REKLAMA

Rekordowa kara dla Facebooka. Meta łamała przepisy o ochronie danych osobowych

2023-05-22 12:27
publikacja
2023-05-22 12:27

Europejska Rada Ochrony Danych nałożyła na właściciela Facebooka grzywnę w wysokości 1,2 mld euro. Meta została ukarana za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z UE na serwery w Stanach Zjednoczonych.

Rekordowa kara dla Facebooka. Meta łamała przepisy o ochronie danych osobowych
Rekordowa kara dla Facebooka. Meta łamała przepisy o ochronie danych osobowych
fot. rafapress / / Shutterstock

Grzywna jest najwyższą, jaką kiedykolwiek nałożono na podstawie europejskiego prawa dotyczącego prywatności danych, znanego jako Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO).

Naruszenie Meta jest "bardzo poważne, ponieważ dotyczy przekazywania, które jest systematyczne, powtarzalne i ciągłe" – skomentowała decyzję Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych.

"Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje" – dodała.

Meta, która jest również właścicielem WhatsApp i Instagram, zapowiedziała odwołanie się od orzeczenia, w tym grzywny.

Europejska Rada Ochrony Danych jest instytucją zapewniającą spójne stosowanie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych RODO. W jej skład wchodzą przedstawiciele organów ochrony danych z 27 państw członkowskich UE i 3 państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mirek6504
Ooola Boga ,, ooola Boga ale się narobiło a nie tak dawno sankcje na Huawei nałożyli za szpiegostwo a teraz się okaże że o redaktorach z bankiera wiedzą wszystko i nie tylko i jak się te dane dostaną w nie odpowiednie ręce to będą szantarze i haracze oby ale to takie amerykanskie jak przekonywał sekretarz stanu ,,te cale USA to nas Ooola Boga ,, ooola Boga ale się narobiło a nie tak dawno sankcje na Huawei nałożyli za szpiegostwo a teraz się okaże że o redaktorach z bankiera wiedzą wszystko i nie tylko i jak się te dane dostaną w nie odpowiednie ręce to będą szantarze i haracze oby ale to takie amerykanskie jak przekonywał sekretarz stanu ,,te cale USA to nas dyma z każdej strony tylko my o tym nie kumamy
innowierca
To samo co TikTok. Ale fejs robi to notorycznie. Przed powstaniem tego Toka robil.
To czemu nie zawieszac. Szczegolnie zabronic uzywania na telefonach firmowych, rzadowych w Europie. Chyba juz wiadomo, ze bez fejsa da sie zyc, i nie jest to zaden
must-have. Unia moze taki swoj miec przeciez.
hodler
Kara wynosi około 5% rocznych wolnych przepływów pieniężnych za rok 2022 ($19.289B FCF za 2022) Natomiast kary za naruszenie RODO przewidują do 4 % całkowitego rocznego światowego obrotu firmy i wygląda na to że zastosowano najsurowszą karę jaką przewiduje prawodawstwo.
hegvallah
1,2 Miliarda euro cała ta europa EU leci na pysk i się ośmiesza w USA było by min 20 miliardów
mirek6504
Znów będzie redukcja pracowników!!
zoomek
Zobaczycie bo to kiedyś się musi wydać że wszystkie nasze faktury z chmury majkroszitu przeglądała swobodnie kahała. Że to robią to daję 100%.
secundus
1 miliard, dla Facebooka.... dla zwykłego zjadacza chleba ok, to jest dużo

S.

Powiązane: Media społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki