REKLAMA

Quercus TFI planuje wypłatę dywidendy z zysku za '22 lub buy-back

2023-03-29 10:48
publikacja
2023-03-29 10:48

Quercus TFI planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2022 r. lub buy-back, ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie WZ - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Spółka nadal stawia na wzrost wartości firmy, m.in. poprzez ewentualne fuzje lub przejęcia.

Quercus TFI planuje wypłatę dywidendy z zysku za '22 lub buy-back
Quercus TFI planuje wypłatę dywidendy z zysku za '22 lub buy-back
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

"Cały zysk jednostkowy - o ile nic się nie zmieni w najbliższych tygodniach - chcielibyśmy wypłacić akcjonariuszom. Będzie to 12,7 mln zł. Forma wypłaty pozostaje do decyzji naszych akcjonariuszy, będzie to buy-back albo dywidenda. Do tej pory akcjonariusze głosowali za buy-backiem" - powiedział prezes zarządu Sebastian Buczek.

Prezes wskazał, że odnośnie strategii spółki nic się nie zmienia.

"Nadal przede wszystkim pracujemy nad wzrostem wartości firmy. Filary strategii się nie zmieniają. Cały czas chcemy rozwijać aktywa pod naszym zarządzaniem i pod administracją Domu Inwestycyjnego Xelion. Chcemy walczyć o jak najlepsze wyniki inwestycyjne i skupiać się na kliencie zamożnym, zarówno idywidualnym jak i instytucjonalnym" - dodał.

Prezes podkreślił, że spółkę interesuje obszar M&A (fuzje i przejęcia).

"Z naszej strony jest chęć do konsolidacji rynku, ale (...) nie zawsze ta chęć po drugiej stronie jest taka, na jaką byśmy liczyli. Można powiedzieć, że jeden proces jest otwarty, ale nie możemy mówić o szczegółach" - dodał.

"Cały czas widzimy potencjał polskiego rynku, który ucierpiał w 2022 r. na skutek tego co działo się w pierwszych trzech kwartałach. Natomiast rynek ma cały czas duży potencjał wzrostowy, widzimy setki miliardów złotych, które są zgromadzone w depozytach bankowych albo na kontach w bankach, w większości nieoprocentowanych" - powiedział prezes.

Dodał, że spółka ma apetyt na to, żeby skala biznesu poprawiała się i ma nadzieję, że dlugoterminowo zakup Domu Inwestycyjnego Xelion w IV kw. 2021 r. od PKO SA, umożliwi osiągnięcie spółce tego celu.

"Jeśli chodzi o notowania akcji Quercus to 2022 r. pod tym względem nie był szczególnie udany. Obserwowaliśmy kontynuację spadku, który rozpoczął się w okolicach połowy 2021 roku, kiedy notowania naszych akcji były na poziomie ok. 5 zł. W trakcie 2022 r. notowania spadły do 3 zł, w ostatnich miesiącach zaczęły się poprawiać. W tej chwili jesteśmy na poziomie ok. 3,50 zł" - powiedział prezes.

Skonsolidowany zysk netto Quercus TFI w 2022 roku spadł do 14,1 mln zł z 25,1 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody z działalności operacyjnej wzrosły do 93,1 mln zł z 83 mln zł przed rokiem, co było efektem konsolidacji DI Xelion.

"To był trudny rok dla branży TFI. Bessa na rynkach obligacji i akcji w pierwszych trzech kwartałach, spowodowana m.in. wybuchem wojny w Ukrainie i podwyżkami stóp procentowych przez banki centralne, wpłynęła negatywnie na wyniki inwestycyjne funduszy i aktywa pod zarządzaniem. Miało to wpływ na nasze wyniki finansowe" - poinformował w komunikacie prasowym wiceprezes Piotr Płuska.

"Tym niemniej zysk w wysokości 14,1 mln zł uznajemy za przyzwoity, biorąc pod uwagę warunki rynkowe i minimalny wpływ opłaty zmiennej za zarządzanie (1,2 mln zł). Z pozytywów warto wskazać relatywnie dobre wyniki DI Xelion, który zanotował wzrost zysku do 2,6 mln zł" - dodał.

"Na dzień 31 grudnia 2022 r., kapitał własny przypadający akcjonariuszom j.d. to 81 mln zł. Jest to kapitał wysoki, który świadczy o tym, że mamy duży zapas środków na cięższe czasy" - dodał Sebastain Buczek na konferencji prasowej. (PAP Biznes)

alk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki