więcej niż rok wcześniej. Ten rekord udało się pobić Czechom już zapewne w październiku. Z wyliczeń czeskiego urzędu statystycznego wynika, że od stycznia do września do kraju nad Wełtawą przybyło 480 tys. Chińczyków. To o 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Obywatele Państwa Środka nie żałują pieniędzy na zagraniczne wojaże. Łącznie wydają na ten cel dwa razy więcej niż Amerykanie i ponad trzy razy więcej niż Niemcy. Z bilansu płatniczego Chin wynika, że od października 2017 r. do końca września 2018 r. Chińczycy przeznaczyli na zagraniczną turystykę aż 275 mld dol. Według wcześniejszych wyliczeń GUS-u goście zza Muru wydają w Polsce najwięcej spośród wszystkich turystów odwiedzających nasz kraj - w 2017 r. było to ok. 7,5 tys. zł na osobę. Łącznie zostawili nad Wisłą ok. miliarda złotych.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 3 pluto85md

Zaskakujace, ze tak zamkniety na obcych kraj przyciaga tak duzo turystow z zza wielkiego muru. Sadze ze wiekszosc z tych turystow to biznesmeni zapraszani przez partnerow.

! Odpowiedz
4 15 kapitaneo

Polska jest krajem bardziej atrakcyjnym niż Czechy więc o liczbie turystów decyduje przede wszystkim marketing. A ten sąsiedzi mają zdecydowanie lepszy. Zarówno jeśli chodzi o promocję jak i przygotowanie oferty/ pakietów dla turystów.
Druga sprawa jest taka, że duży rynek wewnętrzny Polski osłabia aktywność na zewnątrz. Branża mając kilka milionów własnych klientów nie wysila się by przyciągnąć kolejnych z zagranicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 28 misiura

Polska jest szeroko otwarta tak jak Albania, Rumunia i Burkina Faso tylko oni wolą Paryż, Londyn, Włochy, Pragę. Polska po prostu jest drugo-trzecio rzędną destynacją. Nam to trudno przyznać, ale liczy się tylko to co najlepsze, bo na resztę czasu i pieniędzy zwykły turysta nie ma.

! Odpowiedz
7 39 grzegorzkubik

Szacun dla Chińczyków:) Wspomagają naszą gospodarkę i mają ciekawą kulturę i sztukę.

! Odpowiedz
11 61 Raffmo

To błąd. Powinniśmy jak najszerzej się otworzyć na turystów z Chin. Chińczycy ze względu na liczebność i pieniądze jakimi dysponują są pożądani. Oni naprawdę potrafią wydać dużo pieniędzy podróżując.

! Odpowiedz
55 12 samsza

Tak, a kucharze prześcigać w przyprawianiu psiny po "śląsku", "pomorsku", itd.

! Odpowiedz
10 41 jaca86 odpowiada samsza

Kolejny głupi komentarz osoby ktora najdalej była w pcimiu dolnym i nic nie wie świecie.

! Odpowiedz
8 34 Raffmo odpowiada samsza

Pojedź do Chin samsza to Ci kopara opadnie. Kraj infrastrukturalnie tak rozwinięty i zorganizowany, że Ci kopara opadnie.

! Odpowiedz
12 12 jes odpowiada Raffmo

Czy aby na pewno zwiedzałeś całe Chiny czy tylko kilka wybranych miejsc, wskazanych przez KC?

! Odpowiedz
4 11 matpoz1 odpowiada Raffmo

Tobie też jak pojedziesz w głąb Chin, jak zobaczysz tą biedę na poziomie bogatszych państw Afryki Subsaharyjskiej.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil