REKLAMA

WIG już bezapelacyjnie najwyżej w historii

Michał Żuławiński2021-06-25 09:30, akt.2021-06-25 12:58analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-25 09:30
aktualizacja
2021-06-25 12:58
WIG już bezapelacyjnie najwyżej w historii
WIG już bezapelacyjnie najwyżej w historii
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Początek piątkowej sesji przyniósł wzrost indeksu WIG do najwyższego poziomu w trzydziestoletniej historii. Inwestorzy zapewne woleliby, aby nie powtórzył się scenariusz z poprzedniego bicia rekordu.

67 941,18 pkt – do takiego poziomu indeks szerokiego rynku wzrósł tuż po otwarciu piątkowych notowań. Tym samym pobity został rekord „intraday” z 23 stycznia 2018 r., który wynosił 67 933,05 pkt. Jest to najwyższy wynik w historii indeksu, który wystartował 16 kwietnia 1991 r. od pułapu 1000 pkt (na GPW notowanych było wówczas zaledwie 5 spółek).

Przypomnijmy, że rekordowe zamknięcie WIG zanotował już wczoraj. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Bycza sesja na GPW. WIG (niemal) najwyżej w historii”. Dziś owo „niemal” można już skreślić, w mocy natomiast pozostają zasygnalizowane obawy o dalszy scenariusz.

Tuż po wyznaczeniu dzisiejszego i historycznego maksimum, WIG obniżył loty – po 20 minutach notowań znajdował się na poziomie z wczorajszego zamknięcia. W miniaturze sytuacja ta przypomina to, co działo się 3 lata temu, w czasie poprzedniego bicia rekordów. Kolejność była odwrotna – WIG wyznaczył szczyt w trakcie sesji, ale nie dowiózł rekordu do końca. Co więcej, w kolejnych tygodniach polski rynek wyraźnie stracił rezon i po spadku poniżej 60 000 pkt. wszedł w trend boczny, przerwany dopiero pandemicznym krachem z marca 2020 r. Licząc od dna wzrosty są rzecz jasna imponujące – WIG jest obecnie o 90 proc. wyżej niż w najniższym punkcie pandemicznych zawirowań.

Nieco gorzej wygląda kwestia bardziej dalekosiężnych porównań – w ciągu 3 lat WIG zyskał 20 proc., a w ciągu 10 lat 41 proc. Nie są to wartości powalające, szczególnie w porównaniu z wieloma rynkami zagranicznymi (np. DAX w 10 lat zyskał 120 proc.).

Warto dodać, że indeks WIG jest indeksem dochodowym, a więc bierze pod uwagę dywidendy. Inne główne indeksy GPW - WIG20, mWIG40 czy sWIG80 – są indeksami cenowymi, co szczególnie wpływa na ich rezultaty w długim horyzoncie. Z tego powodu do tego typu porównań lepiej stosować warianty Total Return wyżej wymienionych indeksów (TR), które również notowane są na GPW.

Dietl: Od początku publikacji średnia roczna stopa zwrotu indeksu WIG wyniosła 15 proc.

Od rozpoczęcia publikacji indeksu WIG jego średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 15 proc. Dla porównania, równolatek WIG, główny indeks giełdy w Wiedniu ATX zwrócił inwestorom rocznie średnio 6,5 proc. – powiedział PAP Marek Dietl, prezes GPW, komentując piątkowy rekord indeksu WIG.

„W tym roku nie tylko sama giełda, ale również najważniejszy jej indeks obchodzą swoją 30 rocznicę. Trudno o lepszy sposób uczczenia tego jubileuszu niż jak osiągnięcie najwyższej w historii wartości Warszawskiego Indeksu Giełdowego (WIG). Wchodzące w jego skład spółki zapewniają płynność na naszym parkiecie, a ustanowiony nowy rekord świadczy o bardzo dobrej koniunkturze zarówno w polskiej gospodarce, jak i na giełdzie” – powiedział PAP Marek Dietl, prezes GPW.

Zauważył, że w ostatnich dniach swoje rekordy ustanowiły inne indeksy giełdowe, np. : WIG-div, WIG-informatyka, WIG-media czy WIG-CEE.

„Mamy nadzieję, że w ślad za tymi rekordami ten jubileuszowy rok okaże się szczytowy także pod względem stóp zwrotu dla naszych inwestorów. Od rozpoczęcia publikacji indeksu WIG jego średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 15 proc. Dla porównania, równolatek WIG, główny indeks giełdy w Wiedniu ATX zwrócił inwestorom rocznie średnio 6,5 proc.” – stwierdził Marek Dietl.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
itso_lucky
no to teraz po roku czasu wszyscy po ciemnej stronie mocy w białych kołnierzykach głęboki wdech i dmuchamy ! ile wlezie
mrbeast
Po takich zachwytach zazwyczaj następuje początek bessy ewentualnie krach giełdowy. O już się zepsuło... i leci w dół jak kariera Obajtka.
pstrzezek
Dobra wiadomość dla Grażyn, Januszów oraz grzesia poniżej
a0a
Ciekawe jak to zostało obliczone. Spółek w WIG jest o wiele więcej niż np. 10 lat temu.
sloneczkodzg
Dla wyborczej i TVN to zła wiadomość .

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki