REKLAMA

Rajd cen paliw i działek, rekord WIG-u, Polacy doganiają Europejczyków [Wykresy tygodnia]

Łukasz Gosik2021-06-26 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-26 06:00
Rajd cen paliw i działek, rekord WIG-u, Polacy doganiają Europejczyków [Wykresy tygodnia]
Rajd cen paliw i działek, rekord WIG-u, Polacy doganiają Europejczyków [Wykresy tygodnia]
/ Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Silne podwyżki cen paliw przed wakacjami. Jest najdrożej od 7 lat

Najnowsze ogólnokrajowe dane potwierdziły to, czego wielu kierowców doświadczyło w ostatnich dniach. Ceny na stacjach paliw dynamicznie poszły w górę, osiągając wartości niewidziane od lat.

2. Pięć lat rajdu cen działek w województwach [Raport Bankier.pl]

Działki budowlane położone poza stolicami województw podrożały w ostatnich pięciu latach o kilkadziesiąt procent – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. Z tak znaczącymi wzrostami nie mieliśmy do czynienia w największych polskich miastach. W kilku z nich stawki notowane w I kw. 2021 r. były nawet niższe niż przed pięcioma laty.

fot. Bankier.pl /

3. WIG już bezapelacyjnie najwyżej w historii

Początek piątkowej sesji przyniósł wzrost indeksu WIG do najwyższego poziomu w trzydziestoletniej historii. Inwestorzy zapewne woleliby, aby nie powtórzył się scenariusz z poprzedniego bicia rekordu.

4. Polak wyprzedził Słoweńca i goni Portugalczyka - kto żyje na wyższym poziomie w Unii Europejskiej

W ubiegłym roku przeciętny Kowalski żył już na wyższym poziomie niż przeciętny Grek czy Słoweniec. Tuż-tuż jest Portugalczyk - wynika z danych Eurostatu.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

5. Powrót rynku pracownika, płace rosną szybciej niż przed kryzysem

Zakończył się proces odmrażania wynagrodzeń po kryzysie. Mimo to płace wciąż rosną bardzo szybko, szybciej niż przed epidemią. To powrót do rynku pracownika w Polsce, czyli sytuacji, w której pracodawcy bardziej konkurują o pracowników niż ci drudzy o pracę.

fot. / / Puls Biznesu

6. Węgry już podnoszą stopy procentowe, by tłumić inflację. NBP woli czekać

Narodowy Bank Węgier podniósł stopy procentowe, by w ten sposób walczyć z inflacją i przegrzaniem gospodarki. To pierwszy tego typu ruch w naszym regionie od wybuchu pandemii. NBP z podwyżkami stóp tymczasem się nie spieszy.

7. GUS potwierdza: bezrobocie w maju w spadło

Stopa bezrobocia w maju 2021 r. wyniosła 6,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy jest wciąż wyższa niż rok temu.

ŁG

Źródło:
Tematy
Łukasz Gosik
Łukasz Gosik
redaktor Bankier.pl

Redaktor newsroomu, wydawca. Śledzi najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Stara się, żeby Bankier.pl był pierwszym wyborem dla Czytelników szukających rzetelnych informacji zarówno ze świata finansów, globalnej gospodarki, jak i krajowej polityki.

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Wykresy tygodnia

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jan888
Ceny nieruchomości w Polsce dogoniły włoskie, jednocześnie Polska jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy (z 28 miejscem w rankingu siły nabywczej), a 64 proc. Polaków w wieku 18-29 lat chce wyemigrować z Polski. Oto skutki budowania przez PIS socjalizmu w Polsce, drukowania złotówek i galopującej inflacji z którą Ceny nieruchomości w Polsce dogoniły włoskie, jednocześnie Polska jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy (z 28 miejscem w rankingu siły nabywczej), a 64 proc. Polaków w wieku 18-29 lat chce wyemigrować z Polski. Oto skutki budowania przez PIS socjalizmu w Polsce, drukowania złotówek i galopującej inflacji z którą PIS nic nie robi.
demeryt_69
Polska goni Portugalię gdzie na garnuszku podatnika jest 167 tys. 'uchodźców' i niedawno temu nadano im pełne prawa do zasiłku :)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Portugalia-uregulowala-sytuacje-nielegalnych-imigrantow-w-okresie-pandemii-8104743.html

men24a
Po to jest narodowa waluta abyśmy ciągle gonili. Rok temu przegoniliśmy Portugalię a teraz czary Mary Galińskiego i dalej doganiamy Portugalię. Czy ktoś z was tostal taką samo podwyżkę co prezes NBP czyli 20%. Jemu nie straszna inflacja czy osłabienie waluty. A jak u was? Prąd, śmieci zdrożały, bidulki, wszystkim drożeje.Po to jest narodowa waluta abyśmy ciągle gonili. Rok temu przegoniliśmy Portugalię a teraz czary Mary Galińskiego i dalej doganiamy Portugalię. Czy ktoś z was tostal taką samo podwyżkę co prezes NBP czyli 20%. Jemu nie straszna inflacja czy osłabienie waluty. A jak u was? Prąd, śmieci zdrożały, bidulki, wszystkim drożeje.

A tak rok temu było ale się zmieniło.
Tak było przed covid Luty 2020r.Polska przegoniła Portugalię pod względem dochodu na mieszkańca. Informacja opublikowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Dochód na mieszkańca z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych w 2019 r. wyniósł w Polsce 33 891 dolarów, podczas gdy w Portugalii 33 665 dolarów.
demeryt_69 odpowiada men24a
Waluta narodowa jest po to, abyśmy ciągle gonili Portugalię? Sam bym tego nie wymyślił - co miałeś z religii, nieboraku?
hfjdj
"płace rosną szybciej niż przed kryzysem" - ale jakim kryzysem?
demeryt_69
Kryzysem spowodowanym chińskim wirusem - salowy zabrał nawet gazety?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki