Pseudokoparki kryptowalut - wyższy poziom oszustwa

Ripple Miner to jedna z aplikacji, która obiecuje szybki zysk dzięki wydobywaniu kryptowaluty XRP na smartfonie. Problem w tym, że takich tokenów nie można „kopać”. Firma Fortinet odkryła w sklepie Google Play kilka podobnych oszukańczych programów.

Fałszywe aplikacje służące rzekomo do kopania kryptowalut tworzone są z myślą o różnych niecnych zastosowaniach. W przeszłości firma ESET informowała o narzędziach, które miały za zadanie kradzież tokenów z portfeli użytkownika lub wydobywanie wirtualnych walut na konto twórców oprogramowania.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Aplikacje zidentyfikowane przez Fortinet przenoszą oszustwo na jeszcze wyższy poziom. Narzędzia takie jak Cardano Miner czy Ripple Miner obiecują wydobywanie tokenów, które są emitowane w inny sposób niż bitcoin czy litecoin. Nie można ich samodzielnie „wykopać”. Wśród programów są również takie, które mają rzekomo dać użytkownikowi jednostki tether – stabilnej kryptowaluty powiązanej z dolarem amerykańskim.

Użytkownik, który skusi się na zainstalowanie fałszywej aplikacji na swoim telefonie nie jest narażony na kradzież kryptowalut lub danych. Zadaniem „falsyfikatów” jest wyłącznie wyświetlanie reklam. Interfejs programu informuje o tym, ile jednostek już udało się wykopać i tempie obliczeń (hash rate). Dane te są kompletnie nieprawdziwe i mają za zadanie tylko utrzymanie uwagi oszukanego.

Narzędzia oferują również możliwość wypłacenia rzekomo wykopanych kryptowalut. Specjaliści z Fortinet po analizie kodu stwierdzili jednak, że aplikacja po wpisaniu adresu docelowego portfela zawsze wyświetli komunikat oznajmiający, że adres jest niepoprawny.

MK

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil