REKLAMA

WĘGIELPrezydent Francji zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r.

2023-09-25 21:30
publikacja
2023-09-25 21:30

Celem Francji jest przejście „z 60 proc. paliw kopalnych do 40 proc. do 2030 r.” Celem absolutnie fundamentalnym w tej dekarbonizacji jest odejście od węgla, które musi wejść w życie do 1 stycznia 2027 r. – zadeklarował w poniedziałek prezydent Emmanuel Macron po posiedzeniu Rady ds. Planowania Ekologicznego w Pałacu Elizejskim.

Prezydent Francji zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r.
Prezydent Francji zapowiedział dekarbonizację gospodarki do 2027 r.
fot. ERIC GAILLARD / / Reuters

"Państwo przeznaczy 700 mln euro na budowę 13 metropolitalnych kolei podmiejskich RER – zapowiedział prezydent Macron. Te projekty RER „będą podstawą planowania” i finansowania w ramach umów planowych państwo-region, które zostaną podpisane w październiku.

Mówiąc o przemyśle motoryzacyjnym, Macron przypomniał, że celem jest wyprodukowanie co najmniej 1 mln samochodów elektrycznych do 2027 r. we Francji. W listopadzie rząd przedstawi zaś system leasingu pojazdu elektrycznego za 100 euro – obiecał prezydent.

Macron wyraził zadowolenie z przemysłu nuklearnego Francji, dodając, że: „bez energetyki jądrowej nie ma możliwej strategii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych".

Szef państwa obiecał ponadto ogłosić w październiku wznowienie „kontroli cen naszej energii elektrycznej”, tak aby była ona „zrównoważona zarówno dla naszych przedsiębiorstw, jak i naszych gospodarstw domowych”.

Z kolei w niedzielnym wywiadzie Macron apelował o „wyjście z ropy”. To paliwo kopalne jest „najbardziej zanieczyszczające” – stwierdził prezydent, nie wskazując jednak dokładnej daty rezygnacji z tego surowca w gospodarce. Macron zapowiedział rozwój sektora wodorowego.

Szef państwa oznajmił również, że Francja wyprodukuje również 1 mln pomp ciepła do końca swojej pięcioletniej kadencji, co potroi obecną ich liczbę.

"Francja zmniejszy o 30 proc. swoją zależność od glifosatu, podczas gdy Komisja Europejska zaproponowała 20 września przedłużenie zezwolenia na stosowanie tego kontrowersyjnego herbicydu w UE na 10 lat. „Nigdy nie pozostawimy rolników bez rozwiązań” – zadeklarował prezydent.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tomitomi
... to i jeszcze ; zakaz zrzucania gazów ( pierdy ) dopisać proszę !
159120br
Inny pomysł Macrona to likwidacja lotów samolotem na krótkich dystansach krajowych, aby zredukować życiodajny CO2, prawie półtora razy cięższy od powietrza i trzymający się przy ziemi odżywiając rośliny.
dasbot
Czego oczekujesz od byłego bankiera Rothschildów? Ma wykonywać polecenia. U nas podobnie. Kto jeździ na spotkania tzw. Grupy Bilderberg? Na przykład "Czaskowski", Radek-zdradek, czy Vincent. Kto ma kasę na organizowanie debat w "wolnych mediach" kontrolowanych przez określony kapitał zza oceanu? Ideologia ocieplenia Czego oczekujesz od byłego bankiera Rothschildów? Ma wykonywać polecenia. U nas podobnie. Kto jeździ na spotkania tzw. Grupy Bilderberg? Na przykład "Czaskowski", Radek-zdradek, czy Vincent. Kto ma kasę na organizowanie debat w "wolnych mediach" kontrolowanych przez określony kapitał zza oceanu? Ideologia ocieplenia klimatu, dekarbonizacji, transpłciowości i innych politycznych haseł ma służyć jednemu: nakazy i zakazy dla nich, przywileje i władza dla nas.......Neofeudalizm kwitnie, bo 99% narodu nie ma wiedzy, tylko tzw. poglądy polityczne. Pozdro dla myślących.
dariusz1976
Dobry sposób na ucieczkę albo schowanie prawdziwych problemów.
Jeśli byłe kolonie blokują francuzom przelot nad ich terytoriami samolotów francuskich linii lotniczych, jeżeli byłe kolonie wyrzucają dyplomatów francuskich ze swojego kraju, jeżeli masz problemy z "gośćmi" których zaprosiłem z byłych kolonii, jeżeli masz
Dobry sposób na ucieczkę albo schowanie prawdziwych problemów.
Jeśli byłe kolonie blokują francuzom przelot nad ich terytoriami samolotów francuskich linii lotniczych, jeżeli byłe kolonie wyrzucają dyplomatów francuskich ze swojego kraju, jeżeli masz problemy z "gośćmi" których zaprosiłem z byłych kolonii, jeżeli masz problem z bezpieczeństwem w swoich miastach, jeżeli gospodarka twojego państwa siada, płoną zabytki klasy "0" w twoim państwie, masz drożyznę w sklepach i wszędzie dookoła..... to zacznij mówić o dekarbonizacji. Wymyśl problem, spraw aby wielu ludzi myślało że to faktycznie jest największy problem, a potem zacznij z tym problemem walczyć i chwal się sukcesami. Głupi ludzie zapomną o prawdziwych problemach i skupią się na tych które ty im wymyślisz i wbijesz do głowy.
samsza
Paliwo syntetyczne czy alkohol lane do baku, wygląda znacznie lepiej niż prymitywny system ładowania elektryków.

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki