Przebudzenie byków na GPW. Wzrosty CD Projektu i PGE

2018-09-27 17:30
publikacja
2018-09-27 17:30
fot. thetaXstock / thetaXstock

Choć początkowo wydawało się, że w czwartek przy Książęcej będzie rządziła czerwień, po słabym starcie sesji byki jednak się przebudziły i na koniec dnia indeksy świeciły na zielono.

Europejskie giełdy w czwartek rozpoczęły handel nieco poniżej poziomów ze środy. Z jednej strony rynki miały do strawienia informację zza oceanu, gdzie zgodnie z oczekiwaniami Fed podniósł stopy procentowe po raz ósmy w tym cyklu, ale jednocześnie wykreślił z komunikatu frazę, że "polityka monetarna pozostanie akomodacyjna". Zmiana tonu może oznaczać, że zdaniem amerykańskich bankierów centralnych stopy procentowe są bliżej "normalnego" poziomu i w pewnym momencie Fed może wstrzymać dalsze podwyżki. Z drugiej strony rynki żyły tym co dzieje się we Włoszech, gdzie trwają negocjacje dotyczące nowego budżetu. Obawy dotyczą zwiększenia deficytu, decyzję poznamy zapewne dzisiaj wieczorem. 

Przebudzenie byków na GPW / Bankier.pl

WIG20 również zaliczył poranny falstart. Około godziny 10 nastroje się jednak odwróciły i blue chipy rozpoczęły mozolne odrabianie strat z początku sesji. Ostatecznie po południu udało im się wyjść ponad kreskę, a po udanym fixingu WIG20 wspiął się nawet na poziom 2315 pkt. Oznacza to, że względem wczorajszego zamknięcia urósł o 0,46 proc.

Nieco słabiej wypadły pozostałem główne indeksy GPW. WIG zyskał 0,28 proc., sWIG 0,05 proc., mWIG zaś spadł o 0,12 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 881 mln zł, ukształtowały się więc w pobliżu przeciętnej z ostatnich tygodni. 

W gronie największych spółek najmocniejsze, ponad 2-proc. wzrosty notowali CD Projekt oraz Lotos, który znów obrał kurs na historyczne maksima. Równo o 2 proc. urośli Orlen i PGE. Dla kontrastu Tauron stracił dziś 1,6 proc. Czwartek był kolejnym dniem aktywności Ministerstwa Energii. Po wczorajszym niespójnym wystąpieniu ministra Tchórzewskiego na konferencji NAFTA-GAZ-CHEMIA 2018, dziś wiceminister Skobel tłumaczył, że spadki akcji firm energetycznych mogą wynikać z niezrozumienia działań ME.

Na szerokim rynku mocne, 14-proc. wzrosty notowało Gino Rossi. To reakcja inwestorów na informację dotyczącą umorzenia postępowania komorniczego wobec Simple Creative Products, a więc spółki z grupy Gino Rossi. 10,6 proc. zyskał Bank BGŻ BNP, który wczoraj otrzymał od KNF zgodę na zmianę statutu, w związku z planowanym podziałem Raiffeisen Bank Polska. Dwucyfrowe wzrosty zanotowały także akcje Baltony (+16,7 proc.) oraz T-Bull (+13,6 proc.). 

Po drugiej stronie rynku "wyróżniało" się Soho (-20 proc.), które przedwczoraj ogłosiło, że skupi 7,34 mln akcji własnych. Spore straty poniósł także Tim (-6,2 proc.). Dziś na Bankier.pl szerzej pisaliśmy o jego konkurencie: Grodnie, które przez kwartał straciło aż dwie trzecie swojej wartości. Dziś Grodno, choć pierwotnie traciło, odbiło o 8,2 proc. w górę. Prezes Jurczak w rozmowie z naszą redakcją przekonywał, że wcześniejsze spadki nie mają związku z fundamentami spółki

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
historykgpw
Budowy Maszyn Zremb-Chojnice, Regnon, MNI, Magna Polonia, Ideon, Clean&Carbon Energy, Calatrava Capital, Budopol-Wrocław, Ampli, Wilbo. W tych spółkach to też byki swego czasu miały dziki szał :-)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki