REKLAMA

Prezydent Zełenski: Liczymy na uzyskanie w czerwcu status kraju kandydującego do UE

2022-05-22 15:36
publikacja
2022-05-22 15:36
Prezydent Zełenski: Liczymy na uzyskanie w czerwcu status kraju kandydującego do UE
Prezydent Zełenski: Liczymy na uzyskanie w czerwcu status kraju kandydującego do UE
fot. Ukraine Presidency/Ukraine Presi / / ZUMA Press

Liczymy na uzyskanie w czerwcu status kraju kandydującego do UE oraz na wsparcie Polski w tej kwestii - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji ze składającym wizytę w Kijowie prezydentem Andrzejem Dudą.

"Dzisiaj jest historyczny dzień: to historyczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy, a on miał historyczne przemówienie w ukraińskim parlamencie" - podkreślił Zełenski.

Odnosząc się do kwestii członkostwa w Unii Europejskiej, zaznaczył, że Ukraina od dawna należy do wspólnoty europejskiej, ale w kwestii przystąpienia do UE, potrzebuje "potężnych ambasadorów i przyjaciół".

"Uważamy, że to się stanie i liczymy na status kraju kandydującego do UE w czerwcu. Liczymy na potężne wsparcie Andrzeja (Dudy - PAP) w tej kwestii" - powiedział.

Zełenski podkreślał, że rolę współpracy i "historycznego pojednania" między narodami polskim i ukraińskim, a także "historyczne wsparcie, które okazuje Polska Ukraińcom, ukraińskiemu narodowi, siłom zbrojnym Ukrainy". Prezydent Ukrainy stwierdził, uchodźcy wojenni z jego kraju, zostali w Polsce przyjęci "jak rodzina".

Mówił także o oporze, jaki stawiają Ukraińcy rosyjskiej armii. "Ukraina broni praw, wolności nie tylko swojej, ale też praw wolności każdego państwa europejskiego, też Polski" - podkreślił.

Zaznaczył, że ważne jest, aby oba narody nie straciły siły wzajemnej relacji, jaka powstała po rosyjskiej agresji. "Zrobimy wszystko, żebyśmy nie stracili tej przyjaźni ani strategicznego partnerstwa" - powiedział Zełenski.

Jak poinformował, podczas spotkania z Dudą omawiał ważne kwestie dotyczące wzmocnienia sił zbrojnych. Dziękował też polskiemu prezydentowi za jego wsparcie w tej kwestii. Kolejnym omawianym tematem było - relacjonował - bezpieczeństwo żywnościowe i odblokowanie szlaków dostaw ukraińskiego zboża na rynki światowe.

Prezydent Duda: nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej

Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę; nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej w pełnym tego słowa znaczeniu - powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Andrzej Duda. Według niego, nadszedł też czas na nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie.

"Polska wspiera i będzie wspierać Ukrainę. Ja osobiście nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej w pełnym tego słowa znaczeniu" - powiedział Duda w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy.

Dodał, że jego wielkim pragnieniem i marzeniem - "i jako prezydenta Rzeczypospolitej, i po prostu, jako człowieka - jest abyśmy mogli razem budować wspólną przyszłość".

"To wielce ważne nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla następnych pokoleń, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków (...) jaka dalej, na następne wieki będzie nasza część Europy i jak będą tutaj mogli żyć ludzie - wierzę w to, że jako wolni, szczęśliwi, samorządzący się, tacy, którzy budują przyszłość, rozwijają się, mogą realizować swoje ambicje" - mówił.

Prezydent przypomniał, że Polska, jako pierwsze państwo, uznała niepodległość Ukrainy w 1991 roku. Jak dodał, w 1992 r. "pierwsi nasi prezydenci - niepodległych wtedy w pełni krajów - podpisali traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie".

"Ale dziś, myślę, że można śmiało powiedzieć, że moment dziejowy na nowo kształtuje nasze relacje. To są fakty, o których mówiłem i którym chyba nikt nie jest w stanie zaprzeczyć. Nadszedł dzisiaj czas - w moim głębokim przekonaniu - na nowy, polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie" - powiedział Duda.

Dodał, że traktat ten miałby uwzględnić wszystko to, "co razem zbudowaliśmy w naszych relacjach, choćby w ostatnich miesiącach".

"Obecna wojna pokazała też, jak bardzo niewystarczająca jest sieć połączeń drogowych, kolejowych, infrastrukturalnych łączących nasze państwa. Czas odrobić te zapóźnienia. Granica polsko-ukraińska ma łączyć, a nie dzielić" - powiedział prezydent. Dodał, że "to powinien być w tej chwili nasz wielki cel".

"Niech jednym z trwałych znaków naszych relacji będzie szybka kolej, która połączy Kijów z Warszawą. Zbudujemy ją razem. Wierzę w to, że będziemy mogli to zrobić już w najbliższych latach" - powiedział prezydent. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Mateusz Mikowski

aop/ mok/

mww/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ukraina w Unii Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki