Prezesem nowej spółki celowej będzie Piotr Kociński

Prezesem nowej spółki celowej będzie Piotr Kociński - poinformował resort finansów.

Paweł Szałamacha i Piotr Kociński
Paweł Szałamacha i Piotr Kociński (fot. Simona Supino / FORUM)

Spółka będzie funkcjonować na podstawie uchwalonej pod koniec kwietnia przez Sejm ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.

Jak napisano w uzasadnieniu do ustawy, wprowadzane zmiany mają służyć ograniczeniu nieprawidłowości w obszarze finansów publicznych oraz obrotu towarowego, zapobieganie nadużyciom i sprawne ich wykrywanie, ochronie rynku przez ograniczenie szarej strefy i zmniejszenie luki podatkowej.

Celem jest również osiągnięcie wyższej efektywności poboru dochodów i zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony rynku przez zwiększenie wykorzystania technologii informatycznych w obszarze administracji podatkowej i kontroli skarbowej, w zakresie realizacji zadań pozwalających na wzrost skuteczności wykrywania i karania sprawców przestępstw i wykroczeń skarbowych.

Zdaniem ministra efekty działania spółki powinny być odczuwalne już w przyszłym roku. "Tak jak zakładałem, naszym celem jest w pierwszych 2-3 latach ograniczenie luki w VAT do średniej unijnej, czyli zejście z obecnych 26 proc. do 15 proc." - powiedział. Wyjaśnił, że w wartościach bezwzględnych to odpowiednik ok. 4,5-5 mld euro, które trafią do budżetu.

Kapitał początkowy spółki celowej, powołanej do celów informatyzacji służb skarbowych, wynosi 20 milionów złotych. Spółka ma zacząć działalność w najbliższym czasie.

Prezes spółki dr Piotr Kociński wyjaśnia, że pierwszym zadaniem spółki jest określenie przyczyn powstawania "luki vatowskiej". Tłumaczy, że trzeba zweryfikować, czy chodzi o duże wyłudzenia zorganizowanych grup przestępczych, czy niechęć społeczną do składania faktur. Według niego wiele wskazuje ma to, że jest to ten drugi powód.

Centralny rejestr faktur

Szałamacha wskazał, że projektem, który MF "jak najbardziej" rozważa do wdrożenia przez spółkę celową, jest centralny rejestr faktur. Pytany, kiedy rejestr taki mógłby zacząć działać, szef resortu finansów powiedział, że "to jest kwestia roku, półtora patrząc realistycznie".

"Najpierw my musimy się przygotować oraz jednocześnie zmienić prawo oraz następnie dać czas przedsiębiorcom do dostosowania swoich zachowań. Mniej więcej tyle to zajmowało, nieco więcej - dwa, dwa i pół roku w przypadku portugalskim" - wyjaśnił Szałamacha.

Kociński dodał, że w sensie technicznym przygotowanie takiego rozwiązania jest dość proste, prace można liczyć w miesiącach, natomiast dużo więcej czasu zajmuje sfera przygotowań organizacyjnych.

Zamierzeniem ministra finansów jest, aby niektóre projekty informatyczne z zakresu spraw należących do działu finanse publiczne, szczególnie istotne dla bezpieczeństwa finansowego państwa (których celem jest zapewnienie organom administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej narzędzi do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego) były powierzane spółce z ograniczoną odpowiedzialnością utworzonej w tym celu przez Skarb Państwa.

Według MF pozwoli to z jednej strony na zastosowanie biznesowych rozwiązań zarządczych powszechnych przy realizacji tego typu projektów informatycznych w sektorze prywatnym i sprawne realizowanie projektów przy wykorzystaniu własnych zasobów podmiotu lub z udziałem kooperantów o uznanej renomie.

Z drugiej zaś pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa informacji koncepcjom i rozwiązaniom projektowanym w systemach, które w zamierzeniu Ministra Finansów będą narzędziem analitycznym służącym do wykrywania uszczupleń i oszustw w podatku VAT.

Projekty informatyczne, które w ocenie Ministra Finansów powinien realizować podmiot specjalnie w tym celu powołany, to projekty polegające na budowie, rozbudowie lub unowocześnieniu istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowie systemów teleinformatycznych do analizy prawdopodobieństwa wystąpienia naruszenia prawa podatkowego.

Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz innych informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie istotnego interesu bezpieczeństwa państwa – w tym przypadku bezpieczeństwa finansowego. (PAP)

jba/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~mar

Dojna zmiana.

! Odpowiedz
0 2 ~MalaRysa

Wszystkie projekty informatyczne realizowane wg wskazań unijnych czyli przetarg itd nie wypaliły, utopione zostały wielkie pieniądze. Może to rozwiązanie jeżeli będzie prowadzone z głową zrealizuje postawiony cel. Takie samo rozwiązanie powinno zastosować ministerstwo zdrowia. Życzę powodzenia mimo że daleko mi do filozofii PiS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~HadwaO

już taka spółka istnieje ,nazywa się Ministerstwo Finansów

! Odpowiedz
5 11 ~MC

Kolejny darmozjad do panstwowego koryta + jego rodzinka , znajomi i stado wszelkiej masci przydupasow.

! Odpowiedz
3 8 ~Mms

To co? Kolejny urząd i urzędnicy?

! Odpowiedz
1 2 ~już_odpowiadam

tak jest będzie to kolejny urząd i urzędnicy ale dla twojego dobra docelowo zamierzamy żeby każdy obywatel peelu miał osobistego strażnika który bedzie mu wszędzie towarzyszył i w pracy i w knajpie i w łóżku z żoną tak jest w naszym bratnim socjalistycznym kraju na którym sie wzorujemy Korei Płn. i sie tam świetnie sprawdza
z poważaniem Szałamaga

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~daffa

Politycy, eksperci trąbią, że w Polsce niskie podatki, dodatkowo ci sami ludzie nigdy nie byli na rynku i własnymi rękoma nie zarobili grosza. Zapraszam ich wszystkich do założenia własnych firm i sprawdzenia na własnej skórze swoich poglądów. Ciekaw jestem ich opinii po 2 latach działalnosci - przy założeniu, że w między czasie noga się nie powinie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~Normalny

Zawsze jak politycy nie wiedzą co zrobić ale trzeba jakoś omamić lud to powołują nową spółkę lub instytucję któa oczywiscie ma działać lepiej od tych już istniejących.Najlepsze jest to że przecież oni mają w swoich rękach wszystkie służby represji .Pamiętam jak przed poprzednim okresem rządów Jarosława Pis twierdził ,że jak powstanie CBA to już będzie samo dobro Teraz się okazuje,że CBA TO BEE ale jakaś spółka ,któa da przy okazji zarobić PISowskim kolesiom ,o przepraszam oni zawsze pracują harytatywnie to tylko poprzednicy byli przy korycie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~mmnk

niech zrobią jeszcze wyższe podatki to dopiero zobaczą "niechęć społeczną do składania faktur"...

już niejeden był głos że - przy obecnym obciążeniu podatkami (łącznie) ich obniżenie może dać najlepsze rezultaty

! Odpowiedz
3 4 ~miro

trze ba zlikwidować żydowski podatek a ubędzie połowa urzedasów darmozjadów

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.