Ranking najlepszych uczelni świata: UJ i UW spadły do ostatniej, piątej setki

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) - liście 500 najlepszych uczelni świata. UJ i UW znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były w czwartej setce.

Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Warszawski (fot. Krystian Maj / FORUM)

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazły się również uczelnie z USA: Stanford oraz University of California z Berkeley. Najlepsza europejską uczelnią jest w rankingu brytyjski Cambridge, który w tym roku awansował na 4. miejsce zestawienia (rok temu był na miejscu 5.).

Jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w zestawieniu - UW i UJ - zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia rankingu zauważalny spadek pozycji - od ponad dekady zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Jagielloński zajmowały miejsca w czwartej setce zestawienia. W tym roku zajęły miejsca w ostatniej setce zestawienia (grupa uczelni z numerami od 401 do 500).

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500. (PAP)

lt/ agt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zez

ranking jest tendencyjny i promuje uczelnie anglojęzyczne ale i tak polskie uczelnie nie mają czym się chwalić - kolesiostwo i nepotyzm, wszystko za Twoje, czyli podatnika, pieniądze

! Odpowiedz
0 2 ~Helmut

Polaki, macie skręcać samochody w naszych fabrykach a nie mieć wiedza. Polaki chcecie to studiujcie ekonomie, bankowość i marketing, he, he, he. , to dobre wykształcenie na zmywak u nas Niemców

! Odpowiedz
0 2 ~mk

Wyjechalem z kraju aby sie dalej ksztalcic jeszcze w 2002 roku. Od tego czasu uczylem sie i pracuje w dosc prestizowych miejscach w Niemczech i obecnie w USA. Kontakty z tzw. "polska nauka" lub "przedstawicielami" tejze mam sporadyczne, ale nie dlatego, ze unikam, a dlatego, ze "polska nauka" np. w dziedzinie tzw. nauk biomedycznych (np. biochemia, biologia mol. immunologia) - tym sie zajmuje, po prostu nie istnieje. I nie istniala. Powodem chyba jest embargo technologiczne i zacofanie kadr w latach 70-90. Nie da sie tego nadrobic, bo te kadry wychowaly nastelne pokolenia. Rownie mierne. Poziom polskich "profesorow" np. biologi lub biochemii w 80% jest zalosny. Niestety taka jest prawda - cala ta kadre (oraz ich wychowankow) nalezaloby wymienic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kkk

ale na kogo?

! Odpowiedz
0 1 ~tutenhamon

to dlaczego studenci z Polski wygrywaja konkursy a nie ci z USA= kasa na zydowskich wykladówcow

! Odpowiedz
0 0 ~mk

Przepraszam, jakie konkursy? Prosze o przyklady.

! Odpowiedz
1 1 ~bob

A w dodatku piszę się liczba a nie ilość.

! Odpowiedz
7 7 ~Zdumiony

Może spadek polskich uczelni wynika ze zbyt małej ilości "licienciatów" w tak poszukiwanych zawodach jak marketing i zarządzanie ? A może zbyt mała jest ilość lekcji religii w szkołach od podstawówki do matury (chyba lekcji religii jest więcej niż lekcji biologii, chemii i fizyki RAZEM ?!) oraz jest brak religii na maturze zamiast tej "głupiej" matematyki ? Tyle "łuczelni" w Polsce i ledwo 2 załapały się JESZCZE w 500-ce ? Ważne aby Polska była katolicka, z najmłodszymi na świecie emerytami i największą ilością zasłużonych - oczywiście winna komuna, masoni i .......?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~noMercy

Kiedyś jak podawano ogólnopolski ranking uczelni, to się okazało że brane pod uwagę są takie czynniki jak ilość podjazdów dla niepełnosprawnych, ilość obcokrajowców na uczelni, ilość studentów w ramach wymiany, średnia ilość publikacji wśród osób prowadzących wykłady. O jakości kształcenia ...... ranking nie świadczył

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~tom

w PL nauke robi sie dlatego, aby sie utrzymac na uczelni czy w jakims instytucie (czyli bo trzeba zrobic doktorat, potem trzeba zrobic habilitacje, potem trzeba zostac profesorem), albo aby zarobic na grantach przyznawanych po kolesiowsku w duzej czesci na glupoty albo za glupoty.

No to w ktorej setce maja byc nasze najlepsze uczelnie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.