REKLAMA

Moody's nie opublikowała przeglądu ratingu Polski

2016-01-15 23:30
publikacja
2016-01-15 23:30

Agencja ratingowa Moody's nie opublikowała przeglądu ratingów Polski - poinformowała agencja w opublikowanym w piątek wieczorem komunikacie.

Zgodnie z własnym kalendarium, agencja miała opublikować przegląd ratingów Polski w piątek, 15 stycznia.

Wcześniej w piątek agencja Standard&Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walutach obcych z "A minus" do "BBB plus" z perspektywą negatywną, a agencja Fitch potwierdziła rating na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną. (PAP)

fdu/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~marek
O czym się nie mówi: mimo przejęcia kasy z OFE zadłużenie publiczne Polski ciągle rośnie, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i procentowo, w odniesieniu do PKB. Rząd PO+PSL doprowadził do tego, że mamy do spłaty coraz większy dług.

Niestety rząd PiS-u kontynuuje tradycję swojego poprzednika. Zaplanowany
O czym się nie mówi: mimo przejęcia kasy z OFE zadłużenie publiczne Polski ciągle rośnie, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i procentowo, w odniesieniu do PKB. Rząd PO+PSL doprowadził do tego, że mamy do spłaty coraz większy dług.

Niestety rząd PiS-u kontynuuje tradycję swojego poprzednika. Zaplanowany przez niego na 2016 deficyt budżetowy jest nawet nieco większy niż planował rząd PO+PSL.
~Max
Zaledwie na miesiąc przed upad­kiem banku Lehman Brothers, który wywołał panikę na światowych rynkach fi­nan­so­wych, agencja Standard & Poor's (S&P) przyznała instytucji rating A.[11] Po upadku banku, podczas dochodzenia Senatu USA światło dzienne ujrzała korespondencja wewnętrzna analityków, którzy Zaledwie na miesiąc przed upad­kiem banku Lehman Brothers, który wywołał panikę na światowych rynkach fi­nan­so­wych, agencja Standard & Poor's (S&P) przyznała instytucji rating A.[11] Po upadku banku, podczas dochodzenia Senatu USA światło dzienne ujrzała korespondencja wewnętrzna analityków, którzy pisali do siebie np., aby byli już „bogaci i na emeryturze, kiedy runie cały ten domek z kart”.
Na początku sierpnia 2011 r. agencja ratingowa S&P obniżyła wia­ry­god­ność kredytową USA z maksymalnej oceny AAA do AA+ uzasadniając, iż uzgodniony w Kongresie plan podniesienia limitu zadłużenia jest dla niej mało wiarygodny i może okazać się nieskuteczny w zmniejszeniu kra­jo­we­go zadłużenia Stanów Zjednoczonych. To pierwsze w historii obniżenie oceny wiarygodności kredytowej USA. Agencje ratingowe Moody’s i Fitch Ratings utrzymały dla USA ocenę wiarygodności kredytowej na poziomie maksymalnego ratingu AAA. Analitycy Moody’s ostrzegli jednak, że utrzy­ma­nie oceny na tak wysokim poziomie będzie niezwykle trudne. Reakcją Białego Domu było przemówienie prezydenta Baracka Obamy, który za­ape­lo­wał do republikanów i demokratów o wspólny wysiłek w celu na­pra­wienia gospodarki oraz ustabilizowania sytuacji fiskalnej.[12] Amerykański ekonomista Paul Krugman w komentarzu „Wiarygodność, hucpa i za­dłu­że­nie” opublikowanym 8 sierpnia 2011 r. w „New York Times” odniósł się kry­tycz­nie do obniżenia przez agencję S&P ratingu USA. Według niego, choć Sta­ny Zjednoczone nie są już tak stabilnym i wiarygodnym gospodarczo kra­jem jak kiedyś, to wiarygodność agencji S&P pozostawia wiele do ży­cze­nia. „W rzeczywistości S&P to ostatnie miejsce, do którego ktokolwiek miał­by się zwracać w sprawie oceny perspektyw Stanów Zjednoczonych [...]”.[13] Zwrócił także uwagę na fakt, że w komunikacie dotyczącym ob­ni­że­nia ratingu USA Departament Skarbu znalazł w analizie błąd polegający na zawyżeniu o 2 bln dolarów wydatków uznaniowych rządu USA. „W wyniku negocjacji Standard&Poor`s przyznała się do pomyłki i... mimo wszystko ob­ni­ży­ła wiarygodność, usuwając z raportu pewne fragmenty analizy eko­no­micz­nej”.[14] Administracja USA zakwestionowała wiarogodność analiz le­żą­cych u podstaw obniżenia ratingu.
~jo44
A jaki jest rating wg Agencji DAGONG! Tu jest przyszłość. http://www.citizengo.org/en/32350-ograniczenie-kapitalu-niemieckiego-w-mediach-na-terytorium-polski
pS zanim opublikowano decyzje o ratingu były już wpisy o jeździe na złotym bez trzymanki etc. ciekawe ile dziś platformy foreksowe ugrały na eur/pln?? Od miesięcy
A jaki jest rating wg Agencji DAGONG! Tu jest przyszłość. http://www.citizengo.org/en/32350-ograniczenie-kapitalu-niemieckiego-w-mediach-na-terytorium-polski
pS zanim opublikowano decyzje o ratingu były już wpisy o jeździe na złotym bez trzymanki etc. ciekawe ile dziś platformy foreksowe ugrały na eur/pln?? Od miesięcy 'eksperci' namawiali na odwrotny kierunek. Dziś powiedzieli, "sorry taki mamy rynek".. :-)
~zez
Praprzyczyną naszych problemów z wielkim kapitałem jest to, że kolejne rządy nas niemiłosiernie zadłużyły u zachodnich finansistów, bo wprowadzać reformy jest trudno i ryzykownie, ale za to emitować obligacje i udawać że wszystko OK dużo łatwiej
~ala
Teraz czas obniżyć stopy poniżej zera, i za pożyczone 100 jednostek pieniężnych oddać 90.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki