Premier Saksonii zapowiedział dymisję po porażce wyborczej

Premier Saksonii Stanislaw Tillich zapowiedział w środę, że w grudniu odejdzie ze stanowiska. Jego partia CDU przegrała w wyborach parlamentarnych w rządzonym przez niego kraju związkowym z antyimigrancką (AfD). 58-letni Serbołużyczanin był premierem Saksonii od 2008 r.

Następcą Tillicha ma być sekretarz generalny saksońskiej CDU Michael Kretschmer. Mówiący po polsku i czesku Tillich pochodzi ze słowiańskiej grupy etnicznej - Serbołużyczan, zamieszkujących tereny północnej Saksonii i południowej Brandenburgii. Rozpoczynał polityczną karierę w latach 90. jako eurodeputowany.

Blok partii chadeckich CDU/CSU wygrał co prawda wybory do Bundestagu 24 września, uzyskał jednak wynik najgorszy w powojennej historii tego ugrupowania.

W Saksonii chadecy przegrali w dodatku z Alternatywą dla Niemiec (AfD), która zdobyła 27 proc. głosów i stała się najsilniejszą siłą polityczną w tym kraju związkowym. W graniczącej z Polską i Czechami Saksonii silne są nastroje antyimigranckie i antyislamskie. Największe poparcie dla AfD, a wcześniej dla neonazistowskiej NPD, panuje na obszarach przygranicznych.

Z Berlina Jacek Lepiarz

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil