REKLAMA
WAŻNE

Rating Polski - dziś czas na agencję S&P

2017-10-20 06:00
publikacja
2017-10-20 06:00

Blisko dwa lata temu agencja S&P urosła nad Wisłą niemal do miana wroga publicznego numer jeden. Dziś po południu agencja, która w ostatnich miesiącach nieco zmieniła nastawienie względem naszego kraju, może dokonać kolejnego przeglądu oceny dla Polski.

W agencji S&P, która zgodnie z kalendarzem ma dziś przedstawić drugi przegląd ratingu dla Polski, nasz kraj posiada notę BBB+ z perspektywą stabilną.

fot. Brendan McDermid / / Reuters

Zgodnie z unijnymi regulacjami decyzja może zostać ogłoszona dopiero po zamknięciu europejskich giełd (17.30). Istotnie, doświadczenie ostatnich kwartałów uczy, że S&P najczęściej ogłasza swoje decyzje przed 18.00 (w przeciwieństwie np. do agencji Fitch, która z komunikatami czeka do zakończenia handlu na giełdach w USA, czyli do 22.00).

Oczywiście agencja nie musi, a jedynie może opublikować komunikat w dniu wskazanym w rocznym kalendarzu. Tak stało się np. we wrześniu w przypadku agencji Moody’s.

Agencja S&P ocenia Polskę najgorzej spośród wszystkich trzech członków tzw. „wielkiej trójki”. Sam rating obniżony został pamiętnego 15 stycznia 2016 r. – było to pierwsze w historii cięcie polskiej noty przez jakąkolwiek z wiodących agencji. Pod koniec ubiegłego roku S&P nieco zmieniła nastawienie względem Polski i podniosła perspektywę ratingu z „negatywnej” do „stabilnej”.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-

W opublikowanym 21 kwietnia 2017 r. komunikacie S&P czytaliśmy m.in.:

"Uważamy, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse polskiego rządu przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżenia wieku emerytalnego oraz ciągłej niepewności politycznej"

"Stabilna perspektywa w dwuletnim horyzoncie prognostycznym wskazuje na zbilansowanie ryzyka wynikającego z jednej strony z bardziej ekspansywnego podejścia fiskalnego i wzrostu wydatków socjalnych, a z drugiej na kontynuację wzrostu gospodarczego"

Agencja wskazała wówczas, iż może podwyższyć rating, jeżeli:

  • Polska osiągnie trwałą poprawę salda zewnętrznego, prowadzącą do trwałej redukcji długu zewnętrznego netto,
  • deficyt budżetowy obniży się szybciej niż oczekuje agencja lub zauważy się trwałą obniżkę poziomu zadłużenia netto oraz ograniczenie wydatków na obsługę zadłużenia.

Obniżka ratingu może natomiast nastąpić jeżeli:

  • finanse publiczne pogorszyłyby się bardziej niż scenariusz bazowy agencji lub też jeżeli S&P zaobserwowałaby wzrost aktywności quasi-fiskalnej instytucji znajdujących się pod kontrolą państwa, która mogłaby osłabić budżet państwa,
  • S&P dojdzie do wniosku, że doszło osłabienia niezależności Narodowego Banku Polskiego w związku z faktycznym lub postrzeganym wpływem politycznym na politykę monetarną.

Agencja S&P znalazła się w coraz szerszym gronie instytucji, które podwyższyły ostatnio prognozy wzrostu dla polskiej gospodarki. Szacunek dynamiki PKB na 2017 r. został zmieniony z 3,6% na 4,2%. Przyszłoroczną dynamikę skorygowano natomiast z 3,1% do 3,8%. Agencja obniżyła szacunki deficytu sektora finansów publicznych do PKB na lata 2017-18 do 2,6% i 2,8% z 3,0% w obu przypadkach.

Następny Fitch

Kolejny i zarazem ostatni przystanek w tegorocznym ratingowym rozkładzie jazdy stanowić będzie przegląd w wykonaniu agencji Fitch (8 grudnia 2017 r.). W lipcu agencja ta pozostawiła rating Polski oraz jego perspektywę na niezmienionym poziomie.

Harmonogram publikacji ratingów w 2018 r. poznamy pod koniec grudnia.

Decyzje ws. ratingu Polski w 2016 r. i 2017 r. (kliknij na datę, aby przejść do wiadomości)
2016

Fitch Moody's S&P
I 15.01 15.01 15.01
II 15.07 14.05 01.07
III
09.09 02.12
2017

Fitch Moody's S&P
I 13.01 13.01 21.04
II 07.07 12.05 20.10
III 08.12 08.09

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andrzejwaskez
Sugerujesz, że agencja jest niezależna czy na odwrót?
niepelnosprawny_org
"Blisko dwa lata temu agencja S&P urosła nad Wisłą niemal do miana wroga publicznego numer jeden" - a teraz bedzie "posłuszna"...
pluto85md
Zdziwie sie jezeli agencja zmieni cokolwiek. Zmiana nastawienia na pozytywne bylaby podwazeniem swoich poprzednich decyzji. Zmiana nastawienia na magatywne bylaby podwazeniem wlasnych podwyzszonych prognoz. Gospodarka ma sie dobrze, wiadomo jednak ze stymulacja fiskalna ja przegrzewa i lepiej juz bylo/jest. Jeszcze 2,3 mld zl dla Zdziwie sie jezeli agencja zmieni cokolwiek. Zmiana nastawienia na pozytywne bylaby podwazeniem swoich poprzednich decyzji. Zmiana nastawienia na magatywne bylaby podwazeniem wlasnych podwyzszonych prognoz. Gospodarka ma sie dobrze, wiadomo jednak ze stymulacja fiskalna ja przegrzewa i lepiej juz bylo/jest. Jeszcze 2,3 mld zl dla gorniczych emerytow pierwsze emerytury wraz z ostatnimi wynagrodzeniami i szczyt mamy za soba w listopadzie/grudniu br.
andrzejwaskez
Oczywiście, że nie mam, przecież to tylko kpina.
andrzejwaskez
Ale nawijają makaron na uszy. Niezależność banku centralnego została podważona w nagranych rozmowach z Sowy i przyjaciół, a fifnqnse publiczne za poprzednich rządów cechowała równia pochyła. Moim zdaniem agencja przez 8 lat rządów leserów tak się przyglądała, żeby nic nie zauważyć.
Powinna powstać agencja,
Ale nawijają makaron na uszy. Niezależność banku centralnego została podważona w nagranych rozmowach z Sowy i przyjaciół, a fifnqnse publiczne za poprzednich rządów cechowała równia pochyła. Moim zdaniem agencja przez 8 lat rządów leserów tak się przyglądała, żeby nic nie zauważyć.
Powinna powstać agencja, która oceni agencję wg takiej samej skali. Jakie finanse i jaki wpływ wiadomych czynników.
mmm1212
Nie masz pojęcia o temacie. Powinna powstać agencja, która będzie oceniała takich forumowych "znafców", jak Ty. Pod względem ich wypocin internetowych pracodawca powinien podejmować decyzję o zatrudnieniu.....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki