Spadki akcji firm energetycznych mogą wynikać z niezrozumienia działań ME - wiceminister

Spadki akcji spółek energetycznych, których wyceny znajdują się obecnie na historycznych minimach, mogą wynikać z niezrozumienia potencjalnych efektów działań Ministerstwa Energii - napisał wiceminister energii Tadeusz Skobel w odpowiedzi na interpelację poseł Bożeny Kamińskiej.

(fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / FORUM)

"Odnosząc się do kwestii dotyczących spadających cen akcji spółek z udziałem Skarbu Państwa z sektora elektroenergetyki uprzejmie informuję, że zachowanie się cen jest monitorowane przez Ministerstwo Energii. Z przeprowadzonych analiz wynika, że ceny akcji spółek z sektora, w których swój udział posiada Skarb Państwa (PGE, Tauron, Enea, Energa) znajdują się obecnie na historycznych minimach" - napisał wiceminister.

Dodał, że jednocześnie rekomendacje analityków branżowych nie pozostawiają wątpliwości, że w ocenie rynku obecne ceny akcji są znacząco niedoszacowane. Średnie prognozowane w perspektywie kolejnych 12 miesięcy ceny akcji wymienionych czterech spółek mają w ocenie analityków potencjał wzrostu od 40 proc. (PGE) do blisko 60 proc. (Energa). Wśród wydanych w tym roku rekomendacji dla inwestorów zdecydowana większość to rekomendacje „kupuj” oraz „trzymaj”, przy marginalnym udziale rekomendacji „sprzedaj”.

"Spadek wartości rynkowej spółek z sektora, wg analityków branżowych, mógł być związany z obniżeniem się zdolności do wypłacania przez nie wysokich dywidend, co było publicznie komunikowane i jest związane z wysokimi kosztami ponoszonymi przez te spółki w związku z realizacją strategii inwestycyjnych, mających na celu modernizację polskiego systemu elektroenergetycznego" - napisał Skobel.

Spółki elektroenergetyczne z udziałem Skarbu Państwa mają w swoich statutach zapisy, zgodnie z którymi realizują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

"Niepewność związana z rentownością nowych inwestycji, których zwrot z zaangażowanego kapitału rozłożony jest na wiele lat, może skutkować niechęcią do podejmowania ryzyka i poszukiwaniem innych opcji inwestycyjnych przez akcjonariuszy" - ocenia.

Wiceminister energii nie zgadza się z zarzutami inwestorów, iż burzę na rynku, zwłaszcza w kontekście inwestycji w branży energetycznej, wywoływały komunikaty płynące z Ministerstwa Energii, w tym również bezpośrednie wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

"Nie uważam, by jakiekolwiek wypowiedzi Ministra Energii lub komunikaty Ministerstwa mogły powodować burzę na rynku kapitałowym. Krótkoterminowe zachowanie się inwestorów rynku kapitałowego często nie ma związku z analizą fundamentalną wartości notowanych na giełdzie podmiotów. Ewentualne spadki notowań skorelowane chronologicznie z komunikatami Ministerstwa Energii mogły być związane z niezrozumieniem potencjalnych efektów proponowanych przez Ministerstwo Energii działań lub rozwiązań" - napisał Skobel.

"Ministerstwo Energii w swoich działaniach realizuje działania mające za zadanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, w tym bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, co ściśle wiąże się również z działalności spółek sektora elektroenergetycznego z udziałem Skarbu Państwa" - dodał.

Wiceminister odrzuca również zarzuty o pogorszeniu wyników spółek z branży energetycznej.

"(...)Mimo zauważalnego obniżenia się w ostatnich latach poziomu przychodów i wyniku operacyjnego jednej spośród tych spółek (PGE), wskaźniki rentowności operacyjnej wszystkich wymienionych pozostają na poziomach zbliżonych do poziomów odnotowywanych w latach wcześniejszych. Zmienność wyników jest rzeczą naturalną, a przyczyny tych wahań są pochodną ogólnej kondycji gospodarki oraz wielu uwarunkowań makroekonomicznych, na które same spółki nie mają wpływu, jak np. rosnące ceny surowców energetycznych" - napisał Tadeusz Skobel w odpowiedzi na poselską interpelację. (PAP Biznes)

pr/ map/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 23 123123

zjeść ciastko i mieć ciastko. SP sprzedał akcje za 20 mld zł naiwnym inwestorom obiecując w prospekcie informacyjnym że będzie dzielił się zyskiem tak jak to robi cały cywilizowany świat i ten sam SP po zmianie rządów mówi tym samym inwestorom że dostaną figę z makiem i że ci inwestorzy muszą się pogodzić że prospekt informacyjny wcale go nie interesuje i że kasy to Oni nie wzięli tylko P.O. i mają wszystkich w nosie. I będą kupować kopalnie które są nierentowne i niech firmy energetyczne nie musza przynosić zysku inwestorom tylko sprzedawać jak najtaniej prąd.... PRL wraca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 ajwaj

Dziwne :)
W tym temacie szokujaca zgodnosc opinii, czy naprawde PISy nie maja juz obronców ?

! Odpowiedz
2 66 marliki

Jako investor więc się wypowiadam. Jeśli ME jednego dnia mówi a ta spółka będzie finansować jądrówkę, za kilka tygodni nie to inna, A koszty takiego programu zabiorą zyski przez 10 lat tym spółkom, to na co mi taka firma gdzie nie będzie dywidendy ? Przez szereg lat każda spółka miała swoją politykę dywidendową. Dziś ja nie wiem kiedy w danej spółce zasiądzie jaki prezes i jak będzie postępował z investorami mniejszościowymi. NIe wiem też co uradzą za jakiś czas na Nowogrodzkiej. Dlatego od spółek i Skarbu Państwa zwłaszcza energetycznych trzymam się z daleko. Boję się że wsadzę w coś kasę i 10 lat nie dostane udziału w zysku i tego że wielu inwestorów z czasem będzie bezskutecznie lub po coraz niższych cenach próbowało to sprzedać.
Pieniądze lubią spokój. ME nie wie ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 89 novvy20

Nigdy nie chodziłem na wybory ale na kolejne pójdę i zagłosuje przeciwko tym starym Peerelowskim Komuchom myśle że cała giełda jest przeciwko nim.

Trzeba w rządach nowej krwi Niech wasze dni będą policzone

i taki osioł chce wprowadzać atom do polski technologię lat 80' bo jest stary i wydaje mu się to nowoczesnym rozwiązaniem

gdzie ja żyje ludzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 84 skaurus

Te moćki z ME i ich wypowiedzi to kolejny znak jak wygląda Polska Giełda oczami drobnych inwestorów. Co za bezczelność. A przecież brak dywidend miał według Ministra zwiekszyć wartość spółek energetycznych dla inwestorów. Wig-energ pokazuje dosadnie jak to wygląda. Szkoda, że Bareja nie żyje, tematu na projekty by mu nie zabrakło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 95 elear

Minister Krzyś to wybitny fachowiec! Zawierzył energetykę i tym jednym ruchem rozwiązał jej wszystkie problemy! A Wy, którzy chcecie dywidendy nie jesteście prawdziwymi Polakami! Prawdziwi patrioci oddają swoje pieniądze stojącemu prosto i dumnie polskiemu rządowi. Sztandar PISu wnieść!
Że ja na to głosowałem...

! Odpowiedz
0 47 janusz26904029

Zapomnieli powiedzieć, co z przenoszeniem kapitałów. Po co ktoś miałby wchodzić w spółkę, gdzie akcjonariusze mniejszościowi zostaną jednym ruchem wydojeni? Niech SP albo same spółki ogłoszą skup akcji, jak to taka okazja.

! Odpowiedz
8 53 trooper

Jeszcze z 10% spadków na spółkach SP i zapewne polecą głowy. Może jedna, może dwie dymisje. Wkroczy Morawiecki i zacznie pompować balona.

! Odpowiedz
6 71 ajwaj

Jak PIS-min. Tchórzewski cós mówi to trza wierzyc i akcje kupowac :)
1 000 000 elektryków smiga, el. jadrowa wali pradu do obledu, elektrownie sie buduja, a zmiana formy sprzedazy energii powoduje dramatyczne spadki jej ceny i wszystkiego.

Choc to nie tak wazne, bo w PIS-PL "cena energii nie ma na nic wplywu" > Morawiecki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 73 kimdzongtusk

Nie tykam akcji spółek Skarbu Państwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
TAURONPE -5,11% 1,54
2019-12-13 17:03:32
WIG 0,19% 56 729,11
2019-12-13 17:15:02
WIG20 0,21% 2 106,51
2019-12-13 17:15:00
WIG30 0,16% 2 415,03
2019-12-13 17:15:00
MWIG40 -0,11% 3 837,35
2019-12-13 17:15:01
DAX 0,46% 13 282,72
2019-12-13 17:37:00
NASDAQ 0,20% 8 734,88
2019-12-13 22:03:00
SP500 0,01% 3 168,80
2019-12-13 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.