REKLAMA
Tour de spółki

Prezydent Brazylii ostrzega przed bankructwem kraju

2016-09-30 23:25
publikacja
2016-09-30 23:25

Prezydent Brazylii, liberalny polityk Michel Temer ostrzegł w piątek na seminarium ekonomicznym w Sao Paulo, że kraj znajdzie się na drodze do bankructwa, jeśli parlament nie uchwali poprawki do konstytucji, która ustanowi limit wydatków publicznych.

/ fot. Adriano Machado / FORUM

"Zaaprobowanie poprawki ma fundamentalne znaczenie dla powstrzymania spirali inflacyjnej i recesji. Rosnący dług pochłonie w 2024 roku lub jeszcze wcześniej 100 proc. PKB. Będzie to bankructwo brazylijskiego państwa" - uzasadniał potrzebę reformy konstytucyjnej Temer, który objął prezydenturę po ogłoszeniu przez Senat impeachmentu jego centrolewicowej poprzedniczki Dilmy Rousseff.

Istota poprawki do ustawy zasadniczej, którą chce przeforsować Temer, polega przede wszystkim na ograniczeniu na najbliższe 20 lat wzrostu wydatków na cele publiczne. Na przykład nakłady państwa na ochronę zdrowia i edukację mogłyby wzrastać tylko do wysokości inflacji.

Zasadnicza zmiana, według planu Temera, miałaby też nastąpić w dziedzinie prawa pracy. Planuje on podniesienie - prawdopodobnie o 5 lat - wieku emerytalnego i przedłużenie dnia pracy.

W 2015 roku brazylijski PKB zmniejszył się o 3,8 proc., a w tym roku przewiduje się spadek o 3 proc.

"Ja nie ponoszę za to winy" - oświadczył Temer, który przed odsunięciem od władzy prezydent Rousseff był jej pierwszym zastępcą. Przypomniał, że od początku 2014 r. do 2015 r. inflacja w Brazylii wzrosła z 6 do 10 proc., a inwestycje zmalały o jedną czwartą.

"Nie obawiam się niepopularności, jeśli tylko kraj powróci na drogę wzrostu gospodarczego" - deklarował Temer wobec uczestniczących w seminarium przedstawicieli świata finansów i biznesu.

Temer od 12 maja pełnił tymczasowo funkcje prezydenta, a od 31 sierpnia, gdy zakończyło się postępowanie przeciwko Dilmie Rousseff przed Senatem, objął formalnie stanowisko szefa państwa. Jego poprzedniczka odsunięta została od władzy na podstawie oskarżenia o zwiększanie wydatków budżetowych bez zgody parlamentu i nieujawnianie prawdziwych danych o stanie gospodarki. Senat nie sformułował jednak wobec niej żadnych zarzutów, które można by zakwalifikować jako przestępstwo.

Zapowiadane przez jej następcę zmiany konstytucyjne oznaczają porzucenie drogi reform społeczno-gospodarczych z lat rządów Partii Pracujących (2002-2016), dzięki którym 40 milionów Brazylijczyków zdołano wydobyć ze strefy ubóstwa i uczynić z nich beneficjentów gospodarki rynkowej. (PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~aa
A nam kolejny raz będą wciskać polityczny chłam, że państwo nie może zbankrutować, co gorsza zdecydowana większość narodu w to wierzy jak w Boga.
~Dżejms
Wygląda mi to jednak na zorganizowaną światowo działalność. Niby rozwój, niby postęp, niby nowe technologie ale pracować dłużej każdego dnia i do grobowej deski. Coś mi tu nie pasuje.
Z jednej strony bezrobocie a z drugiej pracuj do 70 a może i dłużej. Chyba pora pozostawić ludziom prawo wyboru - czy chcą się
Wygląda mi to jednak na zorganizowaną światowo działalność. Niby rozwój, niby postęp, niby nowe technologie ale pracować dłużej każdego dnia i do grobowej deski. Coś mi tu nie pasuje.
Z jednej strony bezrobocie a z drugiej pracuj do 70 a może i dłużej. Chyba pora pozostawić ludziom prawo wyboru - czy chcą się ubezpieczać, czy chcą "opieki" urzędnika - bo to kosztuje. Nic nie wytwarzają a żrą. I ta opieka wygląda tak że się VAT od akcyzy pobiera ale jak trzeba opodatkować zagraniczne korpo to nie wolno. Ten sam schemat w wielu krajach.
~ipffdgfd
a niech upadnie. najważniejsze, że igrzyska już były.
~windomWizard
No właśnie to w szczególności po igrzyskach euro itd się zdarza
~razdwa
liberałowie to oszuści i cwaniacy
~dfg
Jak jest bieda dajcie ludziom igrzyska i były!
~ra
Niech ustanowią w konstytucji,że za złodziejstwo i defraudację mienia ciężkie więzienie,konfiskata mienia,kara śmierci i pieniądze szybko znajdą się a przez to budżet będzie pełny!!!!!
~raf
Pełny budżet to nic innego jak mniej pieniędzy w rękach obywateli.
~RICO
No chyba nie możecie zaprzeczyć,też mieliśmy uczciwego Prezydenta i Premiera.Komorowski i Tusk w trosce o naród nawet o tym by nie wspomnieli,bo szczerość była im nieznana i trudno ich za to winić !
~Znachor3
Szczera i uczciwa twarz polityka.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki