REKLAMA

Putin chwali "stabilizację" rosyjskiej gospodarki

2016-10-12 19:52
publikacja
2016-10-12 19:52
fot. Mikhail Metzel / TASS

Prezydent Władimir Putin w środę podczas forum inwestycyjnego "Rosja Wzywa!" pochwalił stabilizację" rosyjskiej gospodarki, dodał jednak, że można zrobić więcej, by przyśpieszyć jej wzrost. W 2015 r. PKB Rosji skurczyło się o 3,7 proc.

Mówiąc do zagranicznych i rosyjskich biznesmenów biorących udział w moskiewskim forum, Putin komentował też z zadowoleniem spadek inflacji oraz zmniejszanie się odpływu kapitału z kraju. Zastrzegł przy tym, że "osiągnięta stabilizacja (gospodarki) nie przełożyła się jeszcze na trwały wzrost".

Przyznał też, że Rosja powinna osiągnąć większą produktywność oraz ograniczyć wydatki z budżetu.

Prezydent dodał, że zachodnie sankcje nałożone na rosyjska gospodarkę "nie wpływają na nią znacząco", ale zastrzegł, że doprowadziły one do ograniczenia dostępu do zachodnich technologii.

Podkreślił, że "przynosi to uszczerbek nie tylko rosyjskiej gospodarce", ale też w skali globalnej, ponieważ "rosyjska gospodarka jest bezdyskusyjnie ważnym sektorem gospodarki światowej".

Minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew, który również wziął udział w forum inwestycyjnym powiedział, że ewentualne nowe sankcje, które mogą zostać nałożone na Rosję ze względu na jej postępowanie wobec Syrii, nie będą miały istotnego wpływu na gospodarkę, ponieważ krajowe przedsiębiorstwa zaadaptowały się już do sytuacji, w której nie mają dostępu do zagranicznych rynków kapitałowych.

Wcześniej w środę rosyjskie dzienniki, m.in. rządowa "Rossijskaja Gazieta" i "Kommiersant", prognozowały, że Rosję czeka nowy etap wojny na sankcje.

Reuters przypomina, że o ile rosyjska gospodarka spowolniła znacząco w ubiegłym roku z powodu sankcji, jak i niskich cen ropy, o tyle od tego czasu wzrost cen surowca doprowadził do pewnej stabilizacji, ale ogólna kondycja tej gospodarki pozostaje słaba. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w tym roku PKB Rosji skurczy się o kolejne 0,8 proc. a prawdziwy wzrost, rzędu 1,1 proc., przyjdzie dopiero w 2017 roku. (PAP)

fit/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Fair
Fantastyczne wiadomości. Stale pogarszająca się sytuacja gospodarcza Rosji to prezent na jaki długo czekałem. Potrzebna tylko wisienka na torcie czyli bankructwo. Gaz i ropa jeszcze do dołu ale już. Odpływ kapitału i dalsze sankcje wykończyć swołocz.
~ja
Prawda taka , że Rosji sankcje tylko zrobią dobrze , rozwinie się gospodarka krajowa , odetną się od kapitalu zagranicznego i kolejnymi sankcjami rosjanie będą sobie tylki wycierać. Brawo grożna UE!!
~plutarch
hłe, hłe. w tonu wnoszę, że sam w to nie wierzysz. służba, nie drużba.
~znowu-ja odpowiada ~plutarch
Akurat wierze. Jak by ciebie od bananów odcieli to byś głodny chodził , ale mądrzy ludzie znajdą w swoim kraju wystarczająco dużo dobrych rzeczy , żeby uniezależnić się od tych które ktoś im podstawia pod nos. Tak też może sie stać z gospodarką Rosji , nie musze nigdzie służyć zeby miec takie zdanie....
~plutarch odpowiada ~znowu-ja
nie pojmujesz, że nie da się zbudować powszechnej szczęśliwości stosując powszechnie zamordyzm? niepojęte.
~plutarch odpowiada ~znowu-ja
Politkowska - pamiętasz takie nazwisko?
~koniec-tej-dyskusji odpowiada ~plutarch
A czy wspomniałem cos o szcześciu w narodzie?? Co ma jedno do drugiego . Naturalna kolej rzeczy , nie kupie czegoś z zachodu kupie swoje ( BO POTRZEBUJE!!! ) i na tym sie rozkreca gospodarka , ludzie ucza sie korzystać z tego co maja pod ręka. Szczęsliwi być nie musza.
~plutarch odpowiada ~koniec-tej-dyskusji
To dopiero nam Rosjanie pokażą, czy wystarczą im produkty rosyjskie. Pożyjemy....

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki