REKLAMA

Rada Medyczna opuszcza premiera. Rezygnuje trzynastu z siedemnastu członków

2022-01-14 14:02, akt.2022-01-15 13:52
publikacja
2022-01-14 14:02
aktualizacja
2022-01-15 13:52

Rada Medyczna opuszcza premiera. Rezygnuje trzynastu z siedemnastu członków
Rada Medyczna opuszcza premiera. Rezygnuje trzynastu z siedemnastu członków
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP.

W oświadczeniu części członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 działającej przy premierze, które w piątek przesłano PAP napisano m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady.

Pod oświadczeniem podpisali się:

 • prof. Robert Flisiak,
 • prof. Magdalena Marczyńska,
 • prof. Agnieszka Mastalerz-Migas,
 • prof. Radosław Owczuk,
 • prof. Iwona Paradowska,
 • prof. Miłosz Parczewski,
 • prof. Małgorzata Pawłowska,
 • prof. Anna Piekarska,
 • prof. Krzysztof Pyrć,
 • prof. Krzysztof Simon,
 • prof. Konstanty Szułdrzyński,
 • prof. Krzysztof Tomasiewicz
 • prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

"Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów" - czytamy w oświadczeniu.

"Przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19, wierzyliśmy że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią. Świadomi odpowiedzialności jaka na nas ciąży i tego, że będziemy atakowani przez osoby i organizacje o poglądach niemających nic wspólnego z wiedzą medyczną, nauką czy chociażby zdrowym rozsądkiem, byliśmy gotowi służyć krajowi niezależnie od naszych poglądów i sympatii politycznych" - wskazano w oświadczeniu.

Dodano, że "z upływem czasu z narastającą frustracją obserwowaliśmy brak politycznych możliwości wprowadzania optymalnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań w walce z pandemią".

"Jednocześnie dziękujemy za możliwość służenia w ten sposób społeczeństwu przez ponad rok naszej działalności" - zakończyli przedstawiciele Rady Medycznej.

Rada w trakcie swojej działalności opublikowała łącznie 36 stanowisk. Ostatnie datowane jest na 14 stycznia, czyli dzień rezygnacji zdecydowanej większości członków tego gremium.

W ostatnim stanowisku napisano, że w obecnej "dramatycznej sytuacji epidemiologicznej wywołanej bardzo zaraźliwym wariantem wirusa i grożącej niewydolności służby zdrowia niezbędne jest pilne zwiększenie odsetka szczepionych, zwłaszcza wśród osób powyżej 60. roku życia".

"Niezbędne jest też pilne podanie trzeciej dawki przypominającej, gdyż znacząco łagodzi to przebieg ewentualnego zakażenia" - napisano.

Dworczyk: 80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych w życie

Współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna, 80 proc. jej rekomendacji zostało wprowadzonych w życie - powiedział w sobotę w Ząbkowicach Śląskich szef KPRM Michał Dworczyk. Wyraził przekonanie, że w najbliższych dniach poznamy nowy model dotyczący doradztwa w sprawie walki z epidemią.

Dworczyk, odpowiadając na sobotniej konferencji prasowej na pytania dziennikarzy o Radę, powiedział, że "wyczerpała się dotychczasowa formuła współpracy". "Premier podziękował wszystkim członkom Rady Medycznej za ich wielki wkład w dotychczasowe działania" - podkreślił szef KPRM.

Zaznaczył, że wbrew informacjom, które pojawiały się w niektórych mediach, współpraca z Radą Medyczną była bardzo intensywna i Rada przyjęła ponad 30 stanowisk.

"80 proc. rekomendacji Rady Medycznej zostało wprowadzonych, oczywiście nie wszystkie, to też trzeba sobie jasno powiedzieć. To wywoływało dyskusje w Radzie, ale pamiętajmy, że od samego początku formuła tego organu pomocniczego prezesa Rady Ministrów była skonstruowana tak, że właśnie Rada opiniuje, doradza, rekomenduje, natomiast odpowiedzialność za podejmowane decyzje ponosi Ministerstwo Zdrowia i Rada Ministrów" - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że wszyscy członkowie Rady Medycznej z wielkim sercem i zaangażowaniem brali udział w pracach Rady.

Dworczyk przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia zostało zobowiązane przez premiera, aby zaproponować nową formułę wparcia doradczego w walce z epidemią. "Jestem przekonany, że w najbliższych dniach poznamy ten nowy model działania w tym obszarze (doradczym)" - powiedział szef KPRM.

Kancelaria premiera odpowiada

W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona; zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez premiera ministrowi zdrowia - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

"Dziś część członków Rady Medycznej złożyła rezygnację, uzasadniając ją przede wszystkim wyczerpaniem formatu tego gremium. Rezygnujący członkowie Rady Medycznej uzasadniali swoją decyzję także zachowaniem osób, które negują zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią" - napisało Centrum Informacyjne Rządu w oświadczeniu.

CIR wskazało, że głos Rady Medycznej działającej od listopada 2020 r., a także porady i sugestie ekspertów z innych dziedzin są merytorycznym wsparciem dla decyzji Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

"Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami - w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia" - podkreślono.

CIR przekazało, że premier podziękował za współpracę odchodzącym członkom Rady, w tym szczególnie za przygotowanie założeń Narodowego Programu Szczepień. Centrum poinformowało też, że rezygnujący z funkcji doradcy zadeklarowali gotowość do pozostawania w stałym kontakcie z rządem, ale w innej formule niż dotychczas.

"W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona. Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia" - podało CIR.

Rada Medyczna jest organem pomocniczym premiera. W jej skład wchodzi przewodniczący prof. Andrzej Horban oraz kilkunastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 przy premierze została powołana zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r.(PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (120)

dodaj komentarz
thedwarf
Ciekawa zbieżność czasowa z rozpoczęciem przez ABW procedury sprawdzania powiązań członków razy z koncernami farmaceutycznymi.

Na pewno ta zbieżność to czysty przypadek.
grzegorzkubik
Wystraszyli się konsekwencji. Służba zdrowia niemal przestał działać przez tą covidową głupotę.
langdon25
Zostało jeszcze 4 pisiorowo nastawionych lekarzy co wolą brać kasę za udział w teatrzyku pisowskiego rządu - ludzie bez honoru z Horbanem na czele.

A pisiory trzęsą gaciami przed bezmózgimi antyszczepami .

Elon - szybko kolonizuj Marsa - pora uciekać z tej planety pełnej plaskoziemnych antyszczepowych durniófff
duck_killer
Rada medyczna odeszła, bo się obrazili, że rząd nie chciał wykonywać ich poleceń. Myśleli, że będą decydować o wszystkim, a kprm im odpowiada, że nie tylko ich głosy były brane pod uwagę.

"Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami - w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami.
Rada medyczna odeszła, bo się obrazili, że rząd nie chciał wykonywać ich poleceń. Myśleli, że będą decydować o wszystkim, a kprm im odpowiada, że nie tylko ich głosy były brane pod uwagę.

"Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami - w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów - Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia"
loool
Jak bym mial 15.000 zl dodatku covidowego to tez bym chcial zeby ta sezonowa grypa trwała wiecznie.
karbinadel
Cóż za wspaniały wysyp płaskoziemców!
chudyjakszkapa
Z OSTATNIEJ CHWILI !!

grzegorz braun ( cóż za prawdziwie polskie nazwisko :-) zostanie nowym przewodniczącym nowej podkomisji do spraw epidemii !!! Nowy zespół ekspertów jednocześnie zajmie się udowodnieniem że ziemia jest płaska, wirusy to spisek illuminatów, a amerykanie nigdy nie wylądowali na księżycu :-)
tomkooo
hehe szkoda, ze kagancow na wypowiedzi w internecie nie wprowadzili.
zalozyl bym ci taki namordnik, niezgodnie z konstytucja, ale w imie dobra ogolo mozna - prawda ? :)
maiar
Co do Brauna to fakt zgadzam się, typowy Polak :). Ale reszta to tak, Ziemia nie jest płaska, a Amerykanie nie byli na Księżycu. Gdzie te setki filmów Ziemi z kosmosu? Pierwsze co by zrobili w kosmosie to nagrali by Ziemię i pokazali ludziom. Nic takiego nie ma. Nawet jednego filmu, ani zdjęcia. Pokaż mi jeden film, ale nie Sandrę Co do Brauna to fakt zgadzam się, typowy Polak :). Ale reszta to tak, Ziemia nie jest płaska, a Amerykanie nie byli na Księżycu. Gdzie te setki filmów Ziemi z kosmosu? Pierwsze co by zrobili w kosmosie to nagrali by Ziemię i pokazali ludziom. Nic takiego nie ma. Nawet jednego filmu, ani zdjęcia. Pokaż mi jeden film, ale nie Sandrę Bulock w kosmosie. Jak tylko udało się ludziom zwiedzać oceany to mamy tysiące filmów przyrodniczych, a kosmos taki nieciekawy, że nie ma żadnego filmu? Wirus to albo zmutowana grypa, mamy tylu nowych przybyszów z nowymi wirusami, które w kontakcie z naszymi wirusami mutują się, albo celowe działanie.
duck_killer odpowiada maiar
"Gdzie te setki filmów Ziemi z kosmosu? Pierwsze co by zrobili w kosmosie to nagrali by Ziemię i pokazali ludziom. Nic takiego nie ma. Nawet jednego filmu, ani zdjęcia."

Mamy XXI wiek, bezprzewodową transmisję na wiele kilometrów, możemy się komunikować z dowolnym miejscem na Ziemi, przesyłać wideo w jakości 4K.
"Gdzie te setki filmów Ziemi z kosmosu? Pierwsze co by zrobili w kosmosie to nagrali by Ziemię i pokazali ludziom. Nic takiego nie ma. Nawet jednego filmu, ani zdjęcia."

Mamy XXI wiek, bezprzewodową transmisję na wiele kilometrów, możemy się komunikować z dowolnym miejscem na Ziemi, przesyłać wideo w jakości 4K. Nie musimy oglądać filmów Ziemi. Możemy mieć coś znacznie lepszego - możemy na żywo oglądać obraz z kamer umieszczonych na ISS (międzynarodowej stacji kosmicznej).

https://www.youtube.com/watch?v=DDU-rZs-Ic4&ab_channel=SPACE%28Official%29

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki