REKLAMA

PwC: na koniec tego roku luka w VAT może spaść do ok. 45 mld zł

2016-11-23 14:31
publikacja
2016-11-23 14:31

Luka w VAT, czyli różnica między realnymi wpływami a możliwymi do osiągnięcia, na koniec 2016 roku może spaść do ok. 45 mld zł, czyli 2,5 proc. PKB - wynika z przedstawionych w środę obliczeń PwC. W 2015 r. wyniosła ona 49 mld zł, czyli 2,8 proc. PKB.

PwC: na koniec tego roku luka w VAT może spaść do ok. 45 mld zł / fot. Mariusz Szacho / FORUM

Zdaniem ekspertów z PwC powrót do sytuacji z 2007 r., kiedy różnica ta była najniższa i wynosiła 0,6 proc. PKB, mógłby przynieść budżetowi państwa prawie 34 mld zł dodatkowych wpływów.

"Szacujemy, że 2016 r. to będzie dobry rok, luka w VAT powinna zmaleć. Doceniamy działania rządu w tym zakresie (...), natomiast cały czas jest wiele rzeczy do zrobienia" - powiedział podczas konferencji prasowej partner w PwC Tomasz Kassel.

Specjaliści z PwC wskazali na konsekwencje niedoborów w VAT - podatku, który wraz z akcyzą i cłami stanowi ok. 70 proc. wszystkich dochodów podatkowych państwa. "Bez VAT-u i akcyzy nie ma naszego budżetu, przestajemy funkcjonować jako państwo" - ocenił Kassel. Dodał, że pieniądze z oszustw, które nie trafiają do budżetu, są przechwytywane przez różnego rodzaju mafie. "One służą niecnym celom - po pierwsze finansowaniu przestępczości (...). Wyłudzanie VAT-u w Anglii służyło finansowaniu Państwa Islamskiego" - poinformował.

Z wyłudzeniami VAT wiąże się też proceder prania brudnych pieniędzy, mają one też negatywny wpływ na uczciwy biznes i zaburzają konkurencję. Zwrócono też uwagę na negatywny wpływ oszustw VAT-owskich na reakcje organów skarbowych. Nie mogąc odzyskać podatku od firm-słupów, fiskus działa "na ślepo", próbując ściągnąć zaległości od uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mieli zamiaru wyłudzić VAT.

Starszy ekonomista PwC Mateusz Walewski zwrócił uwagę, że problem luki w VAT występuje nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach europejskich, ze średnią - w 2014 r. - na poziomie ok. 10 proc. wpływów z tego podatku. W Polsce to nieco poniżej 25 proc. W gorszej sytuacji od nas były kraje Europy Południowej (z wyjątkiem Hiszpanii), a także Słowacja, Litwa i Rumunia, która miała ponad 35 proc. niedobór dochodów w VAT.

Np. na Słowacji i w Rumunii władze dwa lata temu bardzo poważnie wzięły się za walkę z oszustwami w VAT. W Rumunii powołano specjalną służbę, której jedynym celem jest zwalczanie wyłudzeń podatków, a na Słowacji - oprócz rozwiązań informatycznych - wprowadzono jeden, podlegający resortowi finansów, punkt dowodzenia wszystkimi służbami zajmującymi się oszustwami w VAT.

Znacznie niższą lukę w VAT mają kraje północy Europy (poniżej 5 proc. w Finlandii i Szwecji), ale także Czechy (ponad 15 proc.) i Węgry (poniżej 20 proc.) Według Walewskiego całkowicie luki w VAT nie da się wyeliminować, gdyż jest ona nieodłącznym elementem systemu podatkowego. Jej przyczyną są bowiem nie tylko oszustwa podatkowe i szara strefa, które stanowią główne składowe luki, ale także błędy w obliczeniach podatku, upadłości podatników, niewydajność poboru, czy nieuczciwa optymalizacja podatkowa.

Zauważono, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy resort finansów podjął szereg działań mających na celu ograniczenie wyłudzania VAT w Polsce. Wskazano na wprowadzenie pakietu paliwowego czy regulacji dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz zwiększenie liczby ukierunkowanych kontroli podatkowych. "Uszczelnienie rynku poprzez wprowadzenie pakietu paliwowego w wakacje to był bardzo dobry ruch" - ocenił Kassel.

Zwrócono uwagę, że wiele rozwiązań jest w trakcie procesu legislacyjnego. Wymieniono np. "dużą" nowelizację VAT, pakiet transportowy umożliwiający śledzenie on-line przewozu towarów czy wejście w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, penalizacja czynów związanych z wyłudzeniami VAT. Eksperci z PwC pozytywnie ocenili plan konsolidacji służb skarbowych i celnych w ramach KAS, zastrzegając, że ważne jest, aby proces ten dobrze przeprowadzić i zminimalizować zamieszanie, z którym będziemy mieć do czynienia po utworzeniu KAS (ma zacząć działać 1 marca 2017 r.).

Podczas prezentacji zwrócono uwagę na konieczne do podjęcia działania, aby dalej ograniczyć lukę w VAT. Wskazano na usprawnienie analityki danych - tym bardziej, że resort finansów dysponuje już terabajtami danych o rozliczeniach VAT - czy koordynację poczynań poszczególnych służb zajmujących się walką z wyłudzeniami VAT. Wskazano, że obecnie są one w gestii urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej, administracji celnej, policji, prokuratur itd.

Według PwC organy ścigania powinny też podążać tropem pieniędzy pochodzących z wyłudzeń, które prędzej czy później są prane i inwestowane. Konieczne jest także nadanie organom skarbowym uprawnień procesowych w sprawach karnych związanych z wyłudzeniami VAT oraz zmiany w wymiarze sprawiedliwości. (PAP)

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~md71
Czy ta luka VAT to tak jak z aktualnym liczeniem PKB, czy to to co Państwo oddaje jako zwrot VATu?
Pytam, bo VAT jest tak skonstruowany, że czasami zwrot jest nieunikniony.
Kolega miał kiedyś drukarnię i miał non stop zwroty - kupowany materiał 22% (wtedy), sprzedawane książki (3% chyba) - US siedział u niego też
Czy ta luka VAT to tak jak z aktualnym liczeniem PKB, czy to to co Państwo oddaje jako zwrot VATu?
Pytam, bo VAT jest tak skonstruowany, że czasami zwrot jest nieunikniony.
Kolega miał kiedyś drukarnię i miał non stop zwroty - kupowany materiał 22% (wtedy), sprzedawane książki (3% chyba) - US siedział u niego też non stop - nawet przydzielił im osobny pokój.

A tych od Grubych przekrętów i tak zapewne nikt (z obecnej i poprzedniej władzy) nie ruszy, bo mają za szerokie 'plecy'.
Może JKM (lub podobni programowo) dał by radę ale niestety głupich jest więcej, a mamy demokrację niby. :/
~vatowiec
odnośnie tych grubych ryb. Ja nie wiem komu do tyłka dobrała się obecna władza ale fakt przykręcili śrubę tym co robili przekręty na vat jest nie do podważenia, podobnie jak rosnące wpływy do budżetu z ww. podatku.
~md71 odpowiada ~vatowiec
Przykręcili śrubę ale chyba tylko płotkom - dlatego TYLKO o 4 mld spadło z 49 mld!
Gdyby dorwali dużych to spadłoby zapewne o 40 mld a nie 4.

Uzależnione to jest jednak od sposobu liczenia tej luki i dlatego na dzień dobry było moje pierwsze pytanie - jak tę lukę wyliczają?
~qwweer1
Ta luka jest o 100 procent za duża
~grt
nic dodać nic ująć. Może wprowadzenie prawa polegającego na obcinaniu rąk za kradzież coś by zmieniło. Przynajmniej pewne osoby 10 razy by się zastanowiły czy warto bawić się w lewe faktury i wyłudzenia ww. podatku.
~fox odpowiada ~grt
Też uważam, że za pobieranie podatków od osób fizycznych większych niż 10% można byłoby to robić.,
23% VATu oznacza, że co czwarty dzień pracujemy na państwo rządzących, albo że ceny towarów w 25% stanowią haracz dla biurokracji.

Zmienić prawo, może działać wstecz, i karać okradanie ludzi jak za
Też uważam, że za pobieranie podatków od osób fizycznych większych niż 10% można byłoby to robić.,
23% VATu oznacza, że co czwarty dzień pracujemy na państwo rządzących, albo że ceny towarów w 25% stanowią haracz dla biurokracji.

Zmienić prawo, może działać wstecz, i karać okradanie ludzi jak za Hamurabiego.
~GDP
PWC to wylęgarnia cwaniaczków od optymalizacji VAT. CBA powinno w pierwszej kolejności przejrzeć ich bilingi .Ewidentnie widać że mają coś na sumieniu
~Alex
No jasne. JA JĄ ZMNIEJSZĘ O 400 MLD, A KASĘ ROZDAM. Ciekawe czy wygrałbym wybory.
~Boss
Luka się zmniejszy, więc z tego tytułu będą większe wpływy.
W zamian pozostałe wpływy, np. inwestycje będą mniejsze.
Wiadomo, że to drugie ma większy wpływ na wzrost PKB. Wolałbym większą lukę i większe wpływy z tytulu inwestycji, niż mniesjzą lukę i mniejsze wpływy.
~Łowca_kmiotkow
Inwestuj z zarobionych pieniędzy a nie kradzionych. A jak tak to zaczekaj na złodzieja, który ciebie okradnie i "zainwestuje" w coś tam. A tobie powie że gdyby ciebie nie okradł to spadłyby inwestycje.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki