Prezes PLL LOT: 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych w związku ze strajkiem

67 osób zostało w poniedziałek dyscyplinarnie zwolnionych z powodu nie przystąpienia do ich pracy przez uczestnictwo w nielegalnym strajku w PLL LOT- poinformował w poniedziałek prezes spółki Rafał Milczarski. Dodał, że to "smutna, ale konieczna decyzja".

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Dziś dyscyplinarnie 67 osób zostało zwolnionych, które to oświadczyły, że odmawiają przystąpienia do pracy z powodu przystąpienia do nielegalnego strajku, który trwa w LOT od czwartku" - powiedział na konferencji prasowej prezes LOT.

Dodał, że była to "smutna, ale konieczna decyzja". "Mam nadzieję, że to ostateczna liczba" - powiedział Milczarski.

Szef PLL LOT ocenił, że z powodu strajku, spółka szacuje, że ma już kilka milionów złotych strat.

Milczarski: podpisaliśmy regulamin wynagradzania w PLL LOT

Spółka podpisała w trybie przewidzianym prawem wiążący i legalny regulamin wynagradzania z dwoma związkami zawodowymi: Związkiem Zawodowym Pracowników PLL LOT i Związkiem Zawodowym NSZZ "Solidarność" - poinformował prezes PLL LOT.

"Dziś zakończył się trwający od 2013 roku spór zbiorowy w spółce o regulamin wynagradzania. Zarząd podpisał z dwoma związkami zawodowymi regulamin wynagradzania. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich naszych pracowników" - powiedział Milczarski na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Szef LOT dodał, że mimo iż regulaminu nie podpisały dwa związki działające w LOT - Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) oraz Związek Zawodowy Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT - to "jest on prawnie obowiązujący".

Prezes podkreślił na konferencji, że wszczęty w ubiegły czwartek (18 października) strajk jest nielegalny. "Wielokrotnie informowaliśmy pracowników o nielegalności strajku. Apelowaliśmy, by się z niego wycofać co mogło odbyć się bez konsekwencji" - wskazał.

Milczarski poinformował, że w związku z protestem w niedzielę konieczne było odwołanie rejsu z Warszawy do Toronto. "A to oznacza szkodę wielkiej wartości - co najmniej 1 mln zł" - zaznaczył. (PAP)

Komentarz PLL LOT przesłany redakcji Bankier.pl

Zakończył się spór zbiorowy

Spółka podpisała w trybie przewidzianym prawem wiążący i legalny regulamin wynagradzania z dwoma Zakładowymi Organizacjami Związkowymi: Związkiem Zawodowym Pracowników PLL LOT i Związkiem Zawodowym NSZZ „Solidarność”.

To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich naszych pracowników, którzy mogą:

 • kontynuować swoją pracę
 • mieć pewność co do bezpieczeństwa swojego zatrudnienia
 • mieść pewność, że LOT będzie się dalej rozwijał z korzyścią dla wszystkich, którzy tu pracują

Co do strajku wszczętego 18 października:

 • Jest on nielegalny
 • Wielokrotnie informowaliśmy pracowników o nielegalności strajku
 • Apelowaliśmy, by się z niego wycofać – co mogło odbyć się bez konsekwencji
 • Było to możliwe dopóki nadludzkim wysiłkiem udawało się utrzymać ciągłość operacyjną spółki
 • Wczoraj konieczne było odwołanie 1 rejsu dalekiego zasięgu (WAW-YYZ), a to oznacza szkodę wielkiej wartości – co najmniej 1mln PLN
 • Nie ma tolerancji na narażanie spółki na straty, bo odbywa się to kosztem innych pracowników i pasażerów.
 • Nie mieliśmy innego wyjścia – zwolniliśmy dziś dyscyplinarnie ze skutkiem natychmiastowym 67 osób, które oświadczyły, że odmawiają wykonania obowiązków służbowych w związku z przyłączeniem się do nielegalnego strajku.
 • Odbyło się to w trybie prawnym umożliwiającym zrobienie tego bez konieczności konsultacji ze Związkami Zawodowymi
 • Jest to bolesna decyzja, ale jedyna możliwa w sytuacji, gdy ktoś od kilku dni manifestuje, że nie chce pracować w LOT, ciesząc się z każdego odwołanego rejsu. Taka sytuacja jest absolutnie nie do zaakceptowania.
 • Dziękuję wszystkim – znakomitej większości pracowników LOT za wytrwałość w tym trudnym czasie.
 • Przypominam, że było to ok. 3.000 osób względem kilkudziesięciu, którzy próbowali nielegalną rewolucją doprowadzić do upadku LOT. Informuję, że się to nie udało.
 • ZZPiK oraz ZZPPiL utraciły reprezentatywność na skutek istotnych niedopełnienia obowiązków, które nakłada na nie prawo.

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 aerk

Bardzo dobrze, ze LOT sie nie ugiął, to byl pucz zwiazkowy i to w dodatku nielegalny. Prawo obowiazuje kazdego.

! Odpowiedz
2 31 bogdant

Brawo ten pan, a jak zrobi porządek to jeszcze do kopalni by go pasowało posłać.
W LOT Zostaną dwa związki zawodowe - to chyba i tak o jeden za dużo?
Jak sie pracownicy między sobą nie potrafią dogadać to jak sie mają z pracodawcą dogadać?

! Odpowiedz
0 20 xiven

jak zarabiali psie pieniądze to w sumie warto było na złość pracodawcy zrobić szkode i wylecieć z hukiem

ale jeśli zarabiali dobrze a chcieli jeszcze więcej to bardzo głupio zrobili, ktoś wie ile zarabiały te zwolnione osoby?

! Odpowiedz
4 39 2kbb

Komunistycznym kacykom chyba szczęki opadły po otrzymaniu wypowiedzeń ... Chłoptasie rodem jeszcze z PRL myśleli ze żyją w latach 70 i należą do PZPR.... Tu jednak niespodzianka.... Milczarski raz na zawsze rozwiązał sprawę wichrzycieli i chołowia komunistycznego.... Ci strajkujący są na przegranej pozycji.... Wcześniej była decyzja sądu o tym że strajk jest nielegalny a to uchroni LOT od wszelkich roszczeń i odszkodowań.... Samych pilotów w LOT jet ok 500-600... Wśród protestujących było max kilkunastu... Jest posprzątane.... Chłoptasie w takim wieku.... mogą pójść teraz na zmywak....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 histeryk

ale masz na_rane :-) co ty czytasz chopie? Uznawanie strajków za nielegalne, aby przykryć problemy finansowe wynikające z własnej nieudolności to właśnie PZPR i komuna

! Odpowiedz
34 7 trybuch

I znowu trole PiS na forum czy redakcja ma jakiś pomysł aby ich wyeliminować bo niestety nie będę wchodził na ta stronę.

! Odpowiedz
7 33 open_mind

Właśnie, wyeliminuj się sam i po problemie.

! Odpowiedz
7 43 open_mind

Czyli 67 osób odleciało LOTtem. I bardzo dobrze. Zachciało im się szturmu na „pałac zimowy.” Jest wolność i swoboda. „Niechcem” to nie pracuję i mogą teraz strajkować do woli. Ps. Zagraniczne linie poszukują.

! Odpowiedz
11 33 distefano

Nie podoba się, to mogą szukać pracy gdzie indziej. Nie widzę problemu. We wszystkich prywatnych firmach tak jest, więc nie wiem czemu w państwowych miało by być inaczej.

! Odpowiedz
12 33 2kbb

W ostatnim naborze powadzonym przez LOT na pilotów zgłosiło się ponad 1000 osób z całego świata..... Strajkujący to postkomuna i jej dzieci którzy chcieliby przywrócić w Polsce zasady rodem z okresu Okupacji Sowieckiej w Polsce dźwięcznie zwanym PRL... To się jednak już nie uda.... LOT jest zbyt ważny dla budowy CPK i Jądra Państwa Polskiego... Widać po wynikach wyborów do samorządów i przegranej w Warszawie jak Polacy po 1939 zostali zniewoleni i jak zostały im wyprane mózgi... Dzisiaj każdy polski patriota musi sobie odpowiedzieć co może zrobić aby zmienić Polskę już na stałe i odwrócić tą degenerację jaką Polska przeżyła przez czas Zaborów a później okres okupacji Niemieckiej i Sowieckiej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.