Przybywa płacących podatek liniowy i ryczałt

W ubiegłym roku 446 485 przedsiębiorców zapłaciło liniowy podatek od działalności gospodarczej. To o ponad 4 proc. więcej niż rok temu. Przybyło również opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - wynika z analizy Tax Care.

Przedsiębiorcy po raz pierwszy mogli płacić podatki wg liniowej, 19-proc. stawki w roku 2008. I wówczas odnotowano rekordową liczbę osób wykorzystujących tę metodę rozliczeń. Takich podatników było wtedy 463 tys. Rok później nastąpił gwałtowny spadek.

Liniowy coraz popularniejszy

Ostatnio jednak widać wzrost zainteresowania przedsiębiorców podatkiem liniowy. Z roku na rok przybywa osób wybierających tę formę płatności. W ubiegłym roku było ich 446 485, czyli o ponad 17 tys.(4%) więcej niż w 2012 r. W podobnym tempie, wynoszącym ok. 4%, przybywa płacących podatek według stawki liniowej już od 2011 r.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Przypomnijmy, że przedsiębiorca opłacający podatek nie może korzystać z ulg podatkowych ani z rozliczeń z małżonkiem, nie ma także kwoty wolnej od podatku. Jednak te ubytki rekompensuje fakt, że podatek wynosi 19% niezależnie od kwoty dochodu. Z szacunków wynika, że podatek jest najbardziej korzystny dla osób o dochodach przekraczających 100 tys. zł. Rosnąca liczba "liniowców" oznacza więc, że powiększa się grupa przedsiębiorców zarabiających tyle lub więcej.

3 tysiące ryczałtów więcej

W ubiegłym roku zwiększyła się również grupa osób opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Było ich 546 683, czyli o nieco ponad 3 tys. więcej niż rok wcześniej. Procentowo wzrost był bardzo niewielki, wyniósł bowiem nieco ponad 0,6%.

Inaczej niż w przypadku opłacających podatek liniowy, liczba ryczałtowców od lat utrzymuje się na dość stałym poziomie. Wprawdzie jednego roku nieco ich ubywa, a następnego trochę przybywa, generalnie jednak od 6 lat jest ich nieco ponad 540 tys.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma rozliczeń z fiskusem skierowana do podatników prowadzących działalność gospodarczą, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 150 tys. euro. Na przykład z ryczałtu mogli w roku bieżącym korzystać ci, których przychody w roku 2013 wyniosły nie więcej niż 633 450 zł. Ten limit na rok przyszły wynosi 626 880 zł. Ryczałtowcy płacą podatek od przychodów, a jego stawka jest uzależniona od rodzaju wykonywanej działalności. Waha się od 3% do 20% przychodu.

Marek Siudaj, Tax Care

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.