Premier Saksonii zapowiedział dymisję po porażce wyborczej

Premier Saksonii Stanislaw Tillich zapowiedział w środę, że w grudniu odejdzie ze stanowiska. Jego partia CDU przegrała w wyborach parlamentarnych w rządzonym przez niego kraju związkowym z antyimigrancką (AfD). 58-letni Serbołużyczanin był premierem Saksonii od 2008 r.

Następcą Tillicha ma być sekretarz generalny saksońskiej CDU Michael Kretschmer. Mówiący po polsku i czesku Tillich pochodzi ze słowiańskiej grupy etnicznej - Serbołużyczan, zamieszkujących tereny północnej Saksonii i południowej Brandenburgii. Rozpoczynał polityczną karierę w latach 90. jako eurodeputowany.

Blok partii chadeckich CDU/CSU wygrał co prawda wybory do Bundestagu 24 września, uzyskał jednak wynik najgorszy w powojennej historii tego ugrupowania.

W Saksonii chadecy przegrali w dodatku z Alternatywą dla Niemiec (AfD), która zdobyła 27 proc. głosów i stała się najsilniejszą siłą polityczną w tym kraju związkowym. W graniczącej z Polską i Czechami Saksonii silne są nastroje antyimigranckie i antyislamskie. Największe poparcie dla AfD, a wcześniej dla neonazistowskiej NPD, panuje na obszarach przygranicznych.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

Darmowy program
PIT 2017

e-pity logo
Copyright 2009-2017 e-file sp. z o.o. sp. k.

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% XII 2017
PKB rdr 4,9% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 2,7% XII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl