Produkcja budowlana odżyła we wrześniu

Po gwałtownym hamowaniu w sierpniu wrzesień przyniósł odbicie dynamiki produkcji budowlano-montażowej. Jednakże w zestawieniu z zeszłorocznym boomem koniunktura w branży budowlanej wygląda blado.

Licząc w cenach stałych wartość produkcji budowlano-montażowej była we wrześniu o 12,7% wyższa niż w sierpniu oraz o 7,6% wyższa niż rok temu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej statystyki z budownictwa wyraźnie rozczarowały – wzrost produkcji odnotował drugi najsłabszy wynik od 2,5 roku.

(Bankier.pl)

Wynikom za wrzesień sprzyjał układ kalendarza. Tegoroczny wrzesień miał o jeden dzień roboczy więcej niż zeszłoroczny. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym obroty firm budowlanych wzrosły o 0,3% mdm i 6,0% rdr.

W ubiegłym roku napędzana drogowym boomem wartość produkcji budowlanej rosła w tempie przeszło 20% rdr. Ale o takich wynikach możemy już zapomnieć. W okresie styczeń-wrzesień  dynamika produkcji budowlano-montażowej wzrosła tylko o 5,3% rdr.

Dane z budownictwa kończą serię wrześniowych raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki. W zeszłym tygodniu rozczarowały dane o zatrudnieniu, ale za to lekko pozytywnie zaskoczyły wyniki przemysłu. Ponownie poniżej oczekiwań zaprezentowały się dane o sprzedaży detalicznej, której ciążył niewyjaśniony spadek zakupów żywności.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 9 marxs

ta produkcja budowlana tak "odżyła" że moja skrzynka mailowa jest już pełna ofert sprzedaży "niesamowitych i niepowtarzalnych" w "super lokalizacjach" nieruchomości a jak kupię apartament nad morzem w górach czy na Mazurach to nawet dają mi 7% "pewnego" zysku z inwestycji

! Odpowiedz
15 3 jasiek2017

Wysylajacy wiedza, ze i tak nie kupisz to wysylaja Tobie abys chociaz popatrzyl na zdjecia i pomarzyl.

! Odpowiedz
8 31 jacyna2017

Znowu nici z masochistycznej satysfakcji 'elyt' po słabych wynikach sierpnia! Dobrze, że jest rok kiedy było lepiej - można ponarzekać! Powiem więcej - w porównaniu z hossą budowlaną za Kazimierza Wielkiego obecny wzrost to zapaść! Kabaret polityczny na siłę się robi z tych 'quasi-ekonomicznych' portali!

! Odpowiedz
19 4 jasiek2017

Czego nie zrozumiales w prostym tekscie ?

! Odpowiedz
33 16 cowabunga

Ostatnie podrygi ostrygi... Dokończą budowy, które rozpoczeli a w przyszłym roku na bruk. Wtedy chętnie przyjmę za pół stawki jednego budowlańca z drugim to mi taniej dom postawi...

! Odpowiedz
11 2 jasiek2017

Za 200 zl to Ci postawia moze namiot, ktory sam wczesniej kupisz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil