REKLAMA

"Przepisy o finansowaniu mrożenia cen prądu przez Orlen budzą wątpliwości". Opinia Biura Legislacyjnego Senatu

2023-12-08 12:24
publikacja
2023-12-08 12:24

Zdaniem Biura Legislacyjnego Senatu zapisy ustawy o mrożeniu m.in. cen prądu dotyczące sposobu finansowania znacznej części przez nałożenie składki na producenta gazu, czyli na Orlen, budzą wątpliwości - podano w opinii Biura Legislacyjnego Senatu.

"Przepisy o finansowaniu mrożenia cen prądu przez Orlen budzą wątpliwości". Opinia Biura Legislacyjnego Senatu
"Przepisy o finansowaniu mrożenia cen prądu przez Orlen budzą wątpliwości". Opinia Biura Legislacyjnego Senatu
fot. KACPER PEMPEL / /  Reuters / Forum

"Wątpliwości budzi proponowany w art. 3 pkt 25 lit. a procedowanej ustawy przepis art. 81 ust. 1a ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Przepis ten nakłada na przedsiębiorstwo energetyczne, które w 2022 r. (od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia) wydobywało gaz ziemny, obowiązek przekazywania gazowej składki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny" - napisano.

"Składka ta jest przekazywana w sześciu równych ratach miesięcznych począwszy od dnia 20 stycznia 2024 r. Wprowadza więc obciążenie finansowe dla określonych podmiotów, prowadzących określony rodzaj działalności gospodarczej z mocą wsteczną (uzależniając to obciążenie od działalności gospodarczej prowadzonej w 2022 r.). Takie rozwiązanie budzi wątpliwości w kontekście określonej w art. 2 Konstytucji zasady demokratycznego państwa prawnego i wywodzonej z niej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasady niedziałania prawa wstecz (lex retro non agit) oraz zasady zachowania określonego okresu vacatio legis, tym bardziej, że analizowany przepis jest niekorzystny dla adresatów, których dotyczy" - dodano.

Zapisy projektu budzą w ocenie BL Senatu wątpliwości także w kontekście określonego w art. 31 ust. 2 Konstytucji zakazu dyskryminacji w życiu gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (w rozpatrywanym przypadku z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej).

Grupa Orlen ma pokryć większość (14,6 mld zł) z kosztów dalszego mrożenia cen energii, gazu i ciepła, szacowanych na 16,5 mld zł. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (16)

dodaj komentarz
lukaszslask
tu teraz bedzie milion dywagowan,miesiace wypowiedzi,gorace fora.....
a rozwiazanie jest szybkie i proste....puscic dywidende i z tego sfinansowac tarcze bez okradania reszty Akcjonariuszy plus podatki z tego do budzetu panstwa cit i podatek dywidendowy.....
wystarczy,nic prostszego.....
samsza
Koniec świata, panie Popiołek… Senat zdradził totalną opozycję.
1984
Nie tyle senat co prawnicy obsługujący wyższą izbę. Po prostu nie są politykami i nie chcą przez udawanie głupiego stracić reputacji. Gdy prawnik zaczyna sie sprzedawać grożą mu notoryczne omdlenia na widok prokuratora - po co im to?

Pod koniec 2023r uchwala się prawo obejmujące cały 2022r sprawa jest klarowna. Tylko ktoś
Nie tyle senat co prawnicy obsługujący wyższą izbę. Po prostu nie są politykami i nie chcą przez udawanie głupiego stracić reputacji. Gdy prawnik zaczyna sie sprzedawać grożą mu notoryczne omdlenia na widok prokuratora - po co im to?

Pod koniec 2023r uchwala się prawo obejmujące cały 2022r sprawa jest klarowna. Tylko ktoś kto bez oporu robi z gęby cholewę twierdzi, że nic się nie stało. To może być precedens który da np. prawo podniesienia PIT do 30% z mocą wsteczną od 2015r - raz się udało więc co stoi na przeszkodzie?
trooper
Zabieranie kasy ze spółek, które nie są w 100% posiadaniu Skarbu Państwa to najzwyczajniejsze złodziejstwo. Tutaj zwykli obywatele są akcjonariuszami i ci zwykli obywatele nie powinni być karani. Jako obywatele płacimy podatki, i tymi podatkami rząd dysponuje. Od naszych aktywów wara.
sterl
Wystarczy że Nasz polski gaz sprzedają 4 razy drożej , a jak nie potrafią taniej wydobywać to po co się za to biorą? Jak ma ich kontrolować NIK to są firmą zagraniczną z niewielkim udziałem państwa, a jak brać premie i nagrody od państwa, zawyżać koszty i ceny paliw prądu gazu , to Narodowy Champion?
tomkooo
widze boty w akcji, pierdyliard minusow i zadnego komentarza ;)
jak to po co sie biora, zeby znajomych i rodzine powsadzac na stolki, a podatnik niech doplaca ;)
piotrek224
Wyprowadzenie jakiejkolwiek gotówki ze spółki w sposób inny niż dywidenda to jawna,bezczelna kradzież. A SP w Orlenie ma 49% więc nie jest właścicielem tylko większościowym udziałowcem,to samo dotyczy innych spółek SP np.JSW.
prawnuk
dobrze. A jak Orlen ma mi zapłacić ZA MÓJ GAZ?
ciekawe, że nie pisałeś tego gdy niszczono energetykę by było na podwyżki dla górników
zawszeszef odpowiada prawnuk
Naprawa tego jest prosta sprzedać kopalnie. ALE bez koncesji na węgiel, tylko na możliwość wydobycia dodatkowo skarb państwa ma jako pierwszy możliwość odkupu węgla(następny kupiec nie może dostać lepszej ceny żeby wałów nie robili)... A nie tak jak to robią do tej pory że zamykają kopalnie i zasypują gruzem czy betonem bo się nie Naprawa tego jest prosta sprzedać kopalnie. ALE bez koncesji na węgiel, tylko na możliwość wydobycia dodatkowo skarb państwa ma jako pierwszy możliwość odkupu węgla(następny kupiec nie może dostać lepszej ceny żeby wałów nie robili)... A nie tak jak to robią do tej pory że zamykają kopalnie i zasypują gruzem czy betonem bo się nie opłaca. Skoro problemem jest zarządzanie to powinni sie tego pozbyć i dać komuś kto na tym zarobi a nie rozkradanie i zostawi spółkę z długami... W branży która przynosić mld zysków w prywatnych rękach, rząd ma straty. Zamiast z Orlenu robić "championa" którego sukces jest naszą drożyzną, zrobić spółkę która ma lekkie zyski tylko na dalszy rozwój. Paliwa mają być działem strategicznym żeby były tanie a nie drogie... Jedno wyklucza drugie. Doi cię obcy czy własny "rząd"...
wnr
Przecież od początku było wiadomo, ze ta ustawa to bubel prawny - pytanie jest raczej powinno takie: kto tuż przed opublikowaniem w Wysokim napięciu sprzedał akcje, by je następnie odkupić na następny dzień?

Powiązane: Zamrożenie cen energii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki