REKLAMA

Prof. Flisiak: Obostrzenia nic nie dadzą bez podstaw prawnych

2021-12-08 06:27
publikacja
2021-12-08 06:27
Prof. Flisiak: Obostrzenia nic nie dadzą bez podstaw prawnych
Prof. Flisiak: Obostrzenia nic nie dadzą bez podstaw prawnych
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

Zapowiedziane dziś obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną nic nie dadzą bez odpowiednich podstaw prawnych — powiedział PAP prof. Robert Flisiak z Rady Medycznej przy premierze. Dodał, że bez ustawowego umocowania w większości będą martwymi przepisami.

Obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup, nowe restrykcje i nauka zdalna. Rząd przedstawił szczegóły

IV fala epidemii nie zwalnia i wciąż zbiera wysokie żniwo. Rząd postanowił w końcu podjąć walkę z zagrożeniem i ogłasza nowe restrykcje mające pomóc opanować sytuację, a także zachęcić społeczeństwo do szczepień.

Szef MZ Adam Niedzielski oświadczył we wtorek, że rząd będzie chciał od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

"Nie wiem, dlaczego podano termin 1 marca. Dziś usłyszałem, że władze Nowego Jorku wprowadziły obowiązek szczepień przedsiębiorców i innych grup zawodowych do 27 grudnia. Prawdopodobnie termin podany dziś przez ministra zdrowia służy zabezpieczeniu nas przed falą jesienną w 2022 roku. Słyszeliśmy dziś od Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, że ogniska epidemii wygasną do końca lutego. To się więc wpisuje w takie patrzenie na sprawę. Tylko tak jestem w stanie to wytłumaczyć. Tak naprawdę jednak nadal nawet ta zapowiedź nic nie znaczy, bo jak wyegzekwować od pracownika szczepienie, jeżeli nie ma przepisów ustawy i narzędzia do skontrolowania tego?" - wskazał prof. Flisiak.

Wiceminister Waldemar Kraska poinformował we wtorek, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Do tych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 wprowadzone zostanie ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione.

"W tej kwestii jesteśmy w tym samym miejscu, że bez ustawy umożliwiającej skontrolowanie osób wchodzących do tych miejsc, jest to przepis martwy. Restaurator, hotelarz czy proboszcz nie ma podstaw prawnych do wchodzenia w prywatną sferę innego człowieka. Nawet, jakby bardzo chciał" - dodał prof. Flisiak.

Wskazał, że w zasadzie jedynym widomym znakiem tego, że coś się zmienia, będzie zamknięcie szkół na okres od 20 grudnia do 9 stycznia.

"Rok temu dzieci do szkół — i to tylko części szkół — wróciły w połowie stycznia i już w lutym widzieliśmy efekt w postaci wzrostu zakażeń. Teraz też pewnie dzięki temu osiągniemy pewien spadek, ale potem ogniska znów będą się tliły do końca lutego. Więc koncepcja +aby do wiosny+ nadal obowiązuje" - ocenił przedstawiciel Rady Medycznej.

Jego zdaniem w oświacie powinno się stworzyć mechanizm promujący szkoły o wysokim poziomie zaszczepienia. "W swoim czasie proponowaliśmy wprowadzenie przepisów zmniejszających prawdopodobieństwo wprowadzania nauki zdalnej w placówkach, w których zaczepionych jest np. 80 procent nauczycieli i uczniów" - mówił.

"Do tego jednak, aby to egzekwować, dyrektor szkoły musiałby również mieć wgląd w szczepienia. Bez tego i to będzie martwe prawo" - ocenił prof. Flisiak.

Dodatkowo zwrócił on uwagę na błąd w postaci wykorzystywania testów antygenowych np. w przypadku osób przylatujących do Polski do robienia badań w kierunku zakażenia wirusem SARS-COV-2.

"Te testy robione u osób bezobjawowych mają stosunkowo niską czułość. Więc ich stosowanie u kogoś, kto nie manifestuje zakażenia, ma ograniczoną wartość. One są dla tych, którzy mają objawy i duże namnażanie wirusa, i są przydatne w początkowym okresie jawnego klinicznie zakażenia" - wyjaśnił.

Zamknięcie dyskotek czy miejsc do tańczenia zdaniem prof. Flisiaka bez odpowiedniej podstawy prawnej to również przepis fikcyjny, który przez wielu przedsiębiorców zostanie zignorowany.

Podsumował, że zapowiedziane we wtorek restrykcje to "dołożenie przepisów, które aktualnie nie dają się wdrożyć efektywnie w życie".

Dodał, że 4 punkty zawarte w apelu popartym przez 46 towarzystw naukowych medycznych cały czas są aktualne. W Zarządach tych Towarzystw zasiada w sumie kilkuset najwybitniejszych polskich lekarzy i naukowców wybranych demokratycznie przez swoje środowiska specjalistyczne.

Zarząd Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w związku z obecną sytuacją epidemiczną skierował apel i list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Eksperci w piśmie zwracają uwagę na "olbrzymią liczbę zachorowań i zgonów spowodowanych COVID-19", "ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej pacjentom z innymi chorobami" i na "niepewność związaną z pojawianiem się nowych wariantów wirusa".

W związku z tym epidemiolodzy apelują o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników unijnego certyfikatu covid (UCC) "i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy".

Zdaniem ekspertów konieczne jest również podjęcie pilnych prac nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp osób niemających UCC do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.

Eksperci apelują również o podjęcie działań eliminujących i penalizujących wysokimi karami proceder oszustw związanych ze szczepieniami. Zdaniem sygnatariuszy konieczne jest również zmobilizowanie służb porządkowych do egzekwowania już obowiązujących przepisów dotyczących noszenia masek w publicznych przestrzeniach zamkniętych.

Prof. Flisiak jest kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
3456
pandemia zniknie jak Ameryka gospodarka zacznie normalnie funkcjonować a to się nigdy nie stanie więc pandemia będzie wieczna , to taki stały dochód ,kroplówka dla trupa.
janoz_lobolotorant
każdy kto ma mózg wie, że w szczepionkach są koparki bitcoinów (lub ehtereum, zależy od producenta szczepionek), poprzez fale 5G wykopane w waszych głowach bitcointy transferowane są do Sorosa, Gatesa i reszty rządu światowego.

ludzie! jak już dajecie wstrzyknąć sobie koparki kryptowalut do mózgu, to zbudujcie
każdy kto ma mózg wie, że w szczepionkach są koparki bitcoinów (lub ehtereum, zależy od producenta szczepionek), poprzez fale 5G wykopane w waszych głowach bitcointy transferowane są do Sorosa, Gatesa i reszty rządu światowego.

ludzie! jak już dajecie wstrzyknąć sobie koparki kryptowalut do mózgu, to zbudujcie chociaż i załóżcie foliowy hełm z antenką - to uniemożliwi przesłanie wykopanych w waszych mózgach bitcoinów do Tuska.

żadnych szczepionek (chyba, że wprowadzą zakaz szczepienia się - wtedy wyjdę na ulicę palić opony żądając by mnie natychmiast zaszczepili!)

pozdro dla kumatych
kenn
"chyba, że wprowadzą zakaz szczepienia się - wtedy wyjdę na ulicę palić opony żądając by mnie natychmiast zaszczepili"

- takim komentarzem sam się kompromitujesz.

Dlaczego wcześniej nie było takich kontrowersji z innymi szczepionkami? Wziąłeś to pod uwagę w swoim zaszczepionym propagandą mózgu?
"chyba, że wprowadzą zakaz szczepienia się - wtedy wyjdę na ulicę palić opony żądając by mnie natychmiast zaszczepili"

- takim komentarzem sam się kompromitujesz.

Dlaczego wcześniej nie było takich kontrowersji z innymi szczepionkami? Wziąłeś to pod uwagę w swoim zaszczepionym propagandą mózgu? Bo to co piszesz, to ewidentna kopia narracji z głównych mediów, którym niektórzy ludzie - właściwie bez powodu - ufają bezgranicznie.
janoz_lobolotorant odpowiada kenn
ale te kontrowersje powstają tylko na forach internetowych, po prostu przeciętny p0lak jest potomkiem chłopa pańszczyźnianego, którego pan musiał trzymać za mordę, bo inaczej to to głupie jak baran robiło wszystko na odwrót byle tylko zrobić na złość chytremu kułakowi
kenn odpowiada janoz_lobolotorant
Dokładnie, łapkujący na czerwono nie zrozumieli
adashi
Największym zabójcą społeczeństwa w Polsce i większości krajów są: Choroby układu krążenia, Cukrzyca, Choroby neurologiczne. To są dane rządowe i każdy może je zweryfikować. Więc, jeżeli Polski rząd tak się przejmuje umieralnością Polaków, to może niech zachęci wszystkich do zdrowego odżywiania, ruchu na Największym zabójcą społeczeństwa w Polsce i większości krajów są: Choroby układu krążenia, Cukrzyca, Choroby neurologiczne. To są dane rządowe i każdy może je zweryfikować. Więc, jeżeli Polski rząd tak się przejmuje umieralnością Polaków, to może niech zachęci wszystkich do zdrowego odżywiania, ruchu na świeżym powietrzu, rzucenie palenia. Proponuję zakaz sprzedaży papierosów i innych produktów tytoniowych. W innym wypadku nie ma co mówić o tym, że jest jakaś pandemia, bo według statystyk podawanych przez rząd umieralność na Covida to 0.02%. Śmiesznym więc jest ogłaszanie lockdownów i innych głupot, które i tak nie działają, ewidentnie. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o money. Decydenci na tym zarabiają grubą kasę.
kenn
Terroryści społeczni próbują teraz uzasadnić zmiany w prawie :P Raz zmienią konstytucję, to będą to robić stale. Nie może być na to pozwolenia w żadnym przypadku!
samsza
Panie prof., termin 1 marca został podany dla obowiązku, bo od tej daty już nikt dobrowolnie nie będzie chciał tego brać. Nawet kovidiański prof. Dudek, w rozmowie z Warzechą, przyznał, że najlepsza opcja to przechorować Omikron, bo daje maxymalnie przeziębienie, a przy okazji odporność na groźniejsze warianty. Wpychanie Panie prof., termin 1 marca został podany dla obowiązku, bo od tej daty już nikt dobrowolnie nie będzie chciał tego brać. Nawet kovidiański prof. Dudek, w rozmowie z Warzechą, przyznał, że najlepsza opcja to przechorować Omikron, bo daje maxymalnie przeziębienie, a przy okazji odporność na groźniejsze warianty. Wpychanie w takim momencie badziewia, to gorzej niż zbrodnia, to błąd...
kochan
Tak naprawdę to chodzi o to, aby każdemu nadać kod kreskowy i aby bez niego nic się nie dało zrobić/kupić.
3456
przeważnie i to o dziwo ci co się właśnie zaszczepili łapią tego wirusa jako pierwsi i to już dwa razy go mają i zakażają innych uważać trzeba właśnie na nich , znam takich teraz są na kwarantannie .

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki