REKLAMA

Ranking lokat - listopad 2010 r.

Wojciech Boczoń2010-11-17 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2010-11-17 06:00
Banki czekają na decyzję Rady Polityki Pieniężnej dotyczącą stóp procentowych. Sytuacja na rynku depozytów od publikacji naszego ostatniego zestawienia TOP10 uległa jedynie niewielkim zmianom. Banki wyraźnie promują lokaty o dłuższych terminach zapadalności.

Ostatni miesiąc upłynął na rynku depozytów spokojnie. W oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych banki nie dokonywały gwałtownych ruchów. Dominuje trend spadkowy, ale AIG Bank Polska i ING Bank Śląski zdecydowały się podwyższyć oprocentowanie lokat długoterminowych. W BGŻ wzrosło oprocentowanie lokaty półrocznej.

Ruchy AIG Banku i ING Banku Śląskiego są sygnałem świadczącym o tym, że rynek spodziewa się podwyżki stóp banku centralnego. Nie jest to jednak dobry moment do zamrażania pieniędzy na dłuższy termin. Jeśli stopy procentowe NBP wzrosną, banki prawdopodobnie zaczną podnosić oprocentowanie depozytów i mogą pojawić się lepsze oferty.

Instytucje finansowe są skłonne płacić więcej za depozyty o dłuższym terminie zapadalności. Najwyżej oprocentowane lokaty dwuletnie przynoszą 5,5 proc. zysku, podczas gdy na lokacie 3M zarobić można maksymalnie 4,86 proc. W czasie wojny depozytowej relacja ta była zaburzona. Wówczas najlepszy zysk przynosiły lokaty krótkoterminowe, bo bankom zależało na szybkim pozyskaniu pieniędzy.

Lokaty 3M bez zmian


Jak co miesiąc redakcja Bankier.pl przygotowała zestawienie TOP10 najlepszych lokat dla depozytów trzymiesięcznych, półrocznych i rocznych. W tym miesiącu ranking został dodatkowo poszerzony o lokaty dwuletnie. W rankingu uwzględniliśmy po jednej najlepszej lokacie każdego banku dla poszczególnych terminów. Ponieważ w wielu bankach oprocentowanie uzależnione jest od wysokości zdeponowanych środków, do porównania przyjęliśmy kwotę 10 tys. zł.

Czołówka banków oferujących najlepsze lokaty trzymiesięczne nie zmieniła się od ubiegłego miesiąca. Nadal znajdują się tam propozycje Getin Banku, Open Finance i Meritum Banku.Open Finance liderem w lokatach 6M


FM Bank dwukrotnie w ciągu ostatnich tygodni obniżał oprocentowanie depozytów. Początkowo obciął stawki przy depozytach 6M i 9M, a chwilę później w lokatach o dłuższym terminie zapadalności – 12M i 18M. Obniżki były dość duże, bo sięgały nawet 0,7 punktu procentowego. W ten sposób bank oddał palmę lidera w lokatach 6M Open Finance – pośrednikowi należącemu do Getin Banku.

W zestawieniu lokat 6M pojawiła się nowa lokata wprowadzona do oferty przez Toyota Bank – Lokata Kapitalna z dzienną kapitalizacją odsetek. W naszym zestawieniu lokata znalazła się na 8. pozycji, ale jest to produkt godny uwagi z dwóch względów. Przede wszystkim jest to lokata progresywna, co oznacza, że im dłużej klient utrzymuje pieniądze, tym wyższe odsetki wypłaci bank. Nie mniej istotny jest również fakt, że klient może w dowolnej chwili zerwać lokatę, nie tracąc zysku.Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną ciekawostkę – tylko jedna lokata w zestawieniu 10 najlepszych lokat na rynku jest depozytem z kapitalizacją odsetek na koniec okresu zapadalności.

Meritum ma najlepsze lokaty długoterminowe


Największe zmiany w stosunku do ubiegłego miesiąca w zestawieniu lokat rocznych związane są z obniżkami oprocentowania dokonanymi przez FM Bank i Polbank EFG. FM Bank, który w naszym poprzednim rankingu zajmował drugą lokatę, spadł o dwie pozycje. Polbank zdecydował się obniżyć oprocentowanie wszystkich swoich depozytów o 0,25 pp i w wyniku tej decyzji spadł w naszym zestawieniu o jedno oczko.Podobnie jak w zestawieniu z ubiegłego miesiąca, Meritum Bank zajmuje pierwszą pozycję. Jest także liderem w lokatach zakładanych na dwa lata. Bank proponuje aż 5,5 proc. z dzienną kapitalizacją odsetek. W lokatach dwuletnich nie odnotowaliśmy zmian w stosunku do stanu z połowy października.Wysyp nowych ofert


Nowa lokata wprowadzona przez Toyota Bank nie jest jedyną nowością, która pojawiła się w ostatnich tygodniach na rynku. Polbank wprowadził do oferty nową sześciomiesięczną „Lokatę jesienną” o oprocentowaniu 6,06 proc. Minimalna kwota lokaty jest jednak wysoka, bo wynosi 25 tys. zł. Oferta będzie ważna jedynie do końca listopada. Odsetki kapitalizowane są po zakończeniu trwania lokaty.

Nową lokatę półroczną z dzienną kapitalizacją odsetek wprowadził również Bank Pocztowy. Oprocentowanie nowej lokaty wynosi 4,04 proc., a minimalna kwota to 500 zł. Jednocześnie bank wycofał z oferty standardową lokatę półroczną. Nowe lokaty z dzienną kapitalizacją wprowadził także BZ WBK. W ofercie pojawiły się Lokata Zarabiająca na okres 3 i 6 miesięcy o oprocentowaniu 3,75 proc.

Z kolei Bank Millennium wprowadził do oferty Lokatę Coraz Lepszą. Jest to dwuletni produkt depozytowy, w którym oprocentowanie rośnie co kwartał od 4 proc. w pierwszym do 6 proc. w ostatnim kwartale. Średnio wynosi 4,91 proc.

Być może jeszcze w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe banku centralnego. Jednym z czynników przemawiających za podwyżką jest rosnąca inflacja, która w październiku osiągnęła poziom 2,8 proc. rdr. Na decyzję Rady będą miały także wpływ opublikowane pod koniec tygodnia dane o płacach i produkcji przemysłowej. Jeśli stopy banku centralnego wzrosną, można się spodziewać, że także banki podniosą oprocentowanie depozytów. Z tego względu warto na razie deponować pieniądze na krótsze terminy i obserwować rozwój wydarzeń.

Lokaty antybelkowe stają się standardem
Mechanizm dziennej kapitalizacji odsetek na dobre zagościł w ofercie depozytowej banków. Obecnie większość banków proponuje lokaty czy konta oszczędnościowe z tzw. codziennymi odsetkami. Wybór właśnie takiego produktu pozwala zazwyczaj ominąć płacenie podatku od zysków kapitałowych, potocznie zwanego podatkiem Belki.

Depozyty antybelkowe mają zazwyczaj określoną maksymalną kwotę na poziomie kilkunastu tysięcy złotych w zależności od oprocentowania. Połączenie właściwej kwoty lokaty i stopy procentowej służy temu, aby wypracowane każdego dnia odsetki były niższe niż 2,49 zł. Tylko wówczas nie jest naliczany dziewiętnastoprocentowy podatek. Tym samym trzymiesięczna lokata na kwotę 10.000 zł z dzienną kapitalizacja odsetek i oprocentowaniem 3,85% pozwala osiągnąć odsetki wyższe niż lokata o takim samym terminie i kwocie, a oprocentowaniu równym 4,70% i kapitalizacją na koniec okresu.

Klienci banków coraz chętniej korzystają z oszczędnościowych produktów zawierających mechanizm dziennej kapitalizacji. Banki zauważają ten trend i co chwilę możemy obserwować pojawiające się reklamy nowych lokat i kont oszczędnościowych tego typu (ostatnio – BZ WBK, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BNP Paribas Fortis). Dzienna kapitalizacja staje się standardem.


Źródło:

Do pobrania

MpoprawkapngMpoprawkapngMpoprawkapngMpoprawkapngMpoprawkapng
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~wa
czy w tabelce w oprocentowaniu lokat na 3 miesiace nie ma bledu ? w getin jest wpisane 4.86 podczas gdy na stronie jest 4.85 wiec jak to jest ?
~PB
6% brutto.

A SKOK Wołomin 7,5%
minus koszty manipulacyjne.
~niania
ja póki co się trzymam getinu bo na 3-mies raczej w czołówce się trzyma i osobiście się nie przejechałam jeszcze xD zarabiać ma więc zarabia
~Olo
Open i Getin w czolowce, mocno stawiaja na nowych klientow poprzez rownie atrakcyjne jak produkty depozyty
~krzysztof
Dnia 2010-11-17 o godz. 11:26 ~PB napisał(a):
> POMYŁKA
> = 7,04% MERITUM BANK
5,4%
-----------------------------
Jestes w bledzie, jak masz darmowe konto w meritum, to lokata 24-m jest wlasnie na 5.5%, lepsze oferty o 0.1% sa dla osob korzystajacych z bankowosci elektronicznej; w FM oprocentowanie jest identyczne
Dnia 2010-11-17 o godz. 11:26 ~PB napisał(a):
> POMYŁKA
> = 7,04% MERITUM BANK
5,4%
-----------------------------
Jestes w bledzie, jak masz darmowe konto w meritum, to lokata 24-m jest wlasnie na 5.5%, lepsze oferty o 0.1% sa dla osob korzystajacych z bankowosci elektronicznej; w FM oprocentowanie jest identyczne dla wszystkich a konto nie jest darmowe.
~PB
POMYŁKA

Najwyżej oprocentowane LOKATY 24 MIES. to
:


5,4% = 7,04% MERITUM BANK

5,4% = 7,04% FM BANK

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki