Sprzedaż znów rozczarowała. I to bardzo

Sprzedaż detaliczna wciąż szybko rośnie, ale jej wyniki drugi miesiąc z rzędu rozczarowały ekonomistów. To sytuacja podobna jak w przypadku rynku pracy, gdzie dane wciąż są niezłe, ale już nie zachwycają tak, jak na początku roku.

Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach bieżących we wrześniu była o 5,3 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz o 4 proc. niższa niż miesiąc wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane były znacząco niższe od prognoz ekonomistów, które zakładały wzrost obrotów w sklepach o 8,0 proc. w ujęciu rocznym.

(Bankier.pl)

Licząc w cenach stałych, dynamika sprzedaży w sierpniu wyniosła 4,3 proc. w ujęciu rocznym oraz -4,1 proc. w ujęciu miesięcznym. Ekonomiści oczekiwali natomiast odczytu na poziomie 6,5 proc. rdr wobec 4,4 proc. odnotowanych w sierpniu.

Dane z handlu wpisują się w trendy widoczne na rynku pracy. Wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym rozczarowały statystyki zatrudnienia. Optymiści mogą ten fakt tłumaczyć kurczącym się zasobem siły roboczej lub niedostosowaniem kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy. Ale może się też okazać, że rynek pracy po prostu odczuwa skutki spowolnienia gospodarczego i pogorszenia koniunktury w przemyśle.

(GUS.)

- Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost we wrześniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 10,7% wobec spadku o 4,3% przed rokiem) oraz w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 7,4% wobec wzrostu o 4,5% przed rokiem) – poinformował GUS.  W tej ostatniej kategorii mieszczą się m.in. zakupy dokonywane w sklepach wielkopowierzchniowych.

- Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” wysoki wzrost wykazały podmioty z grup: „meble, rtv, agd” (o 11,3%), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 10,9%),  „tekstylia, odzież, obuwie” (o 9,1%). Spadek sprzedaży odnotowano natomiast w przedsiębiorstwach handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 2,9%) oraz w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy „pozostałe” (o 1,4%) - dodaje Główny Urząd Statystyczny.

W  okresie styczeń-wrzesień 2019 roku wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych wyniósł 5,8 proc. względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Dane dotyczą przedsiębiorstw handlowych i niehandlowych o liczbie pracujących powyżej 9 osób.

Dane o sprzedaży detalicznej to nie jedyne informacje, które w tym tygodniu napłynęły z GUS. W czwartek i piątek statystycy informowali odpowiednio o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w przedsiębiorstwach oraz produkcji przemysłowej.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 59 dlu05234

A kredyty mieszkaniowe biją rekordy!! słuchajcie gamonie, jak może sprzedaż rosnąc caly czas jak ludzie zadłużeni po uszy w kredytach mieszkaniowych i salonach samochodowych!

! Odpowiedz
1 15 silvio_gesell

Spoko, podniesie się płacę minimalną o 60% i już nie będą po uszy a tylko po szyję.

! Odpowiedz
78 43 pluto85md

Dotychczas uważałem wpisy, "po wygranej PiS wyjeżdżam z kraju" za przejaw niedojrzalisci. Owszem jestem daleki od wszystkiego co PiS reprezentuje. Nie odpowiada mi zarówno ich polityka gospodarcza - moim zdaniem czysto populistyczna i nie rozwiązując żadnych problemów. Nie odpowiada mi także ich polityka swiatopogladowa. Choć tu jest więcej gadania niż działań...po tych wyborach jednak to ja wyszedłem na glupca, bo nie wierzyłem znajomym. A właśnie jeden się pochwalił zmiana pracy z kierownika magazynu w PL, na brygadziste w DE. Jak podszkolić język, to w pół roku ma być zastępca kierownika. Wyjeżdża 1 grudnia wraz z rodziną. A za nim kolejka zapytań, czy im też pracę załatwi.

Tu chyba już nie chodzi o czysta politykę, a o nic nie robienie w sprawach krytycznych jak służba zdrowia. Może nie temat bezpośredni do sytuacji, ale bądź co bądź znika na 4 konsumentów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 58 1as

A ja słyszałem od osoby z Niemiec, że płaca tam w wysokości poniżej 1000 EUR to nie żadna rzadkość. To jest około 4 tysiące. Sorry, ale za to w Niemczech można już tylko nie umrzeć z głodu, nic więcej.
Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma!
Powodzenia życzę, w Anglii też kokosy, niecałe tysiąc funtów za tyranie po nocach.
Ale na fejsie na pewno wkleją nowe fury (z wypożyczalni) i zdjęcia z wakacji.
Wh, te polskie kompleksy wiecznie żywe...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 22 jes odpowiada 1as

A ja słyszałem o bezdomnych rozdających Maybachy i dziadkach AK'owcach darujących kamienice.

! Odpowiedz
108 57 marxs

hihi PISia inflacja okolo 10 % (ta prawdziwa nie ta made in GUS) a sprzedaż 5 % czyli realnie jest spadek sprzedaży o 5 % r/r ale prawdy nie wolno w PISim bantustanie podawać bo okazałoby się że zamiast fikcyjnego "wzrostu" PKB jest spadek a wtedy dług publiczny liczony do PKB wybiłby w kosmos

! Odpowiedz
19 90 andrzejwaskez

O jest i nasza kasandra wielu postaci. A ta inflacja made in Eurostat to jaka jest?
Marks wie więcej niż inwestorzy ładujący w Polskie obligacje setki milionów złotych.
Dziękujemy, że tak chętnie dzielisz się swą przeogromną wiedzą...

! Odpowiedz
48 15 marxs odpowiada andrzejwaskez

a ci inwestorzy ładujący w Polskie obligacje setki milionów złotych to czasami nie ci których Pan Jacek określił bardzo zgrabnie(i trafnie) dwoma słowami "Ciemny Lud"

! Odpowiedz
12 7 _jasko odpowiada andrzejwaskez

Ci " inwestorzy ładujący w Polskie obligacje setki milionów złotych" to przede wszystkim instytucja bankowe i ubezpieczyciele chcący w ten sposób obniżyć obowiązujący ich tzw. podatek bankowy.
Poza tym bardzo opłacalne jest pobieranie 500+ w obligacjach skarbowych, gdyż rodzinne obligacje są indeksowane inflacją, co oznacza, że ich konstrukcja pozwala się co najmniej uchronić przed spadkiem siły nabywczej oszczędności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil