REKLAMA
WEBINAR

Premier kłóci się z dziennikarzem o Czechy. Spór wokół ropy

2023-06-09 11:52, akt.2023-06-09 12:35
publikacja
2023-06-09 11:52
aktualizacja
2023-06-09 12:35

"My mamy dostęp do morza, Republika Czeska nie ma dostępu do morza. Panie redaktorze, nie wiem, czy państwo w tej redakcji TVN się orientujecie, ale nie ma dostępu do morza" - powiedział Mateusz Morawiecki w dyskusji na temat żądań Czech możliwości pozyskiwania ropy.

Premier kłóci się z dziennikarzem o Czechy. Spór wokół ropy
Premier kłóci się z dziennikarzem o Czechy. Spór wokół ropy
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera

"Otóż Republika Czeska, nie mając możliwości infrastrukturalnych, Republika Czeska - podkreślam - zażądała od Unii Europejskiej, w tym także od Polski, od Orlenu, od wszystkich, którzy zajmują się tematem, możliwości pozyskania ropy" - powiedział szef rządu.

"My mamy dostęp do morza, Republika Czeska nie ma dostępu do morza. Panie redaktorze, nie wiem czy państwo w tej redakcji TVN się orientujecie, ale nie ma dostępu do morza, w związku z tym są uzależnieni od ropociągów, które mają taką a nie inną przepustowość i dlatego Czesi się absolutnie na to nie zgodzili na Radzie Unii Europejskiej. My nie chcemy powodować tak, jak pewnie teza ukryta w pana pytaniu, panie redaktorze, żeby Czesi nie mogli jeździć samochodami" - dodał.

Premier był również pytany dlaczego importowany jest rosyjski gazu LPG do Polski. Szef rządu powiedział, że obecnie nie ma żadnych unijnych sankcji nałożonych na LPG.

"Polska trzyma się ściśle i skrupulatnie wypełnia wszystkie sankcje natomiast pan redaktor by chciał, żeby Polacy którzy mają samochody na gaz LPG nie jeździli tymi samochodami, my byśmy jednak chcieli" - stwierdził szef rządu.

autor: Łukasz Pawłowski, Michał Boroń

pif/ mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
thorshammer
Rafinerie w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą są dostosowane do rosyjskiej ropy, która charakteryzuje się wyższą zawartością siarki i wody. W rzeczywistości Orlen nie jest zainteresowany inną ropą; musiałby przebudować technologię dużym kosztem. Pół roku temu czeski rząd negocjował z udziałowcami zwiększenie przepustowości rurociągu Rafinerie w Litvinowie i Kralupach nad Wełtawą są dostosowane do rosyjskiej ropy, która charakteryzuje się wyższą zawartością siarki i wody. W rzeczywistości Orlen nie jest zainteresowany inną ropą; musiałby przebudować technologię dużym kosztem. Pół roku temu czeski rząd negocjował z udziałowcami zwiększenie przepustowości rurociągu TAL z Triestu we Włoszech. Rurociąg ten będzie zaopatrywał całą Austrię, Bawarię, Badenię-Wüntenberg i Czechy. Pełna przepustowość będzie dostępna w ciągu dwóch lat.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki