REKLAMA

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE

2022-06-23 20:34, akt.2022-06-24 06:45
publikacja
2022-06-23 20:34
aktualizacja
2022-06-24 06:45
Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE
Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE
fot. NICOLAS MAETERLINCK / / Belga Press

Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej; to historyczny moment - poinformował w czwartek na Twitterze szef Rady Charles Michel. Jak dodał, przywódcy UE postanowili również uznać europejską perspektywę Gruzji.

"Porozumienie. Rada Europejska właśnie zdecydowała o statusie kandydata do UE dla Ukrainy i Mołdawii. Historyczny moment. Dzisiejszy dzień oznacza kluczowy krok na waszej drodze do UE" - napisał Michel.

Pogratulował przywódcom i obywatelom obu państw. "Nasza przyszłość jest wspólna" - podsumował.

Przekazał też, że unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli uznali europejską perspektywę Gruzji i są "gotowi przyznać jej status kandydata po zajęciu się (przez ten kraj) priorytetowymi zagadnieniami".

"Gratulacje dla narodu gruzińskiego. To historyczny moment w stosunkach UE-Gruzja: przyszłość Gruzji leży w Unii Europejskiej" - dodał.

Sprawę skomentowała też przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Dziś jest dobry dzień dla Europy. Gratulacje dla prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego, prezydent (Mołdawii Mai) Sandu i premiera (Gruzji Iraklego) Garibaszwilego. Wasze kraje są częścią naszej europejskiej rodziny. Potwierdza to dzisiejsza historyczna decyzja przywódców" - oceniła.

Dodała, że ta decyzja "wzmacnia nas wszystkich". "Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego imperializmu i wzmacnia UE, ponieważ po raz kolejny pokazuje światu, że jesteśmy zjednoczeni i silni w obliczu zewnętrznych zagrożeń" - podkreśliła.

Szefowa KE: Ukraina i Mołdawia szybko podejmą reformy

Ukraina i Mołdawia będą działać tak szybko jak to możliwe, aby wdrożyć niezbędne reformy - powiedziała w czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

"Nie może być lepszego znaku nadziei dla obywateli Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w tych niespokojnych czasach. Jestem głęboko przekonana, że nasza decyzja, którą dziś podjęliśmy, wzmacnia nas wszystkich. Wzmacnia Ukrainę, Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiej agresji. I wzmacnia Unię Europejską, ponieważ raz jeszcze pokazuje światu, że Unia Europejska jest zjednoczona i silna w obliczu zagrożeń zewnętrznych" - powiedziała von der Leyen.

Wyraziła też przekonanie, że Ukraina i Mołdawia szybko podejmą reformy nie tylko dlatego, że wymaga tego UE, ale przede wszystkim dlatego, że skorzystają na tym obywatele tych krajów.

W podobnym duchu wypowiedział się francuski prezydent, którego kraj kończy za tydzień sprawować półroczną prezydencję w Radzie UE. Macron podkreślił, że status kandydata do Unii Europejskiej przyznany Ukrainie i Mołdawii jest "bardzo mocnym sygnałem dla Rosji".

Prezydent Zełenski: przyjmuję z satysfakcją decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE

"Jestem wdzięczny przewodniczącemu Rady Europejskiej Charles'owi Michelowi i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za wsparcie. Przyszłość Ukrainy jest w UE" - napisał Zełenski.

Szef administracji prezydenta Andrij Jermak oświadczył, że przywódcy kraju zrobią wszystko, żeby szybko zrealizować plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do UE.

"Zrobimy wszystko, żeby szybko wypełnić niezbędny plan, który pozwoli Ukrainie rozpocząć rozmowy o wstąpieniu do Unii" - napisał Jermak na Telegramie. "Ukraina będzie w UE" - podkreślił szef administracji prezydenta Zełenskiego. 

Prezydent Sandu: przyznanie statusu państwa kandydującego do UE to dzień historyczny

Prezydent Mołdawii Maia Sandu oznajmiła w czwartek, że przyznanie jej krajowi przez UE statusu państwa kandydującego do Wspólnoty to "dzień historyczny". "Przed nami trudna droga, która będzie wymagała od nas wiele pracy i wysiłku" - dodała.

W poście zamieszczonym na Facebooku Sandu napisała: "Ruszamy w drogę do UE, która przyniesie Mołdawianom więcej szans, więcej możliwości i więcej porządku w ich kraju".

"Jesteśmy gotowi przejść razem drogę (do UE), aby zapewnić lepszą przyszłość naszym obywatelom. Przyszłość Mołdawii jest w Unii Europejskiej" - dodała prezydent. 

Premier Morawiecki: aby dać odpór Rosji Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy

"Dzisiaj w naszym bezpośrednim sąsiedztwie mamy do czynienia z barbarzyńską napaścią Rosji. Aby dać jej odpór Ukraina potrzebuje nadziei i tę nadzieję dzisiaj jej daliśmy" - powiedział Morawiecki w czwartek w Brukseli.

Podkreślił, że powiedział o tym przed chwilą też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, "który się z nami połączył, który dziękował nam, dziękował Polsce".

"Ja jestem też bardzo wdzięczny Ukrainie, prezydentowi i całemu narodowi, że bronią wolności, bronią suwerenności, że bronią integralności terytorialnej, że pokazują czym są prawdziwe europejskie wartości" - oświadczył Mateusz Morawiecki.

Ambasador Sadoś: udzielimy Ukrainie pełnego wsparcia w możliwie najszybszym uzyskaniu członkostwa

Polska będzie wspierać starania Ukrainy w jak najszybszym uzyskaniu członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z PAP w czwartek Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

"Jednomyślna decyzja Rady Europejskiej, akceptująca wniosek Ukrainy o uzyskanie statusu kandydata jest kamieniem milowym w drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. Jest to formalne potwierdzenie europejskiej perspektywy dla Ukrainy" - oświadczył Sadoś.

"Poza oczywistym znaczeniem politycznym tej historycznej decyzji, Ukraina uzyskuje wymierne korzyści gospodarcze. Jak chociażby dostęp do przedakcesyjnych instrumentów finansowych. W tej chwili jest to instrument pomocy przedakcesyjnej na lata 2021-2027. Podobnie jak w przypadku innych państw kandydujących do Unii Europejskiej oczekujemy, że Komisja przygotuje plan gospodarczy i inwestycyjny dla Ukrainy, wspierający kluczowe reformy sektora transportu, klimatu i energii. To ukierunkowane wsparcie finansowe ma wydatnie przyspieszyć dostosowanie Ukrainy do unijnych standardów europejskiego wskaźnika jakości powietrza (AQI)" - dodał ambasador.

Ponadto, jako bliski sojusznik UE, Ukraina może aspirować do pogłębianie współpracy z Unią w kwestiach wykraczających poza zagadnienia stricte akcesyjne, poprzez "udział w różnych formatach Rady, grupach roboczych zajmujących się np. cyfryzacją, walką z dezinformacją, czy zagrożeniami hybrydowymi" - zwrócił uwagę Sadoś, podkreślając, że status kandydata do UE pozycjonuje Ukrainę na arenie międzynarodowej, jako państwo bardziej wiarygodne, co m.in. oznacza lepsze możliwości przyciągania inwestorów.

"Jeśli chodzi o korzyści polityczne, jest to potwierdzenie przynależności do europejskiej rodziny, wspólnych wartości, wspólnej polityki zagranicznej, wspólnej wizji zjednoczonej Europy. Ukraina jako państwo kandydujące może liczyć na znacznie bardziej intensywne kontakty z Unią Europejską na każdym poziomie, w tym regularne spotkania wysokiego szczebla" - zaznaczył szef Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli.

Zastrzegł jednak, że czwartkowa decyzja Rady Europejskiej nie oznacza, że można sobie pozwolić na odprężenie.

"Przede wszystkim musimy doprowadzić do zakończenia wojny na warunkach ukraińskich. Musimy udzielić jej wsparcia w obronie integralności terytorialnej. Musimy rozliczyć winnych zbrodni wojennych. Musimy rozpocząć proces odbudowy Ukrainy. Wszystkie te działania będziemy realizowali jednocześnie. Pracujemy nadal nad sankcjami, jako nad elementem powstrzymującym rosyjską agresję. Udzielimy pełnego wsparcia dla Ukrainy w możliwie najszybszym uzyskaniu członkostwa" - zadeklarował Sadoś.

Przypomniał, że Polska od lat zabiegała o potwierdzenie europejskiej perspektywy dla Ukrainy, a w ostatnich miesiącach wspierała ukraińskich dyplomatów w sporządzaniu wniosku o przyznanie statusu kandydata.

"Jednomyślna decyzja Rady Europejskiej stanowi zakończenie procesu, który rozpoczął się z perspektywy Stałego Przedstawicielstwa w Brukseli w godzinach porannych 28 lutego, kiedy to ukraiński ambasador pan Wsewołod Czencow zwrócił się do mnie z prośbą o wsparcie na poziomie eksperckim przygotowania ukraińskiego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Stworzyliśmy grupę roboczą w SP, która od tamtego dnia udzielała pomocy kolegom ze strony ukraińskiej. W rezultacie został przygotowany wniosek aplikacyjny Ukrainy o uzyskanie statusu kandydata" - skonkludował Stały Przedstawiciel RP.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz

asc/ ap/

(PAP)

Z Brukseli Łukasz Osiński, Artur Ciechanowicz, Edyta Roś, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ten 'góral' Michel wkrótce zaproponuje Izrael - kwestia czasu :)
dididif
czeka z władywostoku i miejscowi funkcjonariusze z pzpr - nie szczekaj, nie ujadaj!
pstrzezek
Przecież to będzie min 10-15 lat zanim UE się poszerzy. W tym czasie cała geopolityka może się z zminić zwłaszcza w temacie Chin. Ciekawi mnie tylko jakie będzie podejście do ceł i przepływu siły roboczej z UA do PL skoro już teraz pracuje u nas 3mln luda zza wschodniej granicy. Gdy PL wstępowała to nie było tak różowo (patrz UK Przecież to będzie min 10-15 lat zanim UE się poszerzy. W tym czasie cała geopolityka może się z zminić zwłaszcza w temacie Chin. Ciekawi mnie tylko jakie będzie podejście do ceł i przepływu siły roboczej z UA do PL skoro już teraz pracuje u nas 3mln luda zza wschodniej granicy. Gdy PL wstępowała to nie było tak różowo (patrz UK czy GER) Co do ceł to te na żywność zdaje się że zniesiono, a to znaczy że PL znowu dostanie po d...pie do taniej będzie kupić zza wschodu.
iluminata_3
W takim tempie jak kolejne ziemie wyzwalane spod reżimu kijowskiego to nie będzie już miało, co wstępować.
Pomijając fakt, że to ustawka dla gojów.
Z resztą ten Żyd z Niemką, a za nimi Macaron to prawdziwą UE pokazuje na zdjęciu do wpisu.
pstrzezek
Tak chętnie rzucasz te swoje mądrości że już 2 nicki ci wywalili ;) Ale widzę że nie ustępujesz. Wzorowy mołodiec :)
andybrandy
Ciekawe jak będzie wyglądało finansowanie odbudowy Ukrainy ze środków EU ? Czy będziemy płatnikiem netto w unii ?
od_redakcji
I co w związku z tym? To żałosny taniec skorumpowanego zachodu nad trupem Ukrainy.
pstrzezek
Taki już macie przekaz z konsomolskiej prawdy? ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Ukraina w Unii Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki