Prezydent: Solidarność Grupy Wyszehradzkiej ws. uchodźców została złamana

Prezydent Andrzej Duda skrytykował rząd za decyzję w sprawie przyjmowania imigrantów. W wywiadzie dla TVN24 Andrzej Duda ocenił, że rząd Ewy Kopacz złamał solidarność Grupy Wyszehradzkiej w tej sprawie.

Pod koniec września szefowa MSW Teresa Piotrowska wraz z ministrami większości państw Unii Europejskiej poparła plan rozdziału imigrantów. Polska ma przyjąć 7 tysięcy przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Unijnym rozwiązaniom sprzeciwiły się Słowacja, Węgry i Czechy. "Miałem dosyć trudne rozmowy z prezydentami Grupy Wyszehradzkiej po tym, kiedy przez działania rządu solidarność w Grupie Wyszehradzkiej została złamana w kwestii uchodźców" - powiedział prezydent.

Jak dodał, prezydenci państw Grupy mówili, że Polska zachowała się odmiennie wobec ustaleń wcześniej poczynionych w ramach Czworokąta Wyszehradzkiego. "Myślę, że solidarność Grupy Wyszehradzkiej jednak sporo w tej przestrzeni Unii Europejskiej znaczy. I to jest z drugiej strony ważny i dobry sygnał. Chciałbym, żebyśmy na przyszłość lepiej ze sobą współpracowali" - mówił prezydent.

Andrzej Duda odniósł się też do kwestii solidarności unijnej w sprawie planów budowy gazociągu Nordstream 2, który przez Bałtyk ma połączyć Rosję i Niemcy. "Jeżeli wzywa się nas do solidarności europejskiej w sprawie uchodźców, to ja pytam, a gdzie jest solidarność europejska w sprawie naszego bezpieczeństwa energetycznego" - mówił prezydent, dodając, że Nordstream 2, to "ewidentne uderzenie" w bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Andrzej Duda komentował również wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o imigrantach. Kilka dni temu prezes PiS mówił o zagrożeniach epidemiologicznych, takich jak cholera na wyspach greckich czy dyzenteria w Wiedniu w związku z pojawieniem się tam imigrantów. Jak mówił prezydent, podstawową sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, także tego zdrowotnego. "Faktem jest, bo przecież media to ogłaszały, że te choroby się pojawiły" - mówił Andrzej Duda, dodając, że w zeszłym roku w Sejmie dyskutowano o możliwym zagrożeniu epidemią gruźlicy. Przytoczył też publikację niemieckich naukowców na łamach pisma medycznego "Lancet", która wskazywała, że Europie zagraża epidemia choroby Heinego-Medina. Według niej, wirus polio przybywa do Europy wraz z uchodźcami z Syrii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVN24/kd/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~spostrzegawczy

Na szczęście został temu antypolskiemu rządowi ostatni tydzień rządzenia.

! Odpowiedz
1 2 ~obywatel_PL

żeby tylko jakieś cenne obrazy znowu nie poznikały, tydzień to duuuużo na lepkie rączki..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil