Przedsiębiorcy uwierzyli, że długi są do odzyskania

2 893 małe i średnie przedsiębiorstwa z całej Polski wzięły udział w tegorocznej edycji "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" - kampanii społecznej zorganizowanej już po raz 3 przez Krajowy Rejestr Długów. Tegoroczna edycja trwała od 2 kwietnia do 11 maja. Każdy przedsiębiorca, który w tym czasie podpisał umowę z Krajowym Rejestrem Długów, do 29 czerwca może bezpłatnie umieszczać w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

Tradycyjnie akcja skierowana była do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które są najbardziej narażone na utratę płynności finansowej z powodu niesolidnych kontrahentów. Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 66% spośród nich wskazuje zatory płatnicze, jako jedną z pięciu najpoważniejszych barier w rozwoju.

- Nie wahaliśmy się długo, by podjąć współpracę z Krajowym Rejestrem Długów. Mamy bowiem kilku "zatwardziałych" dłużników, którzy zalegają nam ze spłatą należności za usługi i dostarczone im materiały. Ich długi sięgają w sumie ok. 30 tysięcy złotych. To spore pieniądze. Wobec dłużników zapadły już wyroki sądowe. Niestety egzekucja komornicza okazała się nieskuteczna - mówi Tomasza Dębiec, współwłaściciel Ciepło-Serwis S.C. Sosnowiec. Firma już w drugim dniu trwania "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" zdecydowała się odzyskać długi właśnie przy pomocy Krajowego Rejestru Długów. 

- Podsumowując tegoroczną kampanię, chcę podkreślić, że osiągnęliśmy zakładany cel. Zwiększyła się świadomość właścicieli małych i średnich firm, że wobec swoich dłużników nie są wcale bezradni. A to jest bardzo ważne - mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
Spora grupa przedsiębiorców uczestniczących w WWSD przyznała, że podejmowane przez nich do tej pory próby odzyskania długów kończyły się tym, iż bezradnie "rozkładali ręce". Fiaskiem kończyły rozmowy, upomnienia czy kierowanie spraw na drogę sądową. Egzekucja komornicza w wielu przypadkach okazywała się bezskuteczna. Co ważne, często długi powstały kilka lat temu, przez co w sądzie uznano je za przedawnione.
Tymczasem w Krajowym Rejestrze Długów instytucja przedawnienia nie istnieje i można tu przekazać dane dłużnika nawet za wierzytelności sprzed wielu lat. Nie jest do tego potrzebny wyrok sądowy, wystarczy niezapłacona faktura lub rachunek.

Dłużnik, który trafi do bazy KRD może napotkać problemy w korzystaniu z usług firm świadczących usługi masowe: finansowe (kredyty, leasing, sprzedaż ratalna), telekomunikacyjne (telefon w abonamencie, szerokopasmowy dostęp do Internetu, telewizja kablowa), wynajmu nieruchomości (mieszkania, biura, magazyny). Jako notowany w KRD traci wiarygodność, przez co wspomniane firmy i instytucje mają prawo takiemu nierzetelnemu dłużnikowi albo odmówić zawarcia umowy albo zaproponować znacznie gorsze warunki.

O tym ilu niesolidnych kontrahentów w ramach tegorocznej edycji "Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów" ostatecznie trafiło do bazy będzie wiadomo na początku lipca. W ramach ubiegłorocznej kampanii do rejestru KRD trafiło 23 750 niesolidnych kontrahentów. Do końca lutego 2007 roku dług zwróciło 55% z nich na sumę 54,5 mln zł.

Katarzyna Torba
KRD BIG S.A.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne