REKLAMA

Prezes PiS: Dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości

2020-02-08 13:10
publikacja
2020-02-08 13:10

Nie zejdziemy ze swej drogi, dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości, bo tego potrzebuje Rzeczpospolita i jej obywatele, nie ugniemy się pod naciskami ani wewnętrznymi, ani zewnętrznymi – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

W sobotę w Warszawie odbywa się konwencja Solidarnej Polski poświęcona reformie sądownictwa. List do uczestników od prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, odczytał poseł PiS Krzysztof Sobolewski.

"Nie może być mowy o sprawiedliwej Polsce bez właściwie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości" – napisał Kaczyński.

"Doskonale pamiętamy, że siły głównego nurtu, najpierw tworzące a potem utrwalające system postkomunistyczny zawsze były zmianom w tej dziedzinie przeciwne. Ich opór doprowadził do anachronicznej sytuacji, w której wymiar sprawiedliwości pozostał w zasadzie jedyną sferą życia publicznego, która nie została poddana przekształceniom na miarę potrzeb demokratycznego państwa" – stwierdził prezes PiS.

"W 2015 r., kiedy to wysoko nieśliśmy na sztandarach obietnicę zreformowania wymiaru sprawiedliwości, wyborcy obdarzając nas zaufaniem, wyraźnie opowiedzieli się za przeprowadzeniem zmian w tej sferze. W zeszłym roku obiecywaliśmy kontynuację tej reformy. I w tym przypadku wyborcy znowu nas poparli. Mamy zatem wyjątkowy mocny mandat do działania" – podkreślił Kaczyński.

W liście do uczestników konwencji Solidarnej Polski prezes PiS podkreślił, że wymiar sprawiedliwości musi służyć obywatelom, społeczeństwu, a „nie stanowić pozostającą de facto poza wszelką kontrolą zamkniętą +nadzwyczajną kastę+, która może sobie na wszystko pozwolić”.

„My ze swej drogi nie zejdziemy. Dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości, bo tego potrzebuje Rzeczpospolita i jej obywatele. Nie ugniemy się pod naciskami ani wewnętrznymi, ani zewnętrznymi” – podkreślił Kaczyński.

Oświadczył, że z traktatów europejskich jasno wynika, że sprawy ustrojowe wymiaru sprawiedliwości leżą w gestii państw członkowskich.

„A zatem chce się nas przymusić do tego, by Polska godziła się na łamanie traktatów, a przez to sama uznała się za państwo członkowskie drugiej kategorii wobec którego można sobie pozwalać na działania pozaprawne, niezgodne z traktatami europejskimi. To podcięłoby naszej Ojczyźnie skrzydła i skazało ją trwale na status państwa zależnego. A na to nigdy nie wyrazimy zgody” – podkreślił prezes PiS. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Mikowski

kos/ mm/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jaykob
Poczekamy, zobaczymy, PIS ma swoje racje i swoją wizję Polski. Już nie raz pokazali, że mogą zagrać na nosie UE, bytowi który ma tak rozdmuchaną biurokrację, że u nas rządy się jeszcze dwa razy zmienią, zanim nam tą karę wlepią. Niestety, tak samo, jak długo wlepiają, tak ją długo zdejmują, czyli jest widmo pewnego Poczekamy, zobaczymy, PIS ma swoje racje i swoją wizję Polski. Już nie raz pokazali, że mogą zagrać na nosie UE, bytowi który ma tak rozdmuchaną biurokrację, że u nas rządy się jeszcze dwa razy zmienią, zanim nam tą karę wlepią. Niestety, tak samo, jak długo wlepiają, tak ją długo zdejmują, czyli jest widmo pewnego rodzaju kryzysu w Polsce, który sprawi, że część Polaków będzie umierała z głodu bez środków do życia na ulicach. Nie da się też ukryć, że w UE jesteśmy postawieni w jednym rzędzie z państwami takimi, jak Kuba, Białoruś, Korea Północna, tam też rządzący myślą, że mają rację.
eagleeye
@mith21 konkretnie co jest niszczone w wymiarze sprawiedliwości a nie wryte Tobie i innym przez WSI24 i GW że niby cos jest niszczone.

Mnie to sie podoba bo ciekaw jestem czy Policja przyjeła by Twoje wytłumaczenia o złamaniu przepisów w ruchu drogowym jak sedziego celebryty politycznego z Olsztyna ?

Spróbuj
@mith21 konkretnie co jest niszczone w wymiarze sprawiedliwości a nie wryte Tobie i innym przez WSI24 i GW że niby cos jest niszczone.

Mnie to sie podoba bo ciekaw jestem czy Policja przyjeła by Twoje wytłumaczenia o złamaniu przepisów w ruchu drogowym jak sedziego celebryty politycznego z Olsztyna ?

Spróbuj sie tak wytlumaczyć a zobaczysz jak kolega sędzia opisywanego wyżej pana wymierzy Ci karę za to samo, gdzie sędzia celebryta polityczny z Olsztyna uniknoł kary.

Pomyśl chlopie tak logicznie trochę zanim zaczniesz jak baran bronił sędziów dla których jesteś najzwyklejszym podsądnym a oni są kumplami
znawca_inwestor
Proszę cię bardzo co jest niszczone: olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Za chwilę wchodzi w życie ustawa kagańcowa, która będzie zakazywała sędziom wykonania wyroku TSUE z 19 listopada ub. roku
ajwaj
Do absolutnego szarogesienia potrzebuje sekta posla PISy Kaczynskiego jeszcze prezydenta.
A to nie jest juz tak jasne z automatu.
Wszedl do gry czlowiek ojca Rydzyka tj. prof. Mirosław Piotrowski. ma szanse przejac elektorat
PISy i inni.

A to po wynuzeniach
______
„Z pozycji byłego szefa MSWiA mogę powiedzieć,
Do absolutnego szarogesienia potrzebuje sekta posla PISy Kaczynskiego jeszcze prezydenta.
A to nie jest juz tak jasne z automatu.
Wszedl do gry czlowiek ojca Rydzyka tj. prof. Mirosław Piotrowski. ma szanse przejac elektorat
PISy i inni.

A to po wynuzeniach
______
„Z pozycji byłego szefa MSWiA mogę powiedzieć, że osoby, które mają inną orientację seksualną czy tożsamość płciową, nigdy nie były w Polsce prześladowane czy dyskryminowane” – skomentował sprawę jeden z eurodeputowanych PiS Joachim Brudziński.

Stwierdził nawet – „W Polsce na wysokich stanowiskach w państwie jest WIELE osób o odmiennej orientacji."
mith21
Po pięciu latach 'reform' (czytaj niszczeniu) wymiaru sprawiedliwości, dla zwykłego Polaka nie poprawiło się zupełnie nic. A ile się pogorszyło: procesy się wydłużyły i opłaty wzrosły, teraz jeszcze będzie trzeba płacić za wariactwa PiS. Dość tego!
szeregowy_forumowicz
Jak słusznie zauważyła koleżanka poniżej, dobra zmiana wyjedzie w ten sam sposób w który przyszła - przez kieszeń. To się już zaczęło i oni już o tym wiedzą. Dlatego ta cała gra na ostro.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anna_domagalczyk
A teraz bierzemy popcorn i czekamy, kto powie chłopom, że nie bedzie dopłat, bo właśnie PIS załatwił wypierpol.
lelo1949
Opozycja chłopom załatwiła i chłopi to zapamiętają przy wyborach
szeregowy_forumowicz odpowiada lelo1949
Odpowiem ci w twoim stylu lelo srelo.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki